Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Zůstane Británie v Unii?

Evropa

  13:43
PRAHA - Čečenský prezident Kadyrov prezentoval na Instagramu video, kde se stal ruský opoziční politik Michail Kasjanov terčem dalekohledu ostřelovací pušky.

Britský premiér David Cameron foto: Reuters

Je to „dobrý žert“ v něčem podobný tomu, kterého se dopustil český prezident Zeman vůči premiérovi. Rukopis je vlastně skoro stejný. Pročpak asi? Slovo „zrádce“ používal kdysi Zeman vůči svým oponentům v ČSSD také, včetně Grosse a Sobotky, a demonstrace na svou podporu (17.listopadu) pořádá Zeman též, stejně jako Kadyrov, který tak činí jen o něco častěji. Více o videu se můžete dočíst zde.

...

Donald Tusk, prezident Evropské rady, zveřejnil v úterý kompromisní návrh nové smlouvy s Británií, na jejímž základě budou Britové – patrně již v tomto roce –hlasovat o svém setrvání v Unii. Tuskův návrh samozřejmě ještě bude projednávat Evropská rada, která se k tomu sejde během února.

Cameron je docela spokojen, trhy reagují na zprávu pozitivně a britská libra posílila. Lze čekat na jednání Evropské rady nějaký rozvrat či překvapení? Patrně ne, lze považovat za logické, že si to už Donald Tusk se všemi aktéry nějak předjednal, je to koneckonců jeho práce.

Kompromis, nebo brexit? EU zveřejnila návrh dohody s Británií

Návrh je k Británii velmi vstřícný. Ke stále „bližší a pevnější unii“ nebude povinné se hlásit, tím se ale stejně konkrétně nic moc neříká, je to takový motivační prvek či ideál, který je sice hezký, ale v praxi tolik neznamená, třeba se jednou do smluv zase vrátí. Holt budeme v Unii více pragmatičtí.

Sociální benefity pro zaměstnance z jiných zemí EU bude moci Británie omezit, ale jen na čtyři roky. Británie požadovala posílení národních parlamentů. Nově tedy bude možné zablokovat unijní legislativu, pokud s ní nebude souhlasit 55 procent národních parlamentů.

EU též souhlasí s posílením konkurenceschopnosti, ale zde si dovolme poznamenat, že to snad nikomu nikdy nevadilo: kdo by se nechtěl reformovat, kdo by nechtěl méně byrokracie? Smlouva také souhlasí s hájením práv nečlenských zemí eurozóny. Když bude eurozóna rozhodovat o něčem důležitém, budou u toho moci Švédové, Britové nebo Češi sedět.

Cameron se s EU dohodne, úplně jiná otázka bohužel je, jak budou nakonec Britové hlasovat, a můžeme se vsadit, že to nebude na základě racionální analýzy této „reformní“ smlouvy, jak říkají Britové. Nebude-li Unie akceschopná v chaosu, bude-li třeba dalšího teroristického útoku, budou-li v televizi pořád dokola zástupy uprchlíků, budou Britové hlasovat proti.

Komentátor FT Gideon Rachman v úterý napsal, že bude hlasovat pro setrvání právě proto, že je EU v chaosu, že jí hrozí rozpad, že potřebuje pomoci apod. To je sice hezké, ale takových voličů moc nebude.

Odchod Británie by byl průšvih, pro EU i pro Británii, ale i kdyby zabrala pozitivní kampaň, která ještě nezačala, konec historie a konec dramat jistě nenastane. Pokud vyhraje tábor „pro“, bude to vítězství těsné, britská společnost zůstane rozdělená a brzy může být téma na stole znovu.

A co se kontinentu týče: ideál „stále bližší unie“ či jeho odmítnutí je jedna věc, ale třeba taková eurozóna se bude muset více integrovat i bez ideálů, pokud tedy chce přežít. Brzy se bude znovu jednat o společném pojištění vkladů či společném fondu na rekapitalizaci bank.

A bude-li lépe a společně střežena vnější hranice Schengenu, také to znamená další integraci. Variantou je pouze propustný Schengen, konec Schengenu a de facto konecUnie. Hlasování o britském setrvání v Unii sice představuje velké drama, ale daleko větší a důležitější drama se teď odehrává na kontinentu se Schengenem.

Rozpadne-li se Schengen, rozpadne se brzy i EU. A jak poznamenává výše zmíněný Rachman, Britové pak nebudou mít o čem hlasovat.

Přečteno v úterý v Českém rozhlase Plus.

...

Podobně to vlastně vidí tato analýza Bloombergu. Cameron prezentuje voličům rozumnou dohodu, která je výsledkem „silného, soustředěného a trpělivého vyjednávání“, ale voliče to moc nezajímá.

Britské voliče zajímá, jestli se imigrace bude držet pod 100 000 lidmi ročně, což Cameron slíbil, a vůbec se mu to nedaří, ani není realistické to očekávat. Obyčejný Angličan také bohužel málo rozlišuje, jestli je migrace zvnějšku, nebo zevnitř EU.

...

Anatole Kaletsky se ve sloupku pro Project Syndicate zamýšlí nad tím, proč jsme v lednu, kdy bývají akciové trhy spíše optimistické, zažili letos opak. Příčiny jsou tři: Čína, ropa a strach z globální recese. Čínský kapitálovýtrh sice není pro svět příliš důležitý, ale zvyšuje se riziko, že Čína devalvuje měnu příliš agresivně, nebo nad ní dokonce ztratí kontrolu a způsobí odliv kapitálu.

MACHÁČEK: Proč ropa hypnotizuje trhy

Když ceny ropy padají o deset procent denně, je to pro trhy velice ničivé, úroky v sektoru a příbuzných sektorech prudce rostou a zadlužení investoři se musí rychle zbavovat aktiv. Až se ale ceny ropy začnou stabilizovat někde kolem 25 až 30 dolarů za barel, začne převažovat celkový prospěch. Nízké ceny ropy zvyšují reálné příjmy, stimulují poptávku po zboží a službách a zvyšují zisky neenergetických firem.

A nakonec: už Paul Samuelson psal, že trhy předpověděly „devět z pěti recesí“, na druhou stranu finanční očekávání mohou ovlivnit události. Důsledkem potom může být, že realita je přinucena konvergovat k tržním trendům, nikoli naopak. Říká se tomu reflexivita a je to prostě mocná síla na finančních trzích. Mezitím regulátoři leckde na světě zpřísňují úvěrové standardy a zhoršují situaci na trzích v době, kdy mají činit opak.

Máloco nasvědčuje tomu, že jsou tu podmínky pro globální recesi. Na druhou stranu jedovatá kombinace sebenaplňujících se očekávání a chyb ve vládních a regulačních politikách může vyvolat leccos.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...