Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Británie opustí jednotný trh EU

Názory

  13:39
Praha - Britská premiérka Theresa Mayová v neděli jasně potvrdila, že Británie z EU odejde tzv. natvrdo. V televizním rozhovoru pro Sky News řekla, že „nebudeme už členy EU, takže otázka pouze je, jak nastavit náš správný vztah s EU, až budeme mimo ni“.

Britská premiérka Theresa Mayová. foto: Reuters

Premiérka také řekla: „Lidé často mluví o tom, že odcházíme z EU, ale kousky členství si zachováme. My ale odcházíme se vším všudy.“

Dále zdůraznila, že prioritou Británie je kontrolovat hranice a zajistit kontrolu nad vlastní legislativou, teprve na třetím místě zmínila „nejlepší možné podmínky pro britské firmy, aby mohly podnikat a obchodovat uvnitř EU“. Libra zareagovala poklesem.

Na serveru Eurointelligence.com si to vykládají jasně. Plný odchod do června 2019, pak časově omezená přechodná doba uvnitř celní unie a následně nějaká dohoda o svobodném obchodu nebo obchod pouze podle pravidel WTO.

...

Stephanie Flandersová, ekonomka z JPMorgan, píše, že voliči v Británii a Americe dali najevo, že volili proti systému, ale politici si pořád myslí, že silnější globální ekonomika jim pomůže bránit v roce 2017 status quo.

Když se analyzuje vítězství populismu, mluví se o tom, že voliči chtějí změnit systém. Možná se ale chtějí celého systému zbavit.

Evropští lídři počítají s tím, že jim pomůže ekonomika, ale s žádnou jistotou počítat nemohou. Ekonomický a politický cyklus nemusí být vůbec sladěn. Reálné mzdy v USA například začaly růst, ale Hillary Clintonové to vůbec nepomohlo.

Autorka cituje knihu profesora Richarda Baldwyna Great Convergence. Musí se radikálně změnit myšlení a přístup. Je potřeba se zaměřit na služby, investovat více do lidí a míst než továren a firem.

Zbavit se expertů je jistě nesmysl, ale voliči prý mají pravdu, když už nehledají odpovědi na starých místech.

Politici si myslí, že zachrání evropský projekt tím, že možná přežijí ve funkci příštích dvanáct měsíců. EU bude muset najít nové měřítko úspěchu a musí zajistit slušnou míru ekonomického růstu pro každého jednotlivého člena klubu.

...

Michael Schumann analyzuje na Bloombergu, co Donald Trump říká o Číně a jak to s čínskou politikou opravdu je.

Je pravda, že čínská vláda dlouho držela kurz renminbi velmi nízko, ale v posledních letech se naopak snaží měnu posílit. Trump jí přitom nesmylně vyčítá opak.

Když ale dnešní Čína dává najevo, že se obává Trumpova protekcionismu, měla by si zamést před vlastním prahem. Čínská vláda uměle podporuje mnohá odvětví, udržuje přebytečnou kapacitu a poškozuje globální konkurenty. Čína se odmítá otevřít zahraničním investorům od pojišťovnictví přes průmysl po zábavu.

Čínu lze kritizovat za různé neférové praktiky: za kyberzlodějnu, za vynucené technologické transfery zahraničních firem apod. Zahraniční firmy nemají na čínském trhu stejné podmínky jako ty čínské. Ale zrovna tohle Trump nekritizuje.

...

Bývalý německý ministr zahraničí ve svém sloupku pro Project Syndicate vysvětluje, že Evropa se po Trumpově zvolení musí začít připravovat na budoucnost bez amerického obranného deštníku.

Bezpečnostním lídrem Evropy se bude muset stát Francie, Německo bude v tomto ohledu lídrem finančním a dohromady se musí domluvit s Británií, která sice odchází z EU, ale její strategická poloha se nemění.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS Institut pro politiku a společnost.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...