Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Maďarsko čelí invazi Slováků. Hledají tam levnější bydlení

Svět

  15:20
BRATISLAVA/BUDAPEŠŤ - Ještě nedávno se o nich psalo jako o kuriozitě. Dnes jsou už Slováci v maďarském a rakouském pohraničí mezinárodně známým fenoménem. Bratislava, rozšiřující se raketově přes mezistátní hranici, pak problémem, který v sousedních státech vyvolává množství otázek.

Bratislava - hrad. foto: Foto Profimedia.cz

Vlivem masového stěhování Slováků do maďarského pohraničí se začala zabývat i Maďarská akademie věd, která na žádost starostů příhraničních měst a vesnic zkoumá právní, ekonomické a kulturní aspekty této nečekané migrace.

Důvodem stěhování jsou mnohem příznivější ceny domů a pozemků v maďarských, a dokonce i rakouských vesnicích a městech u hranic. Ty jsou přitom díky poloze Bratislavy vzdáleny od centra slovenské metropole stejně jako vzdálenější městské čtvrti.

Do některých míst za hranicí už dnes například zajíždí bratislavská městská doprava a z Rakouska i Maďarska vede přímo do středu Bratislavy dálnice s minimálním provozem. Z Rakouska pak existuje i rychlé a časté vlakové spojení.

V Rajce je třetina obyvatel ze Slovenska
"Lidé v Bratislavě mají srovnání s cenami v Rakousku. Nyní je například v rakouském Kitsse z deseti nových domů osm slovenských," říká hlavní architekt Bratislavy Štefan Šlachta. "Podobné je to na maďarské straně v Rajce, kde už bydlí asi osm set Slováků, což je třetina tamního obyvatelstva. Jsou tam levnější pozemky, nižší pořizovací náklady na stavbu, rychlejší vyřizování," řekl Šlachta pro deník E15.

Přes hranice

V Bratislavě žije dnes 428 tisíc obyvatel. Velká část z nich se sem přistěhovala až po roce 1970. Cena bytů ve slovenské metropoli je vyšší i než v Praze nebo ve Varšavě. Příhraniční vesnice a města v Maďarsku a Rakousku měly donedávna levné nemovitosti. Jejich cena se ale díky Slovákům teď neustále zvyšuje.

Zatímco lidé hledající dostupné bydlení "na okraji města" jsou Rajkou, Kitsee či lázeňským městečkem Mosonmagyaróvár nadšeni, méně už to platí pro tamní samosprávy. "Co se stane, až počet přistěhovalců bude vyšší než domácích?" položil si na serveru ingatlanmagazin.com otázku starosta Rajky Lajos Bazsó.

"Slováci v Maďarsku neplatí daně, ale služby využívají. Jejich základním právem by mělo být i využívání zdravotnictví a škol. Zatím to nepožadují, ale jestli bude proces přistěhování pokračovat, pak to dřív nebo později způsobí problémy," upozornil podle serveru starosta.

Z půlky Maďaři
Podle starosty žije ve vsi několik stovek trvale přihlášených Slováků a několik set nepřihlášených. Podle deníku Sme má tak už pětina obyvatel této hraniční obce slovenský pas. Národnostní poměr "vylepšuje" to, že polovina ze slovenských občanů, kteří se do Rajky přistěhovali, jsou maďarské národnosti.

Studie Maďarské akademie věd ale varuje, že se dá čekat nárůst přistěhovalců. Proto je třeba už teď řešit otázku vzdělání dětí a placení daní.

Autor: