Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Mapa průtahů: u kterého soudu si na konečný verdikt počkáte i déle než 20 let?

Česko

  5:00
PRAHA - Na konečný verdikt u soudu můžete čekat i déle než dvacet let. Ukazuje to alespoň projekt „Mapa průtahů“, za nímž stojí právník David Zahumenský zabývající se nepřiměřeně dlouhými soudními řízeními. Nově ukázal, že v Česku aktuálně probíhá téměř šest stovek soudních tahanic, které trvají déle než dvě dekády. Jako nejproblémovější instituce pak z této neoficiální analýzy vychází brněnský krajský soud.

Mapa průtahů: řízení trvající déle než dvacet let foto: mapaprutahu.cz

Soudní spor mezi bývalým nájemníkem a vlastníky nebytových prostor kvůli rekonstrukci a zaplacení téměř jedenácti milionů trvá už od konce 90. let. Exnájemník coby žalobce tvrdí, že smlouva byla uzavřena v jeho neprospěch a v době, kdy byl v tísni. Více než dvacet let u Obvodního soudu pro Prahu 5 napadá její platnost.

Šest stovek řízení delších dvaceti let

I přes sérii odmítání a opětovných projednávání žaloby u Obvodního soudu pro Prahu 5 i odvolacího soudu dosud nepadl finální verdikt. Nejen na této soudní tahanici trvající více než dvacet let brněnský advokát David Zahumenský ukazuje nejstinnější stránku české justice.

I pomocí zákona o svobodném přístupu k informací si nechal s jeho kolegy vytáhnout data ze všech soudů. „Jedná se o první takový výzkum a spíše než o precizní metodiku nám šlo o to zjistit, jaké jsou hlavní důvody pro takto extrémně dlouhou délku řízení. Ty jsme zjistili buď rovnou z vyjádření soudů, případně z aplikace Infosoud nebo tím, že jsme si vyžádali některá rozhodnutí v těchto věcech,“ popsal právník, jak mapa průtahů vznikala.

Analýza ukázala na desítku soudů s největším počtem řízení delších než dvacet let.První tři příčky obsazují krajské soudy. Z celkových 596 soudních sporů s délkou trvání přes dvacet let jich jen Krajský soud v Brně stále řeší 216. Přes sto padesát nepřiměřeně dlouhých soudních kauz pak eviduje Krajský soud v Ostravě.

Mapa průtahů

Krajský soud v Plzni se 44 živými případy trvajícími přes dvacet let silně konkuruje třeba Městskému soudu v Praze či v Krajskému soudu v Hradci Králové, které se též pohybují kolem hranice 40 případů. V seznamu se objevuje s 19 kauzami i Nejvyšší soud České republiky, který je v hierarchii postaven nad všemi ostatními soudy. (více v infografice – pozn. red.)

Průtahy na spravedlnosti kvůli průtahům u soudů? Paradox vymizí. Pelikán posílí tým

Advokát Zahumenský vytvořil přehled „problémových“ soudů jako službu pro veřejnost. „V podstatě suplujeme něco, co by mělo dělat samo ministerstvo spravedlnosti. Jen tak mohou lidé klást svým voleným zástupcům a veřejné správě ty správné otázky a požadovat nápravu,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz záměr právník, který se věnuje problematice odškodňování za nepřiměřeně dlouhé soudní řízení.

Důvody: konkurzy, dědická řízení

O jaké typy soudních sporů jde nejčastěji, už ve statistice neuvádí, „Nemyslím si, že by se dalo říct, jakých řízení se průtahy nejčastěji týkají, spíše se dá mluvit o nejčastějších příčinách enormní délky řízení,“ řekl Zahumenský. Jako nejčastější důvody zdlouhavých sporů nicméně zmiňuje konkurzy, dědická řízení či rušení rozhodnutí nižších soudů soudy těmi vyššími.

Ministerstvo, jakožto nadřízený orgán všech soudů, nechce neoficiální statistiku detailně komentovat. „Neznáme zdroj dat, ze kterých pan Záhumenský vycházel. Ministerstvo spravedlnosti neeviduje ve svých statistikách položku ‚nevyřízenou nad 20 let‘,“ sdělila ve stručnosti mluvčí resortu Tereza Schejbalová. Registr délky probíhajících řízení ministerstvo totiž vůbec nevede.

Sama ale ukazuje na příznivější jev. „Z našich informací vyplývá, že počet pravomocně skončených věceí po více než 20 letech byl v roce 2016 celkem 526. Jinými slovy, podařilo ze uzavřít stovky těchto případů. Jedná se ovšem o skončené věci, nikoliv věci, které stále běží, a na které zjevně odkazuje přiložená infografika,“ uvedla dále.

Ani Krajský soud v Brně, který ve statistice zaujímá první místo, není v interpretaci dat sdílnější. „Z předložených statistik není zřejmé, jakého typu soudních řízení se týkají, k jakému datu jsou informace aktuální, z jakého zdroje byly informace čerpány, čím jsou podloženy a jak zpracovatel statistiky k danému číslu dospěl,“ uvedla mluvčí brněnského krajského soudu Simona Pešková.

Zástupci Krajského soudu v Ostravě nejsou k datům zveřejněných advokátní kanceláří tak kritičtí jako kolegové z Brna. Mluvčí soudu dokonce přiznává, z jakého důvodu se soudcům nejčastěji nedaří dokončit soudní řízení. „Lustrací bylo zjištěno, že v případě takto dlouho vedených řízeních se v převážné většině jedná o přerušená řízení z důvodu konkurzu,“ sdělila za Krajský soud v Ostravě Lucie Olšarová.

Dvacet let jako hranice

Zahumenský aktuální data sesbíral přímo od soudů. „Věděl jsem, že soudci a soudy musí vyplňovat spoustu tabulek ohledně probíhajících řízení, ale nikde jsem se nemohl dopátrat, jak dlouho daný typ řízení trvá. To jsme se rozhodli změnit. Od všech soudů jsme si proto vyžádali informaci, kolik mají řízení trvajících přes 20 let,“ vysvětlil Zahumenský.

„Dvacet let jsme zvolili jako určitou pomyslnou hranici, kdy v podstatě se nedá vůbec mluvit o vymahatelnosti práva a kdy všichni účastníci soudního sporu už v důsledku tak extrémně nepřiměřené délky vlastně prohrávají,“ líčil dále právník. Jednoduchým ukazatele ale nechce jen očerňovat konkrétní soudy, chce především informovat občany o možnosti finančního odškodnění za dlouholeté tahanice,

Zdvojené průtahy? Paradox nezmizel. Pořád nestíháme, přiznává Pelikánův resort

Mapy průtahů coby dlouhodobější projekt již poukázal i na jiný nešvar českého soudnictví. Rozdíl mezi nejpomalejším a nejrychlejším okresním soudem v některých případech činí až dva roky. Právo na přiměřenou délku řízení přitom zaručuje Listina základních práv a svobod každému. Vedle toho rychleji uložený trest lépe plní své funkci.

Mapa průtahů se ale nevěnuje pouze „černým ovcím“ mezi soudy. Vyzdvihuje také pozitivnější údaje, a a sice, že 40 soudů v Česku neřeší ani jeden případ delší dvaceti let.

Mapa průtahů

Ministerstvo si nicméně přehlcenost některých ostatních soudů uvědomuje. „Ministr přiděluje z každé jmenované vlny soudců nové posily právě i na ta místa, která se potýkají s velkým počtem nedodělků, a to i přes zvýšené úsilí soudců,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Pelikánova resortu Schejbalová. Poslední etapa byla prezidentovi navrhnuta v prosinci loňského roku.

Dynamický model, hlásí resort

V loňském roce bylo jmenováno několik desítek nových soudců. A podle ministerstva se takzvaný „dynamický model“ osvědčil. „Je to vidět například na práci severočeských soudů. Za dva roky se počet nedodělků například u okresního soudu v Mostě snížil v civilních věcech téměř na polovinu. Na krajském soudě v Ústí nad Labem, která byl dlouhodobě považován za jeden z ‚pomalejších‘ se daří vyřizovat stále více věcí ročně i díky tomuto přidělování soudců,” pochvalovala si mluvčí.

Samo ministerstvo přitom již v minulosti odhalilo svou slabinu. Není schopné vyřizovat žádosti o odškodnění za soudní průtahy včas. Lidem pak paradoxně nezbývá nic jiného, než se znovu obrátit na soudy. (více čtěte ZDE)

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...