Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Losos, squash a značková móda. Vítejte v Pchjonghattanu, ráji zlaté mládeže KLDR

Svět

  7:00
PCHJONGJANG - V kavárně usrkávají našlehané capuccino a ledovou kávu. Kalorie z australských steaků a norských lososů spalují na squashových kurtech či běžících pásech, kam chodí nejen cvičit, ale také předvést těla ve sporém značkovém oblečení. A řada z nich se pyšní očima z dílny plastického chirurga. Zatímco severokorejský venkov sužuje chudoba, v metropoli KLDR bují paralelní vesmír pro mladou smetánku. Vítejte v „Pchjonghattanu“.

Severokorejská zlatá mládež se rekrutuje z vysokých pater režimu. Na snímku Kim Čong-un s mladými mládežníky. foto: Reuters

Zapomeňte na jednotvárná saka v tlumených barvách, dlouhé zahalující střihy a ke krku upnuté košile, které znáte ze snímků ze Severní Koreje. Takové stejnokroje do moderního komplexu v centru Pchjongjangu nepatří. Vyvolení, kteří sem mají přístup, dávají přednost stylovějšímu oblečení.

Pochlubit se značkou i tělem

Přicházejí v oděvech z dílen butiků Zara či H&M, a když je v šatnách tělocvičen odkládají, převlékají se do sportovního - dívky své legíny a trička nejraději nakupují u Elle, zatímco muži si oblíbili značky Nike a Adidas - a míří na jógu nebo běžící pásy, kde jim na monitorech pouští kreslené filmy od Disneyho.

Bývala mezi nimi i dnes 24letá Lee So-hjon, potomek vysoce postaveného diplomata, a jak vzpomíná, čím odvážnější oblečení se přitom předvedlo, čím lépe. „V Severní Koreji se máme oblékat konzervativně, takže lidé rádi chodí do tělocvičny, protože se tam můžou pochlubit svým tělem, ukázat trochu té kůže,“ vysvětluje.

Už neupřesní, koho těmi „lidmi“ myslí - syny a dcery bohatých prominentů, jimž šustí v kapsách peníze, nejsou zvyklí si odpírat a místo toho, aby každou volnou chvilku zasvětili studiu kanonických spisů svých vládců, si raději libují v požitkářských světských radostech. Stručně řečeno - severokorejskou zlatou mládež.

Reforma, nebo nelítostná čistka? Diktátor Kim jako režisér stranického sjezdu

Pod pokličku jejího privilegovaného životního stylu nahlédli zahraniční novináři, kteří v uzavřené zemi pokrývali monumentální VII. sjezd Korejské strany práce a při té příležitosti v hlavním městě KLDR zavítali i na řadu dalších míst. Ta totalitní režim samozřejmě pečlivě vybral, pod potěmkinovskou fasádou však probleskla i skutečnost.

Páni peněz

Faktem totiž je, že zatímco většina severokorejské populace si svůj denní chléb musí oddřít, existují také obyvatelé paralelního vesmíru, kde není problém zchladit horký den drahou ledovou kávou, dopřát si jídlo v luxusní restauraci či nechat si dovézt značkovou módu zpoza hranic.

A není jich zas tak málo. Takzvaní „donču“ neboli „páni peněz“ se vynořili spolu se zárodky tržní ekonomiky, které v zubožené zemi zasela krušná devadesátá léta, a s nástupem Kim Čong-una se plně chopili příležitosti. Většina z nich zastává oficiální pozice ve strukturách vládní strany či Korejské lidové armády a spolu s tím řídí státní podniky, ať už doma, nebo v zahraničí. Bokem pak obchodují se vším, co se jim namane, od plazmových televizí po nemovitosti.

Obyvatelé Pchjongjangu.
Severokorejci oslavují sjezd Korejské strany práce (Pchjongjang, květen 2016).

Peníze, které tím vším vydělávají, jsou v Pchjongjangu na řadě míst vidět, popsal své dojmy ze severokorejské metropole list The Washington Post, který rovnou přispěchal s vlastní přezdívkou - „Pchjonghattan“ (variace na americký Manhattan - pozn. red.)

K tématu:

Ve městě a jeho okolí vyrostly luxusní podniky, zábavní parky a sportoviště, které jsou plné mladých lidí. Vyvolení za astronomické ceny nakupují australské hovězí, norské lososy, granolu či pivo a v restauracích si dopřávají nejen tradiční grilované maso, ale také prvotřídní steaky. „Kdyby neměli odznáčky (s portréty Kim Ir-sena a Kim Čong-ila, jež musí Severokorejci nosit - pozn. red.), mohli by to být Jihokorejci. Za jídlo platí 10 i 15 euro,“ poznamenal jeden z v Pchjongjangu žijících cizinců, který novináře doprovázel.

Odznáček s oficiálními portréty Kim Ir-sena a Kim Čong-ila na košili severokorejského školáka.

Působí zde už několik taxi společností a někteří Severokorejci se jeho ulicemi procházejí s vodítkem v ruce a psím mazlíčkem u nohy. Přibližně tři miliony lidí, tedy asi osmina 25milionové populace, mají mobilní telefony včetně smartphonů Arirang severokorejské výroby, a odvážnější ženy si obohatily šatník o pestré barvy a stylové kabelky do ruky.

Britney Spears a plastiky

Lee So-hjon a její bratr Lee Hjon-sung dnes žijí v americké Virginii, kam se dostali poté, co v roce 2014 spolu s rodiči uprchli do Jižní Koreje. Ovšem než jejich otec zemi opustil, pobyhoval se ve vysokých patrech režimu jako diplomat, jehož úkolem bylo dodávat systému zahraniční měnu.

Hjon-sung vzpomíná na svou pubertu strávenou mezi Čínou a Pchjongjangem, kde poslouchal Britney Spears a Backstreet Boys a honosil se značkovým oblečením. „Všichni mí kamarádi žili v cizině a každý jsme si takové věci vozili domů,“ popsal The Washingon Post.

Ptejte se Severokorejce: Plastické operace v KLDR? Do očí řežou bez umrtvení

Jeho sestra zase připomíná, jak populární byl mezi jejími vrstevnicemi trend plastické operace očních víček, jež mají oči otevřít a připodobnit je kráskám ze Západu; srovnatelně oblíbené byly i plastiky nosu. Severokorejští chirurgové mají s takovými kosmetickými zákroky bohaté zkušenosti. „Můžete dostat vízum na odjezd za hranice z lékařských důvodů, ale plastická operace se za opodstatněný lékařský důvod nepokládá. (Ale) být krásná se považuje za konkurenční výhodu,“ říká So-hjon.

„Kim Čong-un je velmi pro-tržně (zaměřený),“ konstatuje historik a přední světový odborník na problematiku KLDR Andrej Lankov. „Řada severokorejských kapitalistů, s nimiž jsem mluvil, mi řekla, že se ještě nikdy neměli tak dobře.“

Ani oni však neumí nanést luxusní nátěr tak, aby místy neoprýskal. Exkluzivní komplex výškových budov nedaleko ústředního Kim Ir-senova náměstí vypadá z dálky impozantně, uznává The Washington Post. Jenže pohled zblízka prozradí, že z obložených zdí, které jsou pouhý rok staré, odpadávají kachličky a mnoho bytů v horních patrech zeje prázdnotou. Dokonce ani výkladní skříň režimu se nevyhne elektrickému proudu na příděly - a kdo by chtěl bydlet ve 20. patře, když nejezdí výtah?

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!