Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Německo staví EU před hotovou věc

Evropa

  13:29
PRAHA - Na novém návrhu, jak řešit uprchlickou krizi, se mi zdá pozoruhodné právě to, že to je turecko-německý návrh. Informují o tom alespoň dnešní Financial Times. Turecko přišlo s úplně novým návrhem – s podporou německé diplomacie – a předložilo ho ostatním účastníkům summitu jen pár hodin před začátkem jednání.

Německá kancléřka Angela Merkelová je hlavní postavou „vítací politiky“ Německa. foto: AP

O návrzích si přečtěte více zde. Evropský prezident Donald Tusk a evropská diplomacie připravovali úplně jiný návrh, který předpokládal, že se do Turecka budou vracet všichni uprchlíci, kteří nejsou ze Sýrie.

Nový turecko-německý návrh (maximálně zjednodušujeme) slibuje, že Turecko zadrží takřka všechny uprchlíky výměnou za mnohem více peněz a bezvízový styk.

Nyní se nebudeme vyjadřovat k tomu, který návrh je lepší, nicméně je příznačné, že německá diplomatická mašinerie vyjednává superiorní a paralelní dohodu s Tureckem, zatímco unijní diplomacie vyjednává s Tureckem jiný „deal“ a o aktivitách té první (možná) ani neví.

Bývalý polský ministr zahraničí Radek Sikorski v roce 2011 vyzval ve slavném projevu Německo, aby se nebálo Evropu vést, loni v říjnu v Praze to specifikoval tak, že tehdy myslel, aby se Německo nebálo dát sílu evropským institucím. Německo dnes vede, ale tak, že staví EU před hotovou věc. To, že má EU nějaké prezidenty, předsedy a vysoké představitele, je Německu asi srdečně jedno. Přístup Turecka je podobný jako ten čínský nebo ruský. Vážně chce jednat jen s Německem a jen Německo považuje za relevantní, ne nějaké pofiderní „prezidenty“ EU.

MACHÁČEK: Může za to Fico?

Někdo si řekne, že to je jedno, hlavně když je na stole nějaká dohoda, stejně jako bylo třeba jedno, že příměří na Ukrajině dojednává za EU Merkelová. Důležitější je, že se vůbec příměří dohodlo a že dosud víceméně drží. Podle mne to ale jedno vůbec není, je to poněkud zanedbávaný symptom rozkladu EU.

Když už jsme u té germanizace zahraniční politiky EU, zajímavé je, kam zmizela Francie. Kdy kdo naposled slyšel o prezidentu Hollandovi?

...

Michael Bloomberg uveřejnil na svémstejnojmenném serveru komentář, který se jmenuje „Riziko, které nepodstoupím“.

Jak se dalo očekávat, hlavním důvodem je, že by vstupem do soutěže odebral hlasy Hillary Clintonové a umožnil zvolení Donalda Trumpa nebo Teda Cruze.

MACHÁČEK: Vyděšený republikánský establishment

Kritika Trumpa je předvídatelná, zajímavější je, že o Cruzovi Bloomberg říká, že rétoricky nepřehání tolik jako Trump, ale není o nic méně extrémní.

Podle Bloomberga se současná americká stranická politika odklání od rozumných středových proudů, které podporovaly růst a příležitosti. Bill Clinton podporoval svobodný obchod, finanční sektor a redukci schodku. Ronald Reagan byl schopen nadstranicky dohodnout reformu daní, nárokových výdajů i kompromisní rozpočet. Oba posunuli zemi kupředu. Nyní se jak republikáni, tak demokraté od těchto úspěšných politik odklánějí.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.