Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Česká televize – Zemanovize

Názory

  13:50
Ať si člověk zapne zpravodajský kanál ČT24 kdykoli, vyskočí na něj prezident Miloš Zeman, který si paradoxně ještě stěžuje, že televize nepokrývá jeho setkání s občany tam či onde dostatečně.

Česká televize - ilustrační foto. foto: ceskatelevize.cz

Zeman si opět stěžoval na ČT. Špatně uvedla počet lidí na jeho debatě

Pravda je taková, že ve zpravodajství České televize už není skoro nic jiného než Zeman. Nejprve se řeší, kdo bude odvolán za trencle, pak se spekuluje, kdo další bude ještě odvolán za trencle, pak Zeman komentuje Mynářovu prověrku, pak má Mynář tiskovou konferenci k tomu, že mu přišla obálka, ale na rozdíl od normálních lidí kancléř otevírá obálky až o pár dní později. Takže čekejme zvláštní přímý přenos se Zemanem a Mynářem, až Mynář konečně otevře obálku. Na uprchlíky a evropský summit a všechno jiné je také hlavním expertem Zeman. Nejenže podle veřejnoprávní televize žijeme dávno v prezidentském systému, spíše to už připomíná Severní Koreu.

Jiří Pehe napsal hezké a zklidněné poučení z prohrané bitvy o kvóty. Chválí se v něm, jak Polsko chytře vycouvalo, jak si umělo vymyslet ústupovou strategii, jak si vyjednalo výjimku apod.

S většinou věcí souhlasím, jenom se to celé dobře píše „with a benefit of a hindsight“, jak se říká hezky anglicky. Vědělo se snad s předstihem, v čem bude spočívat polská taktika a strategie? Aby si Česká republika mohla vymoci, že kvóty budou platit až po spuštění hotspotů a až se zjistí, že hotspoty dobře fungují – na to je ČR asi moc slabá,a navíc hotspoty se objevily až jako hlavní výstup ze summitu, ale přehlasováni jsme byli na jednání ministrů vnitra apod.

Česká televize není objektivní, je pod vlivem TOP 09, tvrdí Zeman

S celkovým konceptem toho, že místo nadávání se mají čeští politici soustředit na inteligentní diplomacii: výzvou do budoucna po této zkušenosti je, že diplomatický um budou muset začít ovládat i resortní ministři (jako je vnitro), u nichž se to jaksi dříve nepředpokládalo.

O tom, jak Pehe hodnotí politiku Německa nebo hlasování silou, se v textu nedočteme. Ono také záleží na tom, na jaké publikum člověk vlastně míří.

Co se autora tohoto sloupku týče, čtu si hlavně zahraniční tisk, sleduji hlavně zahraniční televize a servery. Nereaguji primárně na český, ale na evropský diskurz a podvědomě polemizuji s ním.

Česká televize informuje o menšinách vyváženě, tvrdí analýza

Možná se v Česku Německo kritizuje moc, ale vlastně mne to jako Evropana moc nezajímá. Nemám také nic proti tomu, aby mne někdo převychovával či civilizoval, ale nemůže to dělat někdo, kdo nadšenecky a nepředvídatelně mění politiku každých pár dní o 180 stupňů. Snad bude o Německu příští Peheho článek.

Ke kauze politických nominací v dozorčích radách pražských energetických firem bych rád dodal, že hlavní město by si mělo ujasnit, co je to správná „corporate governance“. Je totiž naprosto nepřijatelné a nenormální, aby členové dozorčích rad inkasovali jakékoli milionové odměny, jak bylo podle zpravodajství dosud běžné. Například dvanáct členů dozorčí rady Pražské energetiky si rozdělilo vloni 12 milionů korun.

Odměny – pokud to hospodářský výsledek umožňuje – si mají rozdělovat pouze členové správní rady či představenstva, členové dozorčích rad mají mít fixní a spíše skromnou odměnu, nikdy to nesmí být hlavní zdroj jejich příjmu. Městským podnikům by slušely nižší desetitisíce měsíčně, ročně kolem tří set tisíc. Cílem práce dozorčí rady totiž není zvyšovat ziskovost a tržní podíl, ale dohlížet a dozorovat.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...