Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jsem nevinný, jen jsem plnil rozkazy, tvrdí Csatáry

Svět

  11:22aktualizováno  13:45
BUDAPEŠŤ - Maďarský nacistický zločinec László Csatáry byl v Maďarsku dopaden. Veškerá obvinění popírá, prý jen poslouchal rozkazy. Dnes to oznámila maďarská prokuratura.

Nejhledanějšího nacistického zločince vypátrali britští novináři. foto: The Sun.co.uk

Bydliště sedmadevadesátiletého Csatáryho, který je vysoko na seznamu deseti hledaných nacistických zločinců Centra Simona Wiesenthala, tento měsíc objevili novináři britského listu The Sun, následně utekl.

"Odmítl obvinění ze zločinů, která proti němu byla vznesena. Jedna z jeho obhajob byla, že poslouchal příkazy," prohlásil na tiskové konferenci budapešťský prokurátor Tibor Ibolya. Csatáry také uvedl, že se zadržením počítal.

Policie jej zadržela dnes za úsvitu, uvedl budapešťský soud. Zatčen byl v jednom bytě. Nebylo to však na žádné ze dvou adres, které nedávno objevili v Budapešti novináři, upřesnil Ibolya.

ČTĚTE TAKÉ:

Detektivové Csatáryho po výslechu umístili do domácího vězení. Maďarský rozhlas podle agentury APA uvedl, že již byl podán podnět k jeho převozu do vyšetřovací vazby. Prokurátor však podle agentury AFP řekl, že vzhledem k věku Csatáryho, jeho zdravotnímu stavu i presumpci neviny je možné, že zůstane v domácím vězení. V tom případě mu bude odebrán cestovní pas, dodal.

Csatáry nyní v Maďarsku čelí podezření z válečných zločinů, za což mu hrozí až doživotí. Podle prokuratury by nyní měl následovat výslech svědků, kteří žijí v Izraeli. Jejich hledání již započalo.

Francouzský historik a "lovec nacistů" Serge Klarsfeld označil jeho dnešní dopadení za "úlitbu" veřejnosti, souzen podle něj ale nebude. Klarsfeld, předseda Sdružení synů a dcer deportovaných francouzských Židů, již dříve uvedl, že maďarská konzervativní vláda možná vůbec nechce Csatáryho postavit před soud.

Csatáryho zmizení vyvolalo vlnu kritiky, která Maďarsku vytkla liknavost v přístupu ke stíhání zločinů, které byly spáchány během druhé světové války.

Wiesenthalovo centrum mimo jiné v otevřeném dopise vyzvalo maďarského prezidenta Jánose Ádera, aby pomohl co nejrychleji přivést Csatáryho před spravedlnost. Podle Wiesenthalova centra sehrál Csatáry klíčovou roli při deportaci asi 300 košických Židů na Ukrajinu, kde byli téměř všichni v létě 1941 zabiti. Na jaře 1944, kdy sloužil jako velitel maďarské policie v košickém ghettu, se podílel na deportaci více než 15.000 Židů do Osvětimi. V bývalém Československu dostal v roce 1948 za válečné zločiny trest smrti.

Dům v Budapešti, ve kterém Csatáry žil.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha