Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Malý Brit s nádorem už je v Praze. První vyšetření ho čeká v úterý

Svět

  9:12aktualizováno  19:19
PRAHA - Pětiletý britský chlapec Ashya King dorazil do pražské nemocnice v Motole. Přijel v doprovodu rodičů a advokáta. Nemocný chlapec navštíví pražské protonové centrum poprvé v úterý. Během dopoledne absolvuje všechny procedury nezbytné k naplánování postupu léčby mozkového nádoru, která začne za týden, řekla mluvčí protonového centra Iva Taťounová.

Ashya King, pětiletý Brit, s nádorem při příjmu do nemocnice Motol. foto: MAFRA - Tomáš Krist

Ashya by měl do centra přijet ráno. V doprovodu rodičů absolvuje konzultace s ošetřujícím lékařem a anesteziologem. Pak bude na dvě hodiny uspán mimo jiné proto, aby pro něj mohly na míru připravit speciální masku používanou při ozařování a formu, v níž bude malý pacient během procedur fixován.

Otec malého chlapce poprvé navštívil protonové centrum v pondělí odpoledne. Seznámil se s jednotlivými pracovišti i personálem, který odpovídal na jeho dotazy ohledně léčby. Řekl, že si tuzemské centrum vybral, protože v Británii nebyla tato léčba k dispozici.

Ochranka u nemocnice v Malaze, odkud byl v pondělí odvezen pětiletý chlapec...
Španělský právník Juan Isidro Fernandez, který zastupuje rodiče Ashya Kinga
Brett King, otec nemocného Ashyi Kinga, který by měl být převezen na léčbu do...
Ashya King se svými rodiči při příjezdu do pražského Motola.

"V Anglii nikdo skutečně protonovou technologii nezná, a když není ona, není ani žádné protonové centrum," řekl Brett King. "Když jsem se díval na internetu, zjistil jsem, že protonová léčba je o tolik lepší než standardní ozařování," uvedl.

Jiné země mají problémy s papírováním, říká chlapcův otec

V centrech ve Francii, Německu, Švýcarsku nebo Švédsku narazil prý na administrativní problémy. "Jediní, kdo bez těchto komplikací přímo odpověděli: Ano, můžeme vám pomoci, byli v České republice," řekl. Přínosem mediálního zájmu o příběh jeho syna je podle něj to, že se začalo o tomto způsobu léčby mluvit. "To si myslím, že se změnilo," řekl King.

Přelet ze Španělska a hospitalizace

Zhruba hodinu po poledni na Letišti Václava Havla přistálo letadlo, které chlapce přepravilo ze Španělska. Nemocný přestál cestu dobře, komentovala situaci po příletu Taťounová.

Protonové centrum

 Lékařské konzilium v Motole v pondělí ráno vyhodnotilo, že plánovaná léčba malého Brita v Praze by byla možná. Novinářům to řekl přednosta kliniky dětské hematologie a onkologie Jan Starý. "Ale uvidíme, až dítě přijde k nám, jak to skutečně bude," doplnil. V dalších dnech hoch podstoupí vyšetření, která mají vyloučit, že nádor po operaci znovu roste či se šíří dál do těla. Ozařování s mírnou podporou chemoterapie začne příští týden. Naplánováno je zatím 30 ozáření.

ČTĚTE TAKÉ:

Zhoubný nádor mozku, který má malý Ashya, je vždy léčen operací, radioterapií a chemoterapií. Standardem je léčba fotony. Protony ale u malých dětí dávají předpoklad, že mohou způsobit méně pozdních následků než fotony, vysvětlil profesor Starý. "Efekt na nádor je stejný a není nejmenší důvod se domnívat, že by protony měly více a účinněji zasáhnout nádor, ale je předpoklad, že by měly ušetřit některé orgány, jako je srdce, štítná žláza oproti fotonům, které nelze tak přesně zacílit," řekl.

PRAŽSKÉ PROTONOVÉ CENTRUM:

  • Pražské centrum na Bulovce, vybudované za 3,5 miliardy korun, je teprve pátým centrem v Evropě
  • Otevřeno bylo koncem roku 2012
  • Loni léčilo 120 pacientů. Aktuální počet už přesáhl 300; pacienti jsou z celkem 22 zemí
  • Centrum může léčit až 2500 nemocných ročně
  • Disponuje pěti ozařovnami včetně místnosti pro ozařování očních nádorů, používá nejmodernější techniku aktivního skenování nádorů
  • V diagnostickém vybavení má také počítačovou tomografii, magnetickou rezonanci, spojené vyšetření počítačovou tomografií a pozitron emisní tomografií
  • Spolupracuje s 1. lékařskou fakultou UK, Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT a dalšími institucemi
  • Majitelem centra je de facto Erste Group Immorent
  • V ČR má centrum aktuálně smlouvu jen s Vojenskou zdravotní pojišťovnou, její obsah obě strany tají

Stav chlapce nemohl Starý upřesnit, nemá povolení rodiny ke sdělování detailů. Motolští lékaři zatím vědí, že po operaci, kterou chlapec podstoupil před šesti týdny, měl obvyklé komplikace a že se pomalu zlepšuje.

Rodiče malého pacienta jsou Svědkové Jehovovi, odmítají krevní transfúze, což lékaři budou muset zohlednit. Podle Starého použití krve není obvykle nutné, jen při komplikacích. Plán léčby s transfúzí zatím nepočítá. Rodiče budou muset před přijetím podepsat informovaný souhlas, kde bude uvedena i varianty transfúze.

Pětiletý britský chlapec Ashya King po příjezdu do nemocnice v pražském Motole....

Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík doplnil, že jsou v kontaktu s pražským protonovým centrem od minulého týdne. Podle pravidel platných v ČR, pokud má být dítě ozařováno, musí být hospitalizováno v dětské nemocnici, spadá tedy automaticky do Motola. Situace je podle ředitele "poněkud nestandardní", vše se děje ve zrychleném režimu. Nebylo tedy dosud vyřešeno financování léčby. "Nejdůležitější je zájem dítěte, proto zatím otázky finanční neřešíme," uvedl.

LÉČBA PROTONOVÝM ZÁŘENÍM:

  • Má největší přínos v léčbě nádorů v blízkosti rizikových struktur, jako jsou nádory mozku, hlavy a krku, nádory očí, nádory u dětí, plic, či nádory slinivky břišní
  • Hlavní předností protonového svazku je to, že největší část energie předá výhradně nádorové tkáni, šetří tak zdravé tkáně kolem.

Motol má podle ředitele smlouvu s pražským protonovým centrem, která mu zaručuje určitou úhradu. Léčbu si zatím britská strana nevyžádala, proto buď bude nutno ji hradit v hotovosti, rodina zaplatí protonovému centru. Dodatečně si také může britská strana léčbu vyžádat a uhradit ji, případně využijí rodiče nové evropské směrnice o přeshraniční péči, tedy vše zaplatí a následně budou ve své zemi vymáhat proplacení účtu.

Peníze ze sbírky i od anonymního dárce

Pro cizince si účtuje protonové centrum za léčení dětí 1,8 milionu korun, tuzemským zdravotním pojišťovnám účtuje za léčení dětských pacientů 700 tisíc korun. Smlouvu s protonovým centrem má jen Vojenská zdravotní pojišťovna, ostatní ji hradí individuálně až na základě doporučení týmu komplexního onkologického centra.

Peníze na léčbu sbírá podle deníku The Daily Telegraph organizace Kids'n'CancerUK, které podle zpráv z minulého týdne už dárci poslali přes 50 tisíc liber (1,7 milionu korun). Navíc se prý objevil anonymní dárce, který hodlá případně chybějící částku na úhradu léčby doplatit.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!