Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Důsledky bruselských útoků

Evropa

  12:47
Na prvním místě je samozřejmě vyjádření solidarity s Bruselem, Belgií, s hlavním městem EU, s lidmi, kteří tam žijí, soustrast pozůstalým, příbuzným a přátelům obětí.

Exploze roztříštila skleněné výplně oken bruselského letiště. foto: ČTK

Technickou a okamžitou konsekvencí bude zpřísnění všech kontrol na letištích a dopravních uzlech, a to všude v Evropě. Připravme se na improvizovaný screening, případně na další rentgeny už před letištními budovami, připravme se na přítomnost policie a armády v dopravních letadlech. Připravme se na další zvýšení pravomocí bezpečnostních složek.

Připravme se na ty politiky, kteří budou všechno svádět na uprchlíky, přestože Belgie má dostatek džihádistů s belgickým pasem, kteří se v Belgii už narodili. Pravdu ale nebudou mít ani ti, kdo budou říkat, že to nesouvisí vůbec. Arabské menšiny v Belgii či Francii se většinou nepodařilo integrovat, tak proč si máme myslet, že se novou migrační vlnu integrovat podaří?

I když to s uprchlíky patrně přímo nesouvisí, očekávejme další tlak na ukončení či „pozastavení“ Schengenu, tentokrát proto, že hraniční kontrola je další stupeň ochrany a bude se volat po tom, aby se už lidé nemohli pohybovat přes hranice, jak se jim zlíbí. To, že belgičtí a francouzští džihádisté využívají migračního proudu, je možné a pravděpodobné.

Pokud se někteří bezpečnostní analytici domnívali, že po pařížských útocích odevzdali teroristé o sobě tolik informací, že zaútočit teď mohou jen ti, kdo dlouhodobě nepoužívají ani mobil, ani internet, pak se tito experti asi mýlili.

Zlepší se kooperace evropských národních policejních jednotek a tajných služeb napříč kontinentem? Nevíme, ale měla by. A rychle.

Ovlivní to i otázku brexitu. Bylo koneckonců vícekrát napsáno, že stačí pár útoků, jako je ten pařížský, a strach Britů z EU bude zpečetěn. Co kdyby ale Britové jednou pro změnu prokázali Evropské unii a Bruselu jako jejímu hlavnímu městu solidaritu? Co kdyby je bruselské útoky motivovaly k tomu, že „zůstanou s námi“?

...

Takový Gideon Rachman ale už včera, tedy před útoky, napsal, že odchod Británie z EU je vlastně hotová věc a že britské elity to podceňují, podobně jako ty americké donedávna podceňovaly Trumpa.

Financial Times také píší, že Donald Trump zpochybňuje americkou povinnost bránit všech 28 členů NATO.

Trump opakuje to, co říká často: že se o svou zodpovědnost musí více starat sama Evropa a hlavně Německo a v případě Korey sama Jižní Korea. Nakonec co jiného přiměje Evropu, aby začala starost o svou bezpečnost brát vážně?

Na druhou stranu dobudování evropské vojenské kapacity potrvá, a pokud Trump zpochybňuje americkou vůli a závazek pomáhat spojencům, je to velmi nebezpečné a může to znamenat „rychlý konec liberálního světového pořádku“, jak konstatoval Thomas Wright z Brookings Institution.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...