Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Matka bývalého šéfa DPP Dvořáka získala podezřele vilu za miliony

Česko

  9:40aktualizováno  12:46
PRAHA - Matka bývalého ředitele pražského dopravního podniku Martina Dvořáka Marie Nováková získala neprůhledným způsobem vilu v pražských Dejvicích. Její cena se odhaduje na 40 milionů korun. Obchody Novákové se zabývá protikorupční policie.

Bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák foto: Lidové noviny

Podle advokátní kanceláře Šachta & Partners, která je do případu zatažena, se jedná o mediální kampaň, kterou účelově rozpoutala Dvořákova exmanželka.

Nováková vilu koupila na podzim roku 2010 přes firmu Future Earnings s kyperskými vlastníky. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. Za jakou cenu vilu koupila, nejde podle HN dohledat. Dům je totiž psaný na Future Earnings a tuto firmu Nováková získala za 200 tisíc korun.

Tvrdí však, že to nebyla konečná cena a že peníze za dům zatím splácí. "Cena za prodej domu na Hanspaulce nečiní 200 tisíc korun, nýbrž několik desítek milionů," uvedla advokátní kancelář. Podle deníku Blesk se cena funkcionalistické vily odhaduje na 40 milionů korun.

Randák a Dvořákova exmanželka

Firmu Future Earnings, která vznikla v únoru 2010, zastupoval David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners, která zastupuje také lobbistu Ivo Rittiga. Ten podle dokumentů Nadačního fondu proti korupci inkasoval provize z podezřelých zakázek pražského dopravního podniku.

Podezřelý kontrakt na jízdenky

Česká televize loni na podzim uvedla, že kontrakt mezi společností Neograph a dopravním podnikem na tisk jízdenek zprostředkovala firma Cokeville Asset Inc. se sídlem na Britských Panenských ostrovech, která za tuto službu získávala 17 haléřů z každé jízdenky.

Za firmu jednal právník Peter Kmeť, který sídlí na stejné adrese jako Šachtovi advokáti. Podle Nadačního fondu proti korupci se navíc peníze vyváděné z pražského dopravního podniku na Britské Panenské ostrovy vracely přes advokátní společnost Šachta & Partners zpět do České republiky k lidem napojeným na dopravní podnik. Konečným příjemcem těchto peněz byl podle protikorupčního fondu Ivo Rittig. Advokátní kancelář se proti tomuto tvrzení ohradila.

Nováková jakékoli souvislosti odmítá. "Znám pana Šachtu asi 20 i více let. To, že dělali něco pro dopravní podnik a že tam byl zrovna můj syn, to je sice pravda, ale s tím já nemám nic společného," uvedla Nováková, spolumajitelka několika realitních kanceláří.

Advokátní kancelář tvrdí, že za celou mediální kampaní stojí Dvořákova bývala žena, který nyní žije s Karlem Randákem. Ten působí v rámci Nadačního fondu proti korupci, který na propojení Dvořákovy matky s dopravním podnikem upozornil. Jejich cílem je podle kanceláře účelová skandalizace Dvořáka a zisk jeho majetku.

Podle Randáka je to však lež. "Nikdy jsem s ní nic společného neměl," řekl serveru Lidovky.cz. Očekával však, že budou chtít věc tímto způsobem znevážit. "Oni tento blábol šíří po celé Praze už týdny. Ale není to pravda," odmítl Randák tvrzení advokátní kanceláře.

Dvořák: Moje matka není chudá důchodkyně

Martin Dvořák vedl pražský dopravní podnik od jara 2007 do loňského prosince. To, že by transakce souvisela s ním či zakázkami dopravního podniku, odmítá a považuje za absurdní.

"Moje matka je obrovská developerka, která má desítky projektů všech typů realitní činnosti. To není žádná chudá matka, chudá důchodkyně. Ne, já se na tom žádným způsobem nepodílím," uvedl Dvořák.

O transakce se zajímá policie

Finančními operacemi spojenými s Dvořákovou rodinou se podle serveru Aktuálně.cz začala zabývat protikorupční policie. Anonymní holdingy ze zámoří s advokátem Davidem Michalem z kanceláře Šachta & Partners v zádech totiž pomáhaly Marii Novákové i s další investicí - nákupem vily na Madeiře v přepočtu za 40 milionů korun, kterou pravidelně využívá i Martin Dvořák.

Nováková kvůli investici do této nemovitosti uzavřela před třemi lety rámcovou smlouvu o úvěru, kterou získala přístup k 1,5 milionu eur. Peníze jí podle smlouvy půjčuje společnost Unitex International Capital z Hongkongu, za niž opět jedná David Michal ze Šachta & Partners.

"Kampaň si objednala exmanželka"

Advokátní kancelář Šachta & Partners zveřejnila prohlášení, že za vyvolanou mediální kampaní stojí bývalý ředitel rozvědky Karel Randák z Nadačního fondu proti korupci a Dvořákova exmanželka Michaela Krešlová.

Podle tvrzení kanceláře Krešlová v současnosti s Randákem žije a s Dvořákem dlouhá léta velmi agresivně bojuje jak o majetek, tak o syna.

A protože je prý jediným cílem kampaně získat detailní informace o majetkových poměrech pana Martina Dvořáka a jeho matky, tak kancelář smlouvy o obou nákupech médiím neposkytne.

Kolik peněz nakonec Nováková z úvěru čerpala a kolik splatila, není jasné. Stejně tak zatím zůstává utajený i původ oněch 1,5 milionu eur, které jím reprezentovaná firma nabídla Dvořákově matce jako půjčku.

Půjčovala firma, která tiskla jízdenky

Právník David Michal totiž podle serveru za hongkongskou společnost uzavřel ve stejný den jako s Dvořákovou matkou další smlouvu, a to s offshorovou společností z Panenských ostrovů Mavex Group Incorporated, na jejímž základě firmě, která půjčila Novákové, přiteklo sto milionů korun. Opět coby půjčka a tentokrát už bez jakéhokoli zajištění.

Smlouvu o úvěru sto milionů přitom podepsala coby ředitelka firmy Mavex Group Incorporated Jana Lütken, jinak také šéfka společnosti Cokeville Asset Inc.

Česká televize přitom loni na podzim uvedla, že kontrakt mezi DPP a společností Neograph na tisk jízdenek zprostředkovala právě firma Cokeville Asset se sídlem na Britských Panenských ostrovech (viz horní box).

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...