Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Maďarská havárie má již sedm obětí. Dunaj se zdá být neohrožen

Svět

  10:33aktualizováno  19:14
BUDAPEŠŤ/BRATISLAVA - Počet obětí úniku jedovatého kalu v Maďarsku vzrostla na sedm lidí. Jeden z více než sta zraněných zemřel v nemocnici, další byli nalezeni mrtvi. Jeden člověk je nadále nezvěstný. Maďarský krizový štáb zároveň oznámil, že kvalita vody v Dunaji, do kterého po přítocích ve čtvrtek pronikl uniklý kal ze západomaďarské hliníkárny, vykazuje normální hodnoty. Havarijní znečištění Dunaje nenaměřili ani slovenští vodohospodáři.

V Maďarsku zaplavil jedovatý kal dvě obce, tři lidé zemřeli. foto: Reuters

Nejnovější naměřené hodnoty vzorků vody Dunaje ukazují, že se podařilo zásaditý kal zneutralizovat na hodnotu pH osm až 8,2. "Tato data nám dávají naději. Zatím jsme nezaznamenali žádné poškození Dunaje," řekl mluvčí záchranných operací Tibor Dobson.

Slovenský vodohospodářský podnik (SVP) naměřil zatím jen mírně zvýšené hodnoty pH. Dnes by ještě měl zveřejnit rozbory vzorků vody na obsah těžkých kovů, jakými jsou hliník, chrom, nikl, olovo, arzen nebo železo.

Hodnota pH vyjadřuje kyselost a zásaditost. Čistá voda s pH sedm se považuje za neutrální. Snížení pH pod devět prý znamená záchranu řeky.

Potok Torna, do kterého kal unikl ihned po pondělní havárii, zaznamenal pH 13,5. Takovou hodnotu má podle Wikipedie například louh. Z Torny se jedovaté nečistoty dostaly po dalších řekách až do Dunaje.

Z helikoptéry vypustí do řeky sádrovec
Krizové týmy, které havárii odstraňují, se dnes chystají do řeky Marcal, do níž se Torna vlévá, vypouštět z helikoptéry sádrovec. Ten má zásadu zneutralizovat. Podle Dobsona je toto opatření nutné, protože z jiné jímky je postupně odpouštěno na sto tisíc kubických metrů alkalické vody, uvedla maďarská agentura MTI.

Život v řece Marcal i v Torně byl podle dřívějších zpráv zcela zničen.

Pátrací čety, kteří hledají nezvěstné, vypustily chovný rybník v Kolontáru. Žádná těla zde ale nalezena nebyla.

Všechny oběti, mezi kterými jsou i dvě děti, pocházely z Kolontáru. Právě tato obec stála jako první valícímu se červenému kalu v cestě. Hráz se protrhla zatím z oficiálně nezjištěných příčin protrhl hráz.

Hliníkárenská společnost MAL, které zařízení patří, veškerou odpovědnost odmítá. Maďarský premiér Viktor Orbán během čtvrteční návštěvy Kolontáru prohlásil, že protržení hráze očividně vypadá jako lidská chyba. Stejného názoru jsou i ekologové.

Z jímky uniklo na milion kubických metrů kalu. Nečistota volně unikala ještě několik hodin po havárii, která je označována jako největší ekologická katastrofa v zemi. Drtivá většina obyvatel zasažených obcí chce místo navždy opustit. Obnova kontaminované oblasti potrvá údajně nejméně rok.

Autor: