Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Manipulace a propaganda. Zaznívá, že cizince mohou deportovat, líčí Čech z Británie

USA

  7:00
LONDÝN/PRAHA - „Británie omráčila svět,“ napsaly páteční The New York Times. Jiřího Fajtla minimálně zklamala. Úspěšný Čech na ostrovech dlouho žije a podniká v IT, v Anglii má i manželku a dítě. A vítězství brexitu ho nadšením rozhodně nenaplnilo.

Nigel Farage, bývalý předseda euroskeptické UKIP. foto: Reuters

Jiří Fajtl, rodák z Písku pracoval, na Novém Zélandu. Nyní žije v Anglii. Podniká na start-upové scéně.

Lidovky.cz: Co vám jako první prolétlo hlavou, když jste zjistil, jak Britové rozhodli?
Zklamání, podobně jako spoustě dalších v Anglii. Přestože stoupenci Remain a Leave byli vyrovnaní a brexit se dal očekávat, stejně hodně lidí nevěřilo, že se to stane; doufali, že k volbám přijde většina lidí a skupina Remain převládne. To se bohužel nestalo. Myslím si, že řada vzdělanějších lidí, řekněme z vyšších vrstev, jsou teď nespokojení.

Poměrně výmluvné jsou volební mapy: když se podíváte, kdo volil pro a proti, zjistíte, že v Londýně 60 % populace chtělo zůstat v EU, v Oxfordu a Cambridgi to bylo dokonce 70 %, podobně v Edinburghu. Ukázalo se, že většina vzdělaných lidí rozpoznává důsledky odchodu z EU.

Lidovky.cz: Vy v Británii žijete už léta a máte tam nejen rodinu, ale také úspěšné podnikání na poli IT a startupových projektů. Jaké budou ty důsledky pro vás? Obáváte se brexitu?
Dopad na moji firmu bude mít v každém případě. Ale zatím se ještě nedá říct, v jakém rozsahu. Několik měsíců před volbami investoři a zahraniční firmy vyčkávali, váhali, zda investovat a otevřít v Británii pobočky, či ne. Samozřejmě že výsledek hlasování se dal předpokládat, takže většina společností se na to připravila.

Online zpravodajství k aktuální situaci v Británii:

Co se mě týče, mám teď několik klientů ve Spojených státech, a ti vidí Anglii a konkrétně i spolupráci s mojí firmou jako proxy do Evropy, na velký trh, který EU nabízí. Tím spíš, že Británie je anglofonní – je pro ně tím nejlepším místem, kudy na tento trh proniknout. Za druhé, zákony EU jsou stabilní, což jim v podnikání dává jistotu, jak nyní, tak do budoucna. Teď však nikdo neví, jakým způsobem se tu budou vyvíjet zákony i budoucí spolupráce s unií. Společnosti, pro které pracuji, to vidí jako velký risk.

Lidovky.cz: Mluvil už jste s jejich zástupci?
Tady je zajímavá informace. Shodou okolností jsem ve čtvrtek byl na několika schůzkách v Londýně se společnostmi, které v Británii budují takzvaný Silicon Roundabout, za nímž stojí myšlenka konkurovat Silicon Valley v USA. Projekt se tu úspěšně rozvíjel, nicméně posledních šest měsíců před referendem celý rozvoj včetně investic zabrzdilo a mnoho zahraničních firem nyní váhá, zda do Anglie opravdu mají vstoupit.

Vše o brexitu:

Velká Británie se rozhodla pro odchod z Evropské unie.

Na mne konkrétně bude mít tohle velký dopad. Jsem závislý na technologických firmách a kontraktech, které z nich plynou, a není pochyb o tom, že se to na mé práci odrazí.

A další důsledek, byť ten už s mojí profesí vlastně nesouvisí: je dost pravděpodobné, že se začne rozpadat i samotná Velká Británie. V Severním Irsku už se mluví o odtržení a připojení k Irsku, to samé se děje ve Skotsku, které se teď snaží o další referendum... Referendum o brexitu pro Británii určitě nebude poslední.

Lidovky.cz: Může vás další vývoj situace na ostrovech přimět k tomu, abyste je opustil?
I to je možné. Například v případě extremistického chování nové vlády. Zaznívají i hlasy, že cizinci ze zemí EU by mohli být deportováni. Těžko říct, jak moc mě další vývoj zasáhne. Manželka je Japonka a dcera má anglické občanství, možná by se nás to netýkalo tolik jako jiných, třeba těch, co se přistěhovali v poslední době, nemají stabilní nebo legální práci, mají problémy se zákonem, pobírají dávky atd. Ale v každém případě není už moje situace tak bezpečná, jak bývala.

Pokles akcií pokračuje.
Velká Británie rozhodla. Odejde z Evropské unie.

Lidovky.cz: Nechci malovat černé scénáře, ale co by se muselo stát, aby vás to donutilo k odchodu?
Takové hranice vidím dvě. Nejextrémnější by bylo, kdyby mne vyzvali, abych se odstěhoval. Další, byť už ne tak silný vliv, by na mě měla ekonomická situace. Pokud bych nemohl pokračovat v podnikání, rozhodl bych se k odchodu.

Co se politiky týče... Zmiňoval jsem extremismus, a typickým extremistou je (předseda strany UKIP) Nigel Farage. Chová se velmi podobně jako Donald Trump v Americe. Jedno z nejhlasitějších hesel jeho kampaně bylo, že Británie ušetří odchodem z EU 350 milionů liber a že tyto peníze budou investovány do zdravotnického systému. V pátek ráno v televizi veřejně popřel jako „chybu“ a vymlouval se, že on nic takového neřekl. Tohle je typické extremistické chování: manipulace a propaganda.

Lidovky.cz: Farage v pátek ráno mluvil také o smrti EU a „brexitové“ vládě. Myslíte si, že ho výsledek referenda může vyvést k moci?
Těžko říct. I David Cameron tvrdil, že se nechystá odejít, ať už referendum dopadne jakkoli, a v pátek dopoledne už avizoval svůj odchod. Farage je skutečně ve velmi podobné situaci jako Trump: podporuje ho hodně lidí s nižším vzděláním, obyvatelů periferií a venkova. Ti by ho nejspíš volili. Ale zda by mu to stačilo, to posoudit nemohu. Můj vzhled do politiky není tak kompetentní. A navíc... po tomto referendu už si netroufám odhadovat nic.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!