Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Masakr očekáváme každou hodinou, říká Čech ve Středoafrické republice

Svět

  7:00
BOZOUM - Ozbrojený konflikt v "zapomenuté" Středoafrické republice stál život už tisíce lidí. Do země sice přijela francouzská armáda, ale v městě Bozoum, kde působí Čech Vojtěch Bílý v rámci karmelitánské misie, zůstala pouze několik dní a střety začaly znovu. V těchto hodinách očekává český dobrovolník nejsilnější útok na město.

Středoafričan s nožem v ruce pronásleduje údajného důstojníka Séléky v civilním oblečení foto: ČTK

Lidovky.cz: Jaká je v posledních dnech situace ve městě Bozoum, kde misie sídlí?
Pro uklidnění situace byl nutný příjezd francouzské armády. Ta dorazila 17. prosince, udělala obrovskou show a lidé je vítali. Přijel dokonce velitel operace Sangaris (francouzská vojenská operace na území Středoafrické republiky pozn. red.) a ujistil nás, že vše hladce proběhne. Za pár dní se však Francouzi bez většího vysvětlování sebrali a odjeli. V celé zemi je situace kritická, zejména v hlavním městě Bangui, ale odjeli uprostřed odzbrojování rebelů. Jejich přítomnost byla nejsilnějším argumentem pro vyjednávání, které inicioval misionář otec Aurelio. Vyjednávání tak padlo a už se čeká jenom na další střelbu.

Lidovky.cz: Jak může kněz z misie iniciovat mírová vyjednávání?
Jednoho dne se otec Aurelio sebral, nasedl do auta a řekl, že jede za město hledat bojovníky z Antibalaka. Prohledával okolí až je našel.

Lidovky.cz: Co se ve městě děje po odjezdu francouzské armády?
Od 21. prosince, kdy Francouzi odjeli, napadli příslušníci Antibalaka město už třikrát. Útoky odráží bývalí rebelové ze Séléky, kteří mají na svědomí březnový státní převrat a trýznili tu obyvatele: popravovali, kradli atd. Antibalaka jsou především křesťanští místní obyvatelé, kteří se začali mobilizovat nejprve na obranu a teď provádí odplatu. Jsou to často zemědělci, učitelé na vesnicích a další. Jejich počty stále rostou a obáváme se, že při dalších útocích nebudou rozlišovat rebely ze Séléky a běžné muslimské obyvatelstvo a budou střílet po všech.

Poslední střet byl 31. prosince dopoledne. Při něm zemřelo nebo bylo zraněno mnoho lidí, převážně však nešlo o civilní obyvatelstvo, na rozdíl od prvního útoku na začátku prosince.

Bojovníci z křesťanských milic antibalaka

Lidovky.cz: Hrozí bezprostředně další útok?
K našemu městu se dále stahují další lidé z Antibalaka. Už teď jich je hodně a jejich počet se stále zvyšuje. Už se nevyjednává a od 1. ledna čekáme každou hodinu útok na město. Zatím se nic neděje, ale tato situace nebude trvat dlouho. Tento útok se však bude lišit od předešlých, protože bude mnohem lépe organizovaný, útočit bude mnohem více členů Antibalaka a při neúspěšných vyjednáváních jsme zaznamenali, že sem přijeli i členové nejradikálnějšího jádra, kteří jsou navíc lépe ozbrojeni. Mají i těžké zbraně. Celkem jich tu má být několik tisíc a přijíždějí i ze vzdálenějších míst. U nich více hrozí, že nebudou brát ohledy na město a na lidi.

Obáváme se, že při tomto útoku už rebelové ze Séléky útok neodrazí a bude to asi bohužel znamenat masakr místního muslimského obyvatelstva.

Konflikt ve Středoafrické republice

SAR je z 80 procent křesťanská země, rebelové ze Séléky jsou však většinově muslimové, a podtext náboženského konfliktu se tedy objevil už na začátku, ačkoli střety vyvolala primárně politická nestabilita. Vzrůstající násilí ze strany Séléky donutilo zoufalé vesničany (převážně křesťany) k vytváření domobraneckých jednotek, pro něž se ustálil název antibalaka ("balaka" = "mačeta" v místním jazyce sango). Hněv antibalaka se však začal obracet i proti nevinným muslimským civilistům - stávalo se totiž například, že Séléka vypálila celou vesnici, až na muslimské domy, které ušetřila, vysvětluje Ludmila Böhmová z neziskové organizace SIRIRI.

Lidovky.cz: Mohou se stát cílem útočníků také objekty misie v Bozoum?
Nemyslíme si, že by Antibalaka útočila i na misii, protože se zaměřuje na rebely, nebo na muslimskou komunitu, která trochu nešťastně brání své domovy po boku rebelů ze Séléky. Ale na misie by přijít neměli. Zde se ukrývají tisíce uprchlíků, především křesťanů, zatímco muslimové se schovávají kolem mešit v centru města. I jim jsme nabídli, že tu mohou zůstat, ale zatím tak neučinili. Jsou tu pouze 4 muslimské ženy s dětmi. Přesto je u nás v tuto chvíli kolem 3 tisíc uprchlíků.

Vojtěch Bílý

Vojtěch Bílý působí ve středoafrickém městě Bozoum v rámci misie bosých karmelitánů. Na misijní škole, jež ve městě vybudovala česká nezisková organizace SIRIRI, učí biologii, tělocvik, náboženství a francouzštinu.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jak v této složité době zásobujete potravinami tak velký počet lidí?
Jídlo jsme měli od Mezinárodního potravinového fondu, ale v tuto chvíli začínáme už být na suchu. Já mám právě distribuci jídla pro uprchlíky na starosti. Už toho příliš nezbývá a fond teď na naše výzvy, které posíláme každý den, moc nereaguje.

Lidovky.cz: Jaká je zatím bilance obětí v této oblasti?
Od začátku prosince jsme tady společně s Červeným Křížem napočítali a pohřbili přes 50 zabitých, v okolí města budou další. Navíc mrtví nejsou ještě všichni spočítaní a rebelové své ztráty nezveřejňují, takže u nich nevíme. Jiné mrtvé taky pohřbívají jejich příbuzní, aniž bychom o tom věděli. Takže je komplikované to počítat a sbírání mrtvol ve městě je pochopitelně nebezpečné.

Křesťanské děti z vesnice Boubou, odkud do Bangui před sektářským násilím uprchlo přes 500 lidí

Lidovky.cz: Mají zranění možnost nějakého ošetření?
Se zraněnými je to velmi nebezpečné. Je tu sice nemocnice, ale aktuálně v ní není žádný lékař. Docházelo v ní opakovaně k incidentům, kdy přišli lidé z obou stran konfliktu a hledali zraněné, aby je dorazili. Takže v nemocnici se neléčí dlouhodobě, ale pouze lehké primární ošetření. Pacienti jsou pak okamžitě posláni pryč, protože to představuje obrovské riziko pro nemocnici. Asi u čtyř těžkých střelných poranění se nám podařilo transportovat zraněné letecky s pomocí Lékařů bez hranic do města Paua, kde mají svoji centrálu. Ale dalších zraněných je tu spousta.

Středoafrická republika

  • rozloha 622 984 km² (tedy asi osminásobek ČR);
  • počet obyvatel 4,5 mil.;
  • hlavní město Bangui (cca 800 000 ob.);
  • oblast zdevastovaná otrokářstvím: na konci 16. století tu žilo necelých 6 milionů lidí, na začátku 20. stol. čítala tamní populace pouhých 700 000 lidí;
  • od konce 19. stol. do roku 1960 francouzská kolonie, 13. srpna 1960 vyhlásila samostatnost ;
  • od roku 1960 zažila SAR celkem 8 státních převratů; poslední z nich letos, 24. března, kdy rebelové sdružení v organizaci Séléka po několikaměsíčním obléhání dobyli hlavní město Bangui a svrhli tehdejšího prezidenta Bozizého (ve funkci 2003-2013).

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...