Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Robotické útoky na cizím území budou legální. Bílý dům chystá pravidla

Svět

  17:16
WASHINGTON - Útoky amerických bezpilotních letounů budou mít přesná pravidla. Bílý dům teď pracuje na příručce, jež přesně stanoví podmínky, za kterých budou robotické útoky na cizím území a jejich případné oběti ospravedlnitelné. Mnozí ale s chystanou praxí nesouhlasí.

Americký bezpilotní špionážní letoun RQ-170 "Sentinel“ foto: Reprofoto

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy podle britského deníku The Guardian pracuje na pravidlech, podle kterých budou útoky bezpilotních letadel a jejich případné oběti ospravedlnitelné.

Na znění chystané příručky se snaží dohodnout CIA s ministerstvy obrany, spravedlnosti a zahraničí. Všechny úřady se přitom přou, zda jsou smrtící robotických jestřábů vůbec obhajitelné.

Vlnu kritiky proti tomuto způsobu boje s terorismem zdvihají hlavně lidskoprávní organizace. A nejen proto, že při útocích bezpilotních letadel často umírají nevinní civilisté. Podle nich je už jenom fakt, že je americká administrativa povolila, v rozporu s mezinárodním právem. 

"Říkají, že sepisují pravidla, čímž naznačují, že tu dosud žádná nebyla. Ve skutečnosti to ale znamená, že odmítají ta dosud daná, která tu jsou už od druhé světové války," varuje například ředitel Amerického centra pro občanská práva Jameel Jaffer.

Podle Jaffera vůbec nemá smysl vést debatu, zda takové útoky mohou být legální či nikoli. Plánovaná pravidla prý pracují s tak neurčitými a tvárnými pojmy, že si je Američané mohou podle potřeby přizpůsobit.

Medea Benjaminová, jedna ze zakladatelů protiválečné společnosti Code Pink, považuje sepisování pravidel, které ospravedlní zabíjení, doslova za nechutné. "Snaží se sepsat pravidla něčeho, co je nelegální a nepřístojné," vysvětluje Benjaminová. "Sami říkají, že se řízení (letadel) může dostat do špatných rukou. Ale co když je v nich už nyní?" táže se.

"Vůbec se nemluví o odebrání bezpilotních letadel z rukou CIA, protože ta není vojenskou organizací. Ani se tu nejedná o zastavení útoků na cíle, u kterých není jistě potvrzeno, že jsou zapojeny do teroristických aktivit," nadhazuje Benjaminová otázky, které jí připadají důležitější.

Naráží tak zejména na akce, kdy je bezpilotní letadlo využito k útoku na jednotlivce či skupiny, které jsou z teroristických činů pouze podezřelé. Podle mezinárodního práva mohou Američané své bezpilotní zabijáky používat ve válečných zónách. Například v Afghánistánu, kde válčí proti Talibanu.

Komplikovanější je však situace v Jemenu či Pákistánu, kde Spojené státy nasazují tyto stroje k likvidaci výcvikových center al-Káidy a dalších teroristických organizací. Ani s jednou se zemí nejsou USA ve válečném stavu a ani jedna z nich Ameriku přímo neohrožuje.

Světová válka proti teroru
Po 11. září vyhlásil tehdejší prezident George W. Bush "světovou válku proti teroru". Pravděpodobně tak učinil proto, aby měl mohl válčit podle mnohem volnějších pravidel. Bushovi právníci tehdy tyto kroky obhajovali, jak píše CNN, velice chatrným zdůvodněním, že v tzv. válce proti teroru se dá celý svět považovat za válečnou zónu. Někteří z nich se navíc v rámci boje proti terorismu pokusili dodat legalitu i mučení.

Současný americký prezident Barack Obama už v říjnu v jednom televizním rozhovoru prohlásil, že se snaží kontroverzní program nějakým způsobem kodifikovat. "Jedna z věcí, kterou chci dokončit, je postavit problematiku bezpilotních útoků pevně na nohy. A k tomu potřebujeme pomoc našeho Kongresu," řekl ještě před volbami.

Výsledkem této snahy bude zřejmě chystaná příručka. Zatímco však Obama a jeho administrativa proklamují, že program musí získat legální podklad, útoky bezpilotních letadel probíhají v utajení nadále, všímá si The Guardian.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...