Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Český Jamie Oliver? V sedmnácti uvařil celou kuchařku

Jídlo

  7:00aktualizováno  14:30
Mladý sympaťák za plotnou, který si vaření opravdu užívá. Takový je Jamie Oliver, ale také Martin Škoda, kterého s gastronomickou hvězdou nyní srovnávají. Je mu teprve sedmnáct, ale kariéru už má pěkně našlápnutou. Právě mu vyšla první kuchařka a jeho tvář se začíná objevovat na titulních stránkách magazínů.

Sedmnáctiletý Martin Škoda je přirovnáván k Jamiemu Oliverovi. foto: Fotografie z knihy Škoda nevařit kuchařka plná hudby, autor: Johana Pošová

Vařečky se Martin poprvé chopil ve svých devíti letech, když v televizi viděl pořad Jamieho Olivera. "Ten mladý kluk vařil a smál se, strašně ho to bavilo a já jsem si říkal, že bych to mohl taky vyzkoušet," říká sedmnáctiletý student česko-španělského gymnázia v Českých Budějovicích.

První jídlo, které tehdy uvařil byl dort z pudingu s lentilkami. "Dokonce jsem si ho i vyfotil. Je to tedy spíš můj první zdokumentovaný výtvor," vzpomíná. Poté začal experimentovat. Nejdříve zkoušel studená jídla, pak se vrhl na teplé a složitější pokrmy. Vaření se stalo jeho životem. "Rozkřiklo se, že v Soběslavi žije čtrnáctiletý magor, který od rána do večera jen vaří, a když nevaří, tak na to alespoň myslí," říká s úsměvem mladík, který není ani vyučený kuchař, ani žádný profík.

PTEJTE SE ON-LINE:

Proč ho uchvátila gastronomie? A co nejradši vaří? Ptejte se Martina Škody. Své dotazy můžete pokládat ZDE.

Jeho kariéra v gastronomickém světě se však pomalu začala rozjíždět. Přišel rozhovor pro časopis Gurmán a Martin Škoda získal cenu Kuchař měsíce. Začal psát svůj blog a postupně se rodil nápad na vlastní knihu. "Chtěl jsem ukázat svým vrstevníkům, že na tom, udělat si fajn jídlo, není nic složitého," dodává Martin.

A tak vznikla kuchařka s příznačným názvem Škoda nevařit. Knížka s nápaditým designem od grafického dua Roberta Jansy a Petra Bosáka je plná jednoduchých receptů nejen pro Martinovy vrstevníky. Aby je vaření skuteně bavilo, u každého receptu je tip na písničku, kterou mohou při přípravě jídla poslouchat. Objeví tu songy od Massive Attack, Portishead či Iggyho Poppa. Některé písně jsou více než tématické. U přípravy houbového kuby si můžete prozpěvovat 'Muchomůrky bílé' od Mejly Hlavsy, lívance pak přichystáte za zvuků písně 'Rád vařím' od kapely MIDI LIDI.

"Snažil jsem se o to, aby hudba k jednotlivým jídlům aspoň trochu ladila. Takže když jsem vybíral jednotlivé skladby, šlo mi o to, udržet je v podobném duchu, jako jsou dotyčná jídla," vysvětluje výběr písní Jamie z Jižních Čech.

Vyzkoušejte recept Martina Škody:

Salát se šunkou jamón ibérico

Píseň: Sarah Jaffe, Better Than Nothing

Španělská kuchyně je plná osvěžujících a výtečných jídel; holt na to mají ideální podnebí. Na druhou stranu se pořád potýkají s velkými horky, takže potřebují do těla dostat něco lehkého a chladivého. Vzpomeňte si třeba na gazpacho nebo zeleninové, i ovocem vytuněné saláty. Základem těchto žaludek netížících jídel je především olivový olej, na který jsou Španělé patřičně hrdí. Zkuste si i vy připravit něco lehčího, po salátu s touto španělskou šunkou se budete cítit skvěle.

Salát se šunkou jamón ibérico.

Na salát
— směs čerstvých salátů (např. polníček, dubáček, rucola, římský, ledový nebo třeba hlávkový)
— nať z 1 jarní cibulky
— 6 sušených rajčat v olejovém nálevu
— asi 1/6 hlávky bílého zelí
— několik kuliček hrášku
— 8–10 kuliček kaparů
— šťáva z 1/2 citronu
— pár plátků jamón ibérico nebo jiné sušené šunky
— asi 3 lžíce extra panenského olivového oleje
— hrubá mořská sůl a čerstvě umletý pepř

Očistěte všechny druhy salátu, pro které jste se rozhodli, a natrhejte je do mísy. Přihoďte cibulovou nať, pokrájená rajčata i zelí a kuličky hrášku. Kapary omyjte, rozmělněte a dejte zvlášť do hrnečku (s množstvím opatrně, jsou velmi slané), zakápněte je olejem, citronovou šťávou, pak je opepřete a osolte. Vše pečlivě smíchejte a podle potřeby dochuťte. Zálivku vlijte do salátu a jemně promíchejte. Nakonec přidejte plátky fantastického jamón ibérico. Salát se skvěle hodí do parných dní, podávejte ho na talíři nebo v malých miskách s kouskem opečené bagety.

Kuchařka je rozdělena na několik kapitol. Mladí by mohli zejména ocenit tu s názvem 'Na stres a kocovinu', kde nechybí česnečka, cibulačka či míchaná vajíčka. Kapitola 'Jde to i jinak' zase apeluje na lidi, aby jen bezhlavě nekonzumovali jídla z fast foodů. Navíc, ten nejlepší 'hambáč' si podle Martina Škody můžete připravit i doma.

"Mým jediným přáním je, aby mladé lidi začalo vaření víc bavit, aby si čas strávený v kuchyni užili, ale stále přitom měli na paměti, že když nebudou vařit každý den, svět se nezboří," říká Martin Škoda.

A co říká na to, že ho srovnávají s mladým šéfkuchařem bez čepice z Anglie? "Jamie je profík s mnohaletou zkušeností a já jsem sedmnáctiletý hošík, který sice už o vaření něco málo ví, ale ani zdaleka ne tolik jako on. Je pro mě inspirací také svým přístupem k vaření – rustikální styl, přirozenost a nápaditost jeho jídel mě prostě baví. No a právě asi to pojetí přípravy jídla spojené s pohodou v kuchyni je to, co mě a Jamieho nejvíce spojuje."

Martin Škoda

Sedmnáctiletý Martin Škoda není vyučený kuchař a ani žádný profík, vaření ho zkrátka baví.

Sedmnáctiletý Martin Škoda není vyučený kuchař a ani žádný profík, studuje česko-španělské gymnázium v Českých Budějovicích, hraje ve školním divadle, rád fotí a cestuje. Žije s rodiči v Soběslavi, má dva bratry. Vaří už dobrých osm let a nyní napsal kuchařku pro své vrstevníky plnou pestrých receptů a hudby s názvem Škoda nevařit. Každé jídlo je připraveno s ohledem na potřeby a možnosti náctiletých a je doprovázeno songem, který správně doladí atmosféru při i po vaření. Martin, jehož múzou je slavný Jamie Oliver, ale nevaří jen pro mladé – jeho originální jídla nadchnou všechny generace.