Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Putin o ruské ekonomice, která ho nezajímá

Evropa

  12:38
Server Bloombergu píše o nastávajícím ekonomickém fóru v Sankt Petěrburgu, které má historicky sloužit k lákání zahraničních investorů do Ruska, dnes ale spíše k uklidnění těch, kteří ještě neodešli.
Vladimir Putin na oslavách Dne Ruska

Vladimir Putin na oslavách Dne Ruska foto: Reuters

Putinův ekonomický tým se podle zprávy spíše obává toho, co Putin neřekne, než co řekne. V jeho řeči prý nebude nic o tom, jak vytáhne ekonomiku z recese, ani žádné prohlášení, jak zkrotí korupci a posílí vlastnická práva.

Putinovi se prý nechce mluvit o domácích tématech, odmítá prý většinu návrhů a všechno nechává na centrální bance a jejích rezervách. Zajímají ho jenom vlastní rostoucí geopolitické ambice, včetně Ukrajiny.

Andrej Kolesnikov z Carnegie Moscow Center říká, že ze strany vlády „zažívá Rusko období letargie a apatie v domácí politice. Putin rád přesunuje armády a posunuje hranice, ale ekonomika ho vůbec nezajímá. Je přitom jediný, kdo může rozhodovat, takže se nerozhoduje vůbec.“

Ruská ekonomika zůstane ještě další rok v recesi, pokud cena ropy zůstane na šedesáti dolarech. Inflace je skoro 16 procent a o snižování úvěrových nákladů nemůže být řeči. Rozpočtové stimuly jsou také mimo hru kvůli vysokým schodkům a dramaticky rostoucím výdajům na obranu.

...

Nejen Rusko zápasí s nízkými cenami ropy. Financial Times píší o kanadské provincii Alberta, která propadla představě, že zbohatne z ropy z dehtových písků (oil sands). Energetické společnosti v Albertě už zrušily nebo pozastavily investice za miliardy dolarů, tisíce dělníků přišly o práci a voliči odstavili od moci politickou stranu, která vládla 44 let.

Těžaři potřebují ceny 100 dolarů za barel, aby se dostali do zisku. To ale vůbec neodpovídá predikcím.

Proti zájmům těžařů jde i představa nového premiéra státu Alberta, který chce zvýšit poplatky za těžbu, stejně tak těžaře bude omezovat rostoucí boj kanadské vlády proti emisím skleníkových plynů, protože metody těžby z písku jsou prý v tomto ohledu zvláště škodlivé, nehledě na odlesňování a znečišťování, které logicky vadí ekologům.

...

Další článek (rovněž z Bloombergu) upozorňuje, jakou roli hraje výročí bitvy u Waterloo v britské debatě o odchodu z EU.

Většina Britů je prý přesvědčena, že šlo o slavné britské vítězství, které vedl geniální vojevůdce Wellington. Ve skutečnosti se jednalo o válku evropské koalice proti Napoleonovi, což by měli Britové vědět, pokud debatují o své roli v Evropě, o své výjimečnosti a národní hrdosti. Ve skutečnosti zde bojovaly jednotky německé, holandské, vlámské, valonské, irské, skotské, velšské a anglické.

Převládající vžitá britská představa ale je, že se Angličané vypořádali s Napoleonem sami, což může znamenat, že stejně tak si poradí sami bez Evropy.

Debata Jana Macháčka

(Autor je předsedou správní rady IPPS (Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011).

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.