Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Malajsie aneb Islám trochu jinak

Svět

  13:07
KUALA LUMPUR - „Slavíme Vánoce a Velikonoce, Nový rok, nejen křesťanský, ale i čínský, slavíme všechny buddhistické, ale i hinduistické svátky, i svátky místních kmenů. Pořád je co slavit,“ říká třicetiletý Malajec, který se představil jako Bob.

Obřad v Malajsii foto: AFP

Bob je stejně jako většina obyvatel malajsijské části ostrova Borneo křesťan a Vánoce a Velikonoce jsou proto v této části Malajsie oficiálně uznávaným státním svátkem. A to přesto, že na malajsijské vlajce je muslimský půlměsíc a Malajsie je oficiálně islámským státem (křesťanů je v něm celkem asi devět procent). Hlava konstituční monarchie je dokonce hlavou místní islámské církve.

Převážně muslimští Malajci, kteří tvoří asi šedesát procent z dnes už více než pětadvaceti milionů obyvatel, jsou ve „svém“ státě pozitivně diskriminováni. Na většině míst ve státním sektoru tak najdete Malajce a muslimy.

Více než jedenapůlmilionová metropole Kuala Lumpur však dnes žije životem, který se jen málo odlišuje od západních velkoměst. Na ulicích sice potkáte část žen v šátcích, ale mezi mládeží se setkáte s více dívkami v minisukních a džínsách. A i pro ty z žen, které se zahalují (navíc jen symbolicky), neznamená islám nějakou překážku v životě. Muslimské ženy v Malajsii pracují na všech pozicích a téměř ve všech zaměstnáních a auta jich řídí stejně tolik, jako téměř v každé evropské zemi.

Malajsie je po převážně čínském Singapuru druhou nejsilnější ekonomikou jihovýchodní Asie. Hrubý domácí produkt na hlavu přesahuje dvanáct tisíc dolarů, což je přibližně úroveň pobaltských států Evropské unie. Ekonomika, která se už zcela vzpamatovala z dopadů asijské krize konce devadesátých let, roste v posledních letech svým obvyklým tempem přesahujícím šest procent ročně. Vedle těžby ropy a zemního plynu táhne ekonomiku moderní průmysl (Malajsie je největším výrobcem počítačových disků na světě) a zahraniční investice.

V soukromém sektoru, který je i v Malajsii pokládán za tahouna hospodářského růstu, však nehrají dominantní roli muslimští Malajci, ale silná čínská komunita. Číňané, jejichž první přistěhovalci přišli do Malajsie už před pěti stoletími, tvoří jen asi čtvrtinu obyvatelstva, ale dominují mezi nejbohatšími podnikateli země.

Čínské jsou hotely, továrny, restaurace, pod čínskou kontrolou je i většina obchodu. Podobnou roli hrají Indové, kteří však tak úspěšní nejsou a jsou obecně pokládáni vedle domorodých, původně pralesních kmenů, za nejchudší část obyvatelstva.

Čínská nespokojenost
Pod povrchem ideálního soužití však především Číňané dávají najevo nespokojenost s tím, že stát upřednostňuje islám a Malajce. „Je to nespravedlivé. Číňané jsou pracovitější, chytřejší, ale Malajci mají stát pro sebe,“ říká nezvykle otevřená recepční hotelu v Kuala Lumpur.

Nejvíce se jí nelíbí státní propopulační politika, která chce zvýšit počet obyvatel z dnešních 25 milionů obyvatel na 70 milionů v roce 2020. „Muslimské rodiny mají šest, sedm dětí, Číňané dvě tři. Protože víc pracují,“ říká nespokojeně. Naděje, že by Malajsie byla v budoucnu sice stále tolerantní, ale jinou než islámskou zemí, se tím, nejen pro zdejší Číňany, rozplývá.
Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.