Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Lovec nacistů Wiesenthal byl agentem Mossadu, tvrdí historik

Lidé

  14:10
JERUZALÉM/PRAHA - Historik Tom Segev v nové knize tvrdí, že Simon Wiesenthal léta pracoval pro izraelskou tajnou službu.

"Lovec nacistů" Simon Wiesenthal. foto: Reprofoto

Dosud se tradovalo, že proslulý lovec nacistů Simon Wiesenthal byl ve svém celoživotním snažení sólistou. Nová Wiesenthalova biografie z pera izraelského historika Toma Segeva je však s tímto pohledem částečně v protikladu.

Segev v knize, která v těchto dnech vychází v několika různých zemích, na základě dokumentů a rozhovorů s pamětníky tvrdí, že Wiesenthal byl agentem izraelské tajné služby Mossadu.

Podle listu The New York Times pod dojmem Segevova díla bude možná nutné přehodnotit častý výklad, že se izraelská vláda až do dopadení jednoho ze strůjců holokaustu Adolfa Eichmanna v roce 1960 (i krátce poté) nezajímala o stopování nacistů. "Bude potřeba drobným způsobem upravit náš pohled na historii," řekl Segev, který měl přístup i do Wiesenthalovy pozůstalosti.

Simon Wiesenthal - infografika
Klikněte pro zvětšení

Wiesenthal zemřel v roce 2005 ve věku 96 let ve svém vídeňském domově. Jako člověk s židovským původem, který prošel několika koncentračními tábory a jehož velká část rodiny v rámci hitlerovské genocidy zahynula, se záhy po druhé světové válce pustil do hledání nacistů. Nechtěl totiž, aby jejich zločiny zůstaly nepotrestány.

Po vzniku Izraele v roce 1948 byl nejprve naverbován předchůdcem Mossadu, kterým bylo jedno z oddělení ministerstva zahraničí židovského státu. Deník Haarec podle všeho s odkazem na Segevovu knihu navíc také napsal, že i když Wiesenthal nebyl Izraelec, dostal pas tohoto státu, a zůstal tak v Rakousku.

Pokus dopadnout Eichmanna

O něco později se tak mohl Wiesenthal podílet na dosud neznámé akci, při které údajně nechybělo mnoho a Eichmann by byl chycen již tehdy. Podle Segevovy knihy byla připravená operace, jejímž základem byl předpoklad, že Eichmann navštíví alpskou vesnici Altaussee, kde žily jeho děti a žena.

Operace se však podle The New York Times pokazila, když se jeden z izraelských agentů v baru chlubil příběhy z nedávné izraelské války o nezávislost. Podle knihy se novinka o přítomnosti Izraelců rozšířila a Eichmann se neukázal.

Wiesenthal ale Eichmanna nepustil z hledáčku ani v dalších letech. Již v roce 1953 zjistil, že se nacistický zločinec nachází v Argentině. Izraelští agenti však lapili Eichmanna až o sedm let později, podle izraelského Haarecu na základě informací z Německa.

Eichmann byl nakonec v Izraeli postaven před soud a v roce 1962 popraven. Wiesenthal však byl proti exekuci. Myslel si totiž, že Eichmann neřekl vše a jeho budoucí svědectví by mohla být užitečná. Po Eichmannově chycení Wiesenthal začal pracovat pro Mossad, v jehož službách byl údajně deset let.

Jeho krycí jméno prý bylo "teokrat". Wiesenthalovým úkolem bylo nejen stopovat nacisty, nýbrž i poskytovat informace o německých raketových inženýrech pracujících v Egyptě.

Tajná služba financovala i Wiesenthalův úřad ve Vídni. Wiesenthal navíc dostával i měsíční plat ve výši 300 dolarů. Kniha navíc líčí i jeho komplikovanou povahu. Na dopadení kolika nacistů se zakladatel Židovského dokumentačního střediska (JDC) podílel, je těžké odhadovat, byl ale mezi nimi třeba i policista, který uvěznil Anne Frankovou.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!