Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Lupiče, který přepadl banku a držel rukojmí, odmítl zastupovat právník

Česko

  17:33
PRAHA - Lupič, který přepadl ve středu dopoledne banku na pražské Novodvorské ulici, je z jižních Čech. Motiv jeho činu zatím policie zjišťuje.

Policie odvádí lupiče po zásahu v Komerční bance foto: ČTK

"Jedná se o jednapadesátiletého muže z jižních Čech, konkrétně ze Strakonicka," řekl pro server Lidovky.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Lupič je nyní na služebně pražského krajského ředitelství policie. Zatím nebyl obviněn. Motiv jeho činu vyšetřovatelé zjišťují.

Čtěte také

Pachatel krátce před půl jedenáctou přepadl Komerční banku a požadoval několikamilionové výkupné za dvě pracovnice banky, které vzal jako rukojmí. Jednu ženu vydal muž dobrovolně, druhou osvobodili policisté. Po bleskovém zásahu pak zadrželi i lupiče. Nikdo nebyl zraněn. "V současné době jsou ženy v relativně dobrém psychickém stavu," infomoval Hulan.

Policejní práci nyní zdržuje to, že obhájce, kterého muž navrhl, odmítl pachatele zastupovat. "Musíme počkat, až mu bude přidělen jiný obhájce," vysvětlil Hulan. Muži hrozí trest odnětí svobody ve výši až patnácti let.

Policejní vyjednavači mají speciální výcvik

Na vyjednávání s pachateli ozbrojených přepadení jsou policisté speciálně cvičeni, pro tyto situace mají vypracovanou zvláštní strategii. Podle odborníků je v takovém případě hlavní navázat s pachatelem kontakt a pokusit se vyjednávat. K zákroku se pak přistupuje jen v případě, že by byl ohrožen život rukojmích

"Je to možné jednoznačně považovat za velmi pozitivní vyústění velmi exponované a velmi kritické situace," řekla policejní psycholožka Ludmila Čírtková k tomu, že se po zásahu policie podařilo po téměř čtyřech hodinách zadržet pachatele a osvobodit i druhou rukojmí bez zranění.

Šéf Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman řekl, že se v podobných situacích vždy snaží postupovat nejmírumilovnější cestou a s pachateli vyjednávat. "Chceme vyloučit rizika, abychom neublížili rukojmím, samozřejmě i pachateli, ale prvořadí jsou rukojmí," uvedl Lochman. K zákroku prý přistupují až v případě, že by pachatel ohrožoval život rukojmích. Policisté z útvaru, kteří dnes zasahovali v bance na Novodvorské, prý mají na podobné případy speciální výcvik, trénovali i v zahraničí.

Vyjednávání v těchto typech situací je označováno jako "barikádové vyjednávání", sdělila psycholožka Čírtková. Platí pro něj podle ní velmi dobře rozpracované postupy, které vycházejí z psychologického charakteru situace a z možností komunikací s cílem příznivě ovlivnit objekt vyjednávání. Z hlediska času je podle Čírtkové za velmi rizikovou považována první fáze, než dojde k navázáním kontaktu při vyjednávání.

"Při dalším vývoji vyjednávání nelze upřednostňovat faktor času, záleží samozřejmě na profilu pachatele a okolnostech, které ho k tomu činu dovádějí," uvedla Čírtková. Základem pro navázání kontaktu a vlastní průběh vyjednávání jsou pak cíle a motivy pachatele, které jsou představitelné.

Velmi často se pak s ním podaří vyjednat, že propustí rukojmí, což mu pak bude přičteno k dobru při následném vyšetřování.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...