Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Luxus a nevěstky od zvědavé čínské vlády. Špehoval jsem pro Peking, přiznal muž FBI

Svět

  16:31
WASHINGTON - Byl to oboustranně výhodný obchod: luxusní ubytování, svůdné ženy a velkorysé finanční injekce výměnou za citlivé informace ze střežených archivů USA. Špionážní symbióze dlouholetého zaměstnance FBI a Čínské lidové republiky učinila přítrž až tajná operace, jež Američana čínského původu odhalila a vydala do rukou justici. „Kun Shan Chun znectil důvěru našeho národa,“ oznámil v pondělí Washington.

„Joey Chun přijal odpovědnost za jisté chyby v úsudku, kterých hluboce lituje,“ potvrdil Chunův obhájce. foto: TwitterReprofoto

Z rodné Číny urazil dlouhou cestu. Nejprve ho přes Tichý oceán přenesla do Spojených států, kde si osvojil americké jméno. Později, v roce 1997, pokračovala do střežených chodeb manhattanského sídla FBI, kde Kun Shan Chuna alias Joeyho Chuna provedla přísnými bezpečnostními prověrkami a v proslulé organizaci mu zajistila místo. A nakonec začala z Manhattanu stále častěji odbočovat směrem Peking. Znepokojivě často, zdálo se Chunovým kolegům z úřadu.

Není známo, proč přesně pojali podezření a začali Kun Shan Chuna bedlivěji sledovat. Faktem však je, že v únoru 2015 spustili tajné vyšetřování a stejně tajně Chuna letos v březnu zatkli. Nyní, o téměř půl roku později, jej Washington veřejně prohlásil za agenta Čínské lidové republiky.

Snaha a odměna

Práce elektronického technika a jí odpovídající stupeň bezpečnostní prověrky Chunovi poskytovaly přístup k mnoha citlivým, utajení podléhajícím materiálům. V roce 2013 tak mohl ze svého pracovního počítače stáhnout důvěrný soubor FBI a předat jej svým kontaktům v zámoří. Loni v lednu zas nafotil dokumentaci, která obsahovala detaily o „četných sledovacích technologiích užívaných FBI“, cituje The Washington Post z textu žaloby. Snímky pak poskytl čínské straně.

Pozor na svůdné špiony! Komiksová propaganda varuje Číňanky před láskou k cizinci

Chun je rovněž obviněn, že FBI neinformoval o svém dobrodružství s čínskou technologickou společností Kolion, jež se na svých webových stránkách profiluje jako výrobce tonerů do tiskáren a kopírek. Chun Kolionu nejenže vypomáhal jako poradce i aktivní výzkumný pracovník, ale držel také firemní akcie.

A protože platí, že každá snaha má být po zásluze odměněna, Kun Shan Chun se oplátkou za své služby dočkal štědrých protislužeb. Ty se, stejně jako výnosy ze zmíněných akcií Kolionu a další peněžní injekce, pohybovaly v dosti materiálních vodách. Domnělému kontraktorovi Pentagonu, ve skutečnosti na něj nasazenému agentovi FBI, Chun v dobré víře svěřil, že ho jeho čínské kontakty zásobují luxusními hotelovými pokoji, které navíc nezapomínají vybavit přívětivou dámskou společností.

Kromě prostitutek, dodal Chun, se starají i o to, aby jeho rodiče finančně nestrádali. Agentovi prozradil, že otec s matkou jsou také akcionáři Kolionu a že ho ke spolupráci sami nabádali. Doplnil, že za Kolionem stojí čínská vláda.

Generální tajemník Komunistické strany Číny, prezident Si Ťin-pching.
Čínský ministr zahraničí Wang I.

Z první ruky

Loni v létě se agent v utajení s Chunem dvakrát sešel v Maďarsku, na základě Chunova příslibu, že „muže Pentagonu“ se svými čínskými partnery seznámí. Při té příležitosti agenta ujistil, že spolupráce je oboustranně prospěšná. Ví „z první ruky“, prohlásil tehdy, že Peking v zahraničí rekrutuje lidi, kteří mu mohou být nápomocni, a je ochotna je štědře kompenzovat. Agent projevil zájem a nabídl jisté důvěrné vládní informace. O tři měsíce později, tentokrát v New Yorku, mu Chun oznámil, že s nabídkou již kontaktoval čínského vládního činitele.

Harmonická demolice: strašlivá práce, která trhá rodiny ve jménu šťastné Číny

„Kun Shan Chun znectil důvěru našeho národa tím, že zneužil své oficiální (...) pozice, aby čínské vládě poskytl utajované a důvěrné informace FBI,“ oznámilo v pondělí americké ministerstvo spravedlnosti. FBI, která kromě vyšetřování trestné činnosti plní rovněž funkci kontrarozvědky, se v posledních letech potýká s množícími se případy zahraniční špionáže, nejčastěji ve prospěch Ruska a právě Číny.

Dnes 46letý Kun Shan Chun svou vinu uznal. Původně mu hrozil až desetiletý trest vězení, na základě jeho přiznání a dohody s prokuraturou by jej však verdikt neměl zbavit svobody na déle než 27 měsíců.

„Joey Chun přijal odpovědnost za jisté chyby v úsudku, kterých hluboce lituje,“ potvrdil Chunův obhájce Jonathan Marvinny v emailu pro The Washington Post. „Pravdou je, že pan Chun Spojené státy miluje a nikdy je nezamýšlel nijak poškodit. Doufá, že tuto záležitost zanechá za sebou a pohne se v životě dál.“

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...