Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Lovili posvátné berany. Sedm ruských politiků při lovu zemřelo

Svět

  11:51
MOSKVA/PRAHA - Šílený lov přísně chráněných zvířat je předmětem soudního přelíčení v ruské Republice Altaj. Honitba skončila nejen smrtí ohrožených horských altajských beranů, ale také sedmi vysoce postavených politiků.
Lovec na lovu (ilustrační foto)

Lovec na lovu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Hlavní slyšení začnou 26. ledna a budou veřejná. Přesto, že tak vysoce postavené osoby na Sibiři nesoudili dávno, narváno v soudní síni nebude. Přelíčení totiž probíhá v nepřístupném Koš-Agačském okrese. Je odtud blíž do Mongolska, které leží jen pár kroků přes hranici, než do altajské metropole Gorno-Altajsku.

Cesta k soudu vyžaduje fyzičku, auto s pohonem na čtyři kola a vůli vydržet čtyřicetistupňové mrazy.


O co v případu jde? Jedenáct mužů se v lednu roku 2009 vydalo vrtulníkem Mi-171 do oblasti hory Čornaja. Počasí asi nebylo příčinou nehody, o které se dodnes spekuluje. Jedna z verzí, se kterou přišel Dmitrij Bajandin, syn zemřelého pilota vrtulníku, hovoří o náhodném výstřelu z lovecké zbraně. To se mohlo stát i proto, že muži bezhlavě stříleli na zmatenou prchající zvěř z paluby za letu, otevírali dveře a nutili pilota, aby letěl nízko nad zemí.

Naopak Mezistátní letecký výbor tvrdí, že chybu udělal pilot, když se vrtulí zachytil o horskou stěnu. Při havárii helikoptéry zahynulo sedm lovců, mezi nimi i zástupce ruského prezidenta v parlamentu Alexandr Kosopkin. Přežili jen čtyři lidé. Před soudem tak nyní stane i tehdejší vicepremiér Republiky Altaj Annatolij Bannych, nebo ředitel společnosti Inteko Boris Bělinskij.

Porušili zákon hor, proto zemřeli, věří místní
Záhadou je i to, proč zranění nevolali profesionální záchranářský tým, ale své podřízené. Zřejmě chtěli skrýt stopy po lovu. Některé zbraně skutečně zmizely. Zkrvavená těla zvířat, která byla do té doby ulovena, ale zůstala v troskách stroje. Občané o vině souzených nepochybují. Soud je spíš zkouškou schopnosti státu trestat i ty, kteří jsou si jisti svou nedotknutelností.

Horští berani, kterým se na Altaji říká archarové, jsou zaneseni do ruské Červené knihy a jejich odlov je zakázán už od roku 1934. Pro místní obyvatele je snad ale ještě důležitější, že tento druh je pro ně posvátný. To, že berany politici honili po svazích, stříleli do nich a navíc se jim podařilo zabít nejstaršího samce, pokládaného za patrona hory Čornaja, je podle místních hlavní příčinou neštěstí. Ekologové potvrzují, že dodnes zvířata velkým obloukem obcházejí místo, kde se zřítil vrtulník. Altajci jsou přesvědčeni, že lovci byli prostě potrestáni za to, že porušili zákon hor.