Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Mayová, odstup, žádá opozice. Připomíná, že za ministrování propustila 17 tisíc policistů

Svět

  13:45
LONDÝN/PRAHA - Již podruhé během posledních čtrnácti dní musela britská premiérka Theresa Mayová v neděli předstoupit před veřejnost a reagovat na teroristický útok v zemi. Projev šéfky vlády před jejím sídlem v Downing Street č. 10 měl signalizovat rozhodnost a neústupnost, pokud jde o pokusy radikálních islamistů destabilizovat společnost.

Britská premiérka Theresa Mayová. foto: Reuters

Proto se také jedno z jejích hlavních poselství týkalo čtvrtečních parlamentních voleb. Ty se dle Mayové budou navzdory událostem posledních týdnů konat v původně zamýšleném termínu, tedy ve čtvrtek.

VŠE O ÚTOKU V LONDÝNĚ

Mayová považuje oblast vnitřní bezpečnosti za jednu ze svých tradičních politických domén. Až do loňského července byla šest let ministryní vnitra.

Již po událostech v Manchesteru však začala čelit rostoucí kritice, když vyšlo najevo, že Salman Abedi, jenž zaútočil před dvěma týdny na koncertu americké zpěvačky Ariane Grandeové a zabil dvě desítky lidí, byl britským občanem. Před jeho aktivitami navíc varovaly bezpečnostní orgány, jež ovšem pro jeho zajištění nic nepodnikly.

Labouristická opozice to vzala těsně před volbami jako záminku k ostré kritice dosavadních konzervativních vlád a jejich rozpočtových škrtů, jež se dotkly i vnitřní bezpečnosti.

Šéf levicové opozice Jeremy Corbyn v pondělí vyzval premiérku k rezignaci kvůli rozpočtovým škrtům a snižování počtu policistů v době, kdy byla ministryní vnitra. Uvedl to zpravodajský server televize Sky News.

Corbyn dodal, že svou výzvou podpořil obdobné apely „velmi zodpovědných lidí“, které znepokojuje bilance Mayové týkající se policie z doby jejího šestiletého působení na ministerstvu. „Ve čtvrtek máme (předčasné) volby, a to je možná ta nejlepší příležitost se s tím vypořádat,“ uvedl Corbyn podle Sky News.

Premiérka bojuje o vlastní většinu

Lidé okolo labouristického lídra Jeremyho Corbyna proto nyní nevynechají jedinou příležitost, aby nepřipomněli, že Theresa Mayová v dobách, kdy byla ministryní vnitra a nesla politickou odpovědnost za prevenci proti terorismu, nezabránila zrušení 17 tisíc tabulkových míst u policie a snížení jejího rozpočtu o pětinu.

Labouristé naopak slibují, že pokud zvítězí, přijmou další policisty a bezpečnostní složky prý vybaví tak, „aby jim nechybělo nic na prostředcích, jež potřebují ke sledování těch, kdo chtějí zabíjet“, prohlásil například Corbyn bezprostředně po vzpomínkové akci za oběti útoku v Manchesteru. Mayová stejně jako současná šéfka vnitra Amber Ruddová na podobné výtky zatím reagovaly vždy konstatováním, že síla policie nezávisí pouze na počtu členů policejního sboru, ale na jejich výbavě a pravomocích.

‚Umřela v náručí snoubence.‘ První známou obětí útoku v Londýně je Kanaďanka

Přesto ale obě političky začaly v posledních dnech stále častěji připouštět, že zvýšení bezpečnosti v zemi se neobejde bez navýšení personálu. Změna jejich stanoviska může souviset i s pokračujícím poklesem preferencí konzervativců. Podle některých průzkumů mají totiž před labouristy již pouze tříprocentní náskok, přičemž například bulvární The Mail on Sunday v neděli konstatoval dokonce jen jednoprocentní náskok současné vládní strany.

Pro premiérku budou poslední dny zbývající do voleb obzvlášť důležité. Původně si totiž od předčasného hlasování slibovala silný mandát pro zahájení rozhovorů o odchodu Spojeného království z Evropské unie, což znamená, že usilovala o daleko výraznější většinu v Dolní sněmovně, než jaké před dvěma lety dosáhl její předchůdce David Cameron. Začátek jednání s Bruselem byl přitom stanoven na 19. června.

Obyvatelé Londýna se snaží vrátit k běžnému životu.
Most London Bridge byl v pondělí znovu otevřen.

Teď ale premiérka bojuje o to, aby v novém parlamentu měla vůbec vlastní většinu a nebyla závislá na podpoře dalších stran.

Čtyřbodový plán Mayové

V reakci na události v Londýně a Manchesteru šéfka britské vlády oznámila čtyřbodový plán, jejž předtím schválil britský bezpečnostní kabinet.

První krok má směřovat k tomu, „porazit překrucování islámu a pravdy“, a to nikoli pouze vojenskými kroky, ale i osvobozením myslí těchto lidí od radikálních myšlenek. Premiérku podpořila Muslimská rada Británie. Slíbila, že zahájí novou kampaň v mešitách, aby zjistili podezřelou činnost.

Za druhé chce vláda Theresy Mayové zesílit boj proti islámským radikálům na internetu, a to ve spolupráci se spojeneckými demokratickými vládami.

Za třetí Mayová uvedla, že v samotné Británii přetrvává „stále ještě přílišná tolerance vůči extremismu“, a dodala, že Británie se musí stát „skutečným Spojeným královstvím“.

Za čtvrté musí být přehodnocena dosavadní protiteroristická obrana a mají být zvýšeny tresty pro islamistické extremisty.