Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Musíme sepsat naši novou deklaraci práva na život, svobodu a hledání štěstí

Názory

  13:52
PRAHA - Gideon Rachman ve svém komentáři, který psal v sobotu ráno, zdůrazňuje tři důležité věci.

Lidé uctili památku obětí útoku v Paříži napříč státy. foto: Reuters

Posílí Národní fronta Marine Le Penové, která může zaznamenat velké úspěchy v regionálních volbách. Její strana má dlouhou historii nepřátelských postojů vůči muslimské imigraci a pro obnovení hraničních kontrol horuje už dlouho. Některé její argumenty bude přebírat i diskurz tradičních francouzských středopravých stran.

MACHÁČEK: Migrační proud byl zneužit teroristy. Útoky mířily na cíle, které muslimové nesnášejí

Útoky zastihly Evropu uprostřed „migrační krize“, tlak na Angelu Merkelovou, aby uzavřela německé hranice, zesílí. Dočasně tak učinily už Paříž i Švédsko. Podle Rachmana bude Merkelová jistě v pokušení, ale snad si je prý vědoma, jaký dominový efekt by to způsobilo po celé balkánské trase.

Debata o tom, jaká má být politika Západu vůči Střednímu východu, zintenzivní, není však jasné, zda bude mít jasný závěr. Možná se Západ více zaměří na útoky proti ISIS. Ale dosud to byla především Francie, kdo tvrdil, že jádrem problému je prezident Asad. Zásadní obrat v této politice patrně nenastane.

Celý komentář si můžete přečíst zde.

...

Hezký článek v témže listě má Simon Schama, který navrhuje novou deklaraci Západu proti ISIS.

Prý až do pátku chápal fakt, že je v preambuli americké ústavy zdůrazněno „hledání štěstí“, jako svého druhu nedůležitou anomálii. Důležitější se mu zdály další evidentní pravdy v deklaraci jako „ život“ a „svoboda“.

Ale když ISIS „pečlivě vybral cíle“, které přesně souvisejí s hledáním našeho víkendového dílu štěstí, v hlavě se mu rozsvítilo. ISIS si vybral fotbalové hřiště, koncertní sál a uličky a kavárny, kde se lidé obyčejně procházejí, posedávají, vtipkují, drbou, klepou a flirtují. Tady si lidé povídají, užívají si společnosti toho druhého, vyměňují si pohledy a mají na mysli všechno jiné než nějaký masakr.

Tohle chtějí atentátníci proměnit ve hřbitov, kde sociabilitu hlídá morální policie a kde spontaneitu nahrazuje ticho, strach, teror a znásilňování, v místo, kde veřejnou zábavu nahradí veřejné popravy.

Takže na naší nové bojové standartě se musí objevit:

1. Náboženství musí zůstat odděleno od státní moci.

2. Lidé mají právo na různé názory a jejich sdílení bez útlaku a vyhrožování.

3. Máme právo i na pohrdání, pokud nevyzývá k násilí.

4. Máme právo na rovnost pohlaví, sexuální orientace v rámci práva, vzdělání i zaměstnání.

5. Všichni tvoříme stejnou občanskou společnost s právem na účast ve volbách, s právem na vzdělání a svobodu projevu bez ohledu na etnicitu a víru.

Všechny tyto principy nenávidí náš nepřítel, strana smrti. Musíme sepsat naši novou deklaraci práva na život, svobodu a hledání štěstí.

...

Rasha Elassová na Reuters se domnívá, že Západ Islámskému státu vůbec nerozumí. Článek cituje různé bývalé experty CIA, kteří tvrdili, že ISIS více zajímá existence vlastního kalifátu než útoky na Západ. Také prezident Obama prý nedávno řekl, že Islámský stát je pod kontrolou („contained“).

Leckdo na Západě si prý ulevil, když jeho vlastní islamisté odešli bojovat za ISIS, nakonec je tam Západ všechny vybombarduje. Vlastně se všichni obávali, že hrozí jen sem tam nějaký „osamocený vlk“ inspirovaný Islámským státem.

Autorka zdůrazňuje, že američtí spojenci jako Katar. Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie zásobují Islámský stát penězi a materiálem, protože doufají, že ISIS sesadí Asada. Saúdská Arábie vlastním občanům nezabránila v posílání peněz ISIS.

Mír a pořádek v Sýrii jsou ještě daleko, ale pokud světoví lídři uznají, že pařížské útoky znamenají hřebík do rakve Islámského státu, alespoň fénix začne vstávat z popela.

...

Josh Rogin se na serveru Bloomberg zlobí, že tím, kdo bude nejvíce profitovat z pařížských útoků, je syrský prezident Asad. Světoví diplomaté se přitom sjeli do Vídně původně s cílem Asada sesadit.

Přitom Asadův režim se vždy záměrně vyhýbal bojům s Islámským státem. Asad potřebuje, aby Islámský stát zůstal nebezpečný, potřebuje, aby si Západ myslel, že má jen dvě možnosti: buď zůstane Asad u moci, nebo celou Sýrii dobudou teroristé.

V Sýrii zahynulo 300 000 lidí, většinu z nich přitom zabil Asad, který používá chemické zbraně a mučí lidi. Většina uprchlíků prchla a prchá před Asadem. Svět se ale nyní zabývá pouze zničením ISIS. Při sobotní televizní debatě republikánských kandidátů na prezidenta všichni mluvili o zničení ISIS, na Asada si už nikdo ani nevzpomněl.

...

Editorial The New York Times mne překvapil spíše nepříjemně. Komentátorům je například jasné, že nalezený syrský pas byl určitě „narafičen“, aby zvýšil protiuprchlický sentiment v Evropě. To si nemyslí ani na CNN, ani na BBC.

Za druhé komentář volá po co nejužší koordinaci mezi USA a Ruskem v útocích na ISIS.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.