Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Mašínové chtěli zabít Gottwalda

Česko

  13:29
PRAHA - Zaútočit na vlak s komunistickými špičkami v čele s Klementem Gottwaldem či unést ministra obrany Alexeje Čepičku. I to měly být cíle bratří Mašínů v boji proti totalitnímu režimu. S novými poznatky kolem kontroverzní skupiny seznámil premiéra Mirka Topolánka ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.

Fotografie Ctibora Nováka z vyšetřovacího spisu. foto: Ústavu pro studium totalitních režimů

O plánech skupiny, která plánovala Čepičkův únos, útoky na vedoucí funkcionáře KSČ nebo velké průmyslové závody, vypověděl strýc bratří Mašínů Ctibor Novák po svém zatčení při výslechu komunistickou Státní bezpečností v roce 1953.

fotokopie klíčových dokumentů


Novák ve své výpovědi například také popisuje, že Čepičku chtěla skupina unést při jeho cestě do zotavovny Moskva v Karlových Varech. Ministr měl být spoután, omámen chloroformem a unesen ve vlastním voze do západního Německa. 

K překročení hranic, chtěla skupina použít ministrovy limuzíny a pokud by neuspěla, chtěla se probít násilím. Příjezdy Čepičky do ozdravovny byly ale tajné a útok proto nešlo naplánovat. Právě z toho důvodu proto z akce sešlo.

Jedna ze zpráv o průběhu vyšetřování kauzy pro vedení KSČ také konstatuje, že skupina chtěla zaútočit na vlak československé vládní delegace v čele s prezidentem Klementem Gottwaldem, provést útok na elektrárnu v Ervěnicích, na vlaky převážející uranovou rudu, vraždy funkcionářů KSČ a příslušníků SNB.

Podle StB skupina připravovala destrukční akci proti vlaku z čsl. vládní delegací vedenou prezidentem Gottwaldem, která se vracela z SSSR. Vyšetřovatelé se ptali Nováka, pro se o ní nezmínil.

ODPOVĚĎ: "O této akci jsem nikým nebyl informován. Pamatuji si ale, že v roce 1952 při jedné rozmluvě mi Josef Mašín řekl, že se v Poděbradech očekává průjezd a vítání Antonína Zápotockého a dalších vládních činitelů. Z pruběhu rozhovoru jsem poznal, že se Josef Mašín zabývá při této příležitosti provést na tyto vládní představitele nějaký teroristický čin."

Novák ve své výpovědi zase hovoří o atentátu na budovu ÚV KSČ a sídlo StB v Bartolomějské ulici, vyloupení poštovního vagonu, únosu letadla nebo destrukci kolínské rafinerie nafty. Mašíni prý chtěli s nákladním vozem naplněným výbušninami zacouvat do dvora v Bartolomějské ulici a explozi způsobit časovým zapalovadlem.

Dokument o výpovědi Ctibora Nováka, který byl později popraven, může naznačovat, že Mašínové se opravdu snažili o odbojovou činnost, a dát tak argument jejich obhájcům.

Informace ale na druhou stranu znevažuje skutečnost, že pocházejí z výpovědi na StB, která byla proslulá svou krutostí. V 50. letech tak násilím donutila řadu lidí, aby vypovídali o trestných činech, které nikdy nespáchali.

čtvrtý klíčový dokument

Zatčení se museli nazpaměť učit výpovědi, ve kterých se přiznávali k různým spiknutím proti KSČ. Po vykonstruovaných procesech pak byli odsouzeni k vysokým trestům.

Žáček ale uvedl, že samostatná výpověď během vyšetřování nemusela být takto zmanipulována. "Asi nelze vše brát jako pravdu, ale v této fázi bylo v zájmu vyšetřovaného říci na sebe toho co nejméně," řekl historik.

Synové válečného hrdiny brigádního generála Josefa Mašína, který byl v roce 1942 popraven nacisty, se po komunistickém převratu v únoru 1948 odmítali smířit s novou diktaturou. Spolu s Milanem Paumerem a dalšími členy skupiny prováděli různé sabotáže, až se nakonec probili do západního Německa. Další tři členové skupiny byli komunisty popraveni.

Při jejich činnosti zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka, což dodnes vyvolává v české společnosti nejednoznačné hodnocení. Část lidí je označuje za vrahy. Topolánek ale letos udělil Mašínům i Paumerovi čestnou plaketu předsedy vlády. Mezi historiky není na odboj bratří Mašínových a jejich skupiny shodný názor.

Někteří je považují za hrdiny protikomunistického odboje a jejich vyznamenání premiérem přivítali, jiní pochybují o tom, zda jejich ozbrojené akce komunistickému režimu více škodily, nebo spíš nahrávaly jeho propagandě, a zda byly oprávněné, když nebyla válka.

Veřejnost a opoziční politikové nejvíce kritizují, že Mašínova skupina zabila při přepadu policejní stanice dva bezvýznamné policisty a také pokladníka. Paumer ale tvrdí, že neměli jinou možnost. Pokladníka prý přepadli neozbrojení a naopak on na ně vytáhl pistoli, kterou ho usmrtili. 

Novák v nalezeném výslechu uvádí, že Mašíni při přepadení zbraně měli, pokladník se ale prý bránil, a proto ho Josef Mašín zastřelil. Jeden z účastníků přepadení mu to prý řekl krátce po akci. Do České republiky se Paumer vrátil v roce 2001. Bratři Mašínové žijí v USA a do Česka se nikdy nevrátili.

Autor: