Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Američtí liberálové až po uši v depresi a apokalypse

Názory

  11:05
Aby bylo jasno, chápu, že v Americe je pořád leckdo v šoku ze Trumpova zvolení. Chápu, že mnozí ještě lapají po dechu či mají pořád zvýšený tep. Co mi ovšem nejde na rozum, je, že si mnozí lidé tu svou depresi nenechávají pro sebe a nenajdou v sobě sílu šířit mezi ostatní lidi naději.

Protesty proti zvolení Trumpa v centru San Diega. foto: APČTK

Tohle přece je (nebo bývalo?) pro Američany typické. Šířit optimismus nebo povzbuzovat druhé patřilo přece historicky k americkému naturelu. To my v Evropě se noříme rádi do temnot a vlastní zamračenou myslí s potěšením infikujeme druhé.

Hitem internetu a sítí se v posledních dnech stal článek amerického novináře Neala Gablera. To je panečku kondenzovaná depka! Amerika už zvolením Trumpa vlastně skončila, v Americe už je fašismus. Za všechno mohou republikáni počínaje Reaganem, který proti sobě postavil chudé a bohaté. Za destrukci médií mohou taky konzervativci. Ocituji závěr článku: „Média musí přinášet svědectví, budoucí generace musí mít šanci se dozvědět, co se nám to vlastně stalo a jak se to přesně stalo. Musí se dozvědět, jak frustrovaní bílí Američané plní povýšeného rozhořčení našli způsob, jak si vzít zpátky svou zemi, o které si mysleli, že ji začínají ztrácet, a o které byli přesvědčeni, že na ni mají nárok. Budoucí generace se musí dozvědět, jaká ošklivost a jaké zlo zničily náš národ poté, co ho velcí muži jako Lincoln nebo Roosevelt provedli nástrahami minulých velkých krizí, kdy hodnoty zůstaly zachovány. K tomu budeme potřebovat živá, angažovaná a mravná média. Nežijeme v této zemi pro sebe. Žijeme pro historii...“

Pane jo! Tak americký národ už skončil! A my v Evropě jsme se měli všichni dávno oběsit, nebo si máme pospíšit? Nemáme tu ani funkční federální stát, EU je stále projekt, nestabilní či labilní experiment, každou chvíli u nějakých „lokálních voleb“ hrozí, že rozloží celý vetchým způsobem integrovaný spolek. Hrozí snad taková nestabilita Americe? Ne. Dokonce vůbec ne.

Je zvláštní, že autorům podobných textů nedochází, že příznivci amerických demokratů (či liberální establishment) se jeví jako arogantní a povýšení zase těm republikánským voličům. Co já jsem si mnohokrát vyslechl od přátel v New Yorku o Ronaldu Reaganovi nebo Georgi W. Bushovi! Byli pro ně stejně nekompromisně neakceptovatelní jako dnes Trump. Čisté zlo. Pro Trumpa už tedy ani nenacházejí slova. Kdyby už alespoň vyzvali k odboji či přechodu do ilegality!

Pro tyto lidi jako by Amerika ztratila svou kulturu, svoje hodnoty. Když jim řeknete, že má Amerika pořád svou ústavu, pojistky a rovnováhy, tváří se, jako by to byl kus technického papíru. Důležité jsou pro ně jen ty „hodnoty“ a teď mají dojem, že jsou „v p...“.

Na celou tu americkou „kontrarevoluci“ se dá dívat s trochou lehkého cynismu i jinak. Nový americký ministr financí bude zase z Goldman Sachs (Goldman Sachs! – takhle tedy Trump čistí chodby a kanály v prohnilém Washingtonu) a šéfkou demokratů v Kongresu už zase bude Nancy Pelosiová (!). Spíše to vypadá, že v Americe vše jede ve starých dobrých kolejích a volbou „osvědčené“ Pelosiové se pro změnu potvrzuje, že demokratům vůbec nedošlo, že by snad něco dělali špatně.

Slavný americký historik Timothy Snyder z Yaleovy univerzity a autor i do češtiny přeložených děl, jako jsou Krvavé země nebo Černá zem, se celý život zabývá historií střední a východní Evropy a holokaustem. Ve svém textu pro magazín Quartz jako by už ale propadl profesionální deformaci ze svého temného a apokalyptického tématu a v rámci dvaceti bodů Američanům doporučuje, jak se bránit nástupu autoritářství. Dokonce se tu dočteme, že „dojde-li k teroristickému útoku, máme si být vědomi toho, že všichni autoritáři plánují něco takového, aby mohli zkonsolidovat svoji moc.

Stačí si vzpomenout na zapálení Reichstagu. Náhlé neštěstí si vyžádá konec mocenských rovnováh, zákaz opozičních stran a podobně. Nepropadněme tomu.“ Takto Snyder varuje a dále upozorňuje ty Američany, kteří nosí zbraň, že nejrůznější zlé režimy minulosti využívaly k rozličným krutostem regulérní policii a armádu. Kdo to prý nechápe, „ať si zajde na školení do muzea holokaustu“. Je to smutné, ale tohle už se mi zdá opravdu na diagnózu.

Čtenáře Monitoru JM zvu na dvě debaty, které se konají 8. 12. – jednu o školství a druhou o Sýrii

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!