Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Sorosův projev k Evropě

Názory

  12:57
PRAHA - Minulý čtvrtek jsem měl tu čest zúčastnit se Bruselského ekonomického fóra, kde pronesl jeden ze zahajovacích projevů americký investor a filantrop George Soros. Šestaosmdesátiletý miliardář při projevu seděl za stolkem na vysoké židli. Svým způsobem se mi to zdálo silné a dojemné.

Finančník George Soros. foto: Reuters

Soros je zabezpečený a úspěšný Američan a mohl by se starat jenom o Ameriku nebo o sebe. Nebo o svobodu tisku ve východní Asii či chudé země v Africe, což také zhusta činí.

Místo toho si najde zhruba třikrát do roka čas, aby pronesl naléhavý projev k Evropanům a pro Evropany, protože ho Evropa – jeho rodný kontinent – trápí, leží mu na srdci a její stav považuje za vážný.

Zkrácenou verzi Sorosova bruselského projevu najdeme v článku pro Project Syndicate.

Jaké nové myšlenky tentokrát Soros nabídl? Nabízím svůj číslovaný výběr.

1. Evropa potřebuje spásu a radikální znovupromyšlení sebe samé. Záchrana musí přijít první, protože Evropa je v existenčním ohrožení. To přichází částečně zvenčí – EU je obklopena mocnostmi, které jsou nepřátelské k hodnotám, jež EU reprezentuje. Je to Putinovo Rusko, Erdoğanovo Turecko a Sísího Egypt a je to také Amerika, jakou by rád stvořil Donald Trump, ale nemůže.

2. Eurozóna se stala opakem toho, co bylo zamýšleno. Měla to být dobrovolná asociace podobně smýšlejících států, které jsou ochotny vzdát se části suverenity ve jménu společného dobra. Po finanční krizi roku 2008 převládlo ale v eurozóně aranžmá, kdy věřitelské státy diktují podmínky podřízeným dlužníkům. Tím, že diktují fiskální přísnost, znemožňují dlužníkům dostat se ze svých závazků.

MACHÁČEK: Krach klimatické dohody a ‚diplomacie‘ Macrona a Merkelové

3. Integraci shora, kterou začal Jean Monnet, musí Evropa kombinovat ve společném úsilí s iniciativou zdola, která přitáhne zájem elektorátu.

4. V brzké době není šance, aby se všechny státy EU staly členy eurozóny. Některé země, jako Švédsko, Polsko nebo Česká republika, do eurozóny vůbec nechtějí, přitom se s nimi stále zachází, jako by byly v čekárně. Je ale nebezpečné vytvářet vícerychlostní (multispeed) unii. Místo ní Soros navrhuje mluvit o „multitrack unii“, dalo by se přeložit jako unie více drah. Termín vícerychlostní evokuje, že se různou rychlostí blížíme ke stejnému cíli. V současné době chtějí ale mnohé členské státy spíše více vlastní suverenity než její předávání do centra. Je nesmysl jim v tom bránit. Pokud však budoucí dobrovolná kooperace přinese výsledky, možná se postoje změní.

5. Vůči Británii má EU postupovat konstruktivně a v dobrém duchu. Není prý vyloučeno, že se v příštích parlamentních volbách (tedy za pět let) Britové budou chtít do lepší a atraktivnější unie vrátit.

A nebyl by to Soros, kdyby nezdůraznil naději v nejrůznější občanské iniciativy. I ty, které se probouzejí v současném Polsku a Maďarsku.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.