Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Maso antilop je křehké a dietní. Chutí se podobá hovězímu

Jídlo

  11:57
Jen třicet kilometrů od Prahy se pase největší stádo antilop losích v Evropě. Chová je tu pražská Zemědělská univerzita, pro výzkum i pro maso.

Poslouží vědeckým účelům. Padesátka českých antilop losích možná vyřeší africké hladomory. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Osmisetkilogramový samec antilopy losí s půlmetrovými zakroucenými rohy lačně natahuje hlavu po pamlsku. Jídlo je pro vůdčího samce Lojzu evidentně vším. Kvůli němu protáhne svou obrovskou hlavu s mohutnou šíjí a rohy i relativně malou škvírou v ohradě. Lojza vyplázne svůj ohebný tmavě modrý jazyk a hrst granulek na natažené dlani je pryč. Určitě by si ještě pár hrstí dal, jak prozrazují jeho tmavě hnědé oči.

Stojíme ve stáji, přímo mezi padesátihlavým stádem největších

Antilopí maso

Maso antilopy losí je v Africe považováno za jedno z nejchutnějších. Vědecké studie dokládají příznivé účinky na lidský organismus. Antilopí maso má velmi nízký obsah tuků a vysoký podíl nenasycených mastných kyselin.

Maso antilopy se připravuje podobně jako zvěřina, musí se důkladně odblanit a ihned zpracovat, péct, dusit nebo marinovat. Při marinování musíme dát pozor na příliš kořeněné marinády – mohou překrýt přirozenou výbornou chuť masa.

žijících antilop na světě. Je čtvrtek dopoledne, venku prší, ale africké antilopy jsou v suchu pod střechou. "Déšť jim ale vadit nebude, pustíme je ven. Jen ať se trochu proběhnou," říká ředitel Školního zemědělského podniku v Lánech České zemědělské univerzity v Praze Martin Javorník. Stádo antilop je evidentně potěšeno. Hrnou se za ředitelem Javorníkem jako lavina. V čele je samozřejmě nejstarší samec Lojza, pak samice a až nakonec několik bázlivých mláďat. "Ta se narodila teprve před měsícem a nejsou ještě na člověka tolik zvyklá," říká Javorník. Jediné, na co se dají nalákat blíže ohradě, je jídlo. "Přece jen jsou to stále divoká zvířata. Nejsou domestikovaná a jsou od přírody dost nedůvěřivá. Manipulovat se s nimi ale dá. Samozřejmě není dobré odhánět samce v říji od samice – přece jen má skoro metrové ostré rohy a umí je velmi dobře použít," tvrdí Javorník.

V českém podnebí se antilopy ohřívají ve stáji.

Netradiční pochoutka
S chovem antilop losích začala univerzita v roce 2000. "Tehdy jsme měli jen malou rodinku. Jednoho samce a několik samic ze zoo. Principem bylo naučit studenty zacházet s těmito zvířaty," říká Javorník. O domestikaci antilop se pokoušeli již staří Egypťané. Těm se to ale nepovedlo a nevyšlo to dosud ani nikomu jinému. Nyní se o to úspěšně pokouší právě zemědělská univerzita. "Světová organizace pro výživu a zemědělství (FAO) tento druh vybrala jako potenciálně domestikovatelný a schopný ve velkých stádech vyprodukovat relativně hodně masa," popisuje Javorník. Pro chovatele jsou antilopy losí velmi zajímavé – mají kolem půl tuny a masa je na nich minimálně 47 %. "Problém hladu v některých afrických zemích je stále aktuální, a proto FAO vybrala právě tento druh. Za dva a půl roku jsou tyto antilopy na jateční váze a dají minimálně 250 kilogramů masa," říká Javorník. Zemědělská univerzita se je tak snaží domestikovat a své zkušenosti předat africkým kmenům, které jsou odkázány na lov antilop ve volné přírodě. Antilopy na školní farmě dostávají stejné krmivo jako český skot, navíc sežerou všechno zelené. "Pro některé oblasti by to bylo velmi zajímavé zvíře, protože dokáže zlikvidovat všechny náletové rostliny včetně bolševníku," tvrdí Javorník.

Maso podobné hovězímu
Kvalita masa si podle Javorníka nezadá s dobrým hovězím. Dokonce je nutričně mnohem hodnotnější. "Maso je křehké a dietní. V Africe totiž antilopy nepotřebují žádný tuk. Jejich maso tak neobsahuje téměř žádný cholesterol," říká Javorník. Maso se upravuje na různé způsoby. "Výborné je grilované. Má vynikající chuť a úplně se rozpadá na jazyku. Nesmí se to ale s grilováním přehnat, protože maso není tučné a rychle vysychá. Well done steak bych si z toho nedal, ale medium je opravdu dobrý," říká Javorník. Maso antilopy má chuť podobnou velmi mladému hovězímu nebo české vysoké zvěři. Partie, které se nedají upravit a la minute, jsou vynikající na guláš nebo karé. "Barva antilopího masa je i po tepelné úpravě jasně červená. Nezešedne jako hovězí," vypráví Javorník.

Univerzitní farma prodává antilopí maso v řeznictví U Rysa přímo na akademické půdě v pražském Suchdole. "Než si ho koupíte, maso projde sedmidenním procesem přirozeného zrání při teplotě do 4 °C," říká Radim Kotrba z České zemědělské univerzity. Ve výloze řeznictví a lahůdkářství visí cedule s ceníkem masa antilop. "Maso je celkem drahé. Za kilogram svíčkové u nás zaplatíte 1300 korun. Jiné části ale tak drahé nejsou. Kilogram kližky na guláš vás vyjde na 250 korun," říká vedoucí řeznictví Michal Enzlim. Antilopí maso ale na odbyt moc nejde, svěřuje se: "Kupují ho hlavně studenti, ale jen po troškách. Jiní lidé k tomu zatím nemají takovou důvěru."