Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Mazanec, beránek a nádivka. To jsou Velikonoce

Jídlo

  7:00
K českým Velikonocům patří dobré jídlo a pití. Snad každá rodina si střeží vlastní recept na dokonalého a nadýchaného piškotového beránka a bez nádivky s uzeným masem a bylinkami jako by tyhle svátky ani nemohly proběhnout.
Velikonoční beránek - ilustrační foto.

Velikonoční beránek - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Nejen obchodní řetězce zažívají žně, v nákupních košících končí vedle masa, uzenin a sladkostí také alkohol. Mít se na Velikonoce dobře a hlavně mít plný žaludek patří jednoduše k národní tradici.

"Velikonoce jsou u nás vnímané jako tradiční rodinný svátek. Zatímco náboženská nebo spíš duchovní stránka se vytrácí, povědomí o tom, že na Velikonoce má být rodina pohromadě, je velmi silné. Dobré jídlo je pak logickou součástí oslav," vysvětluje socioložka Hana Maříková ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Když čokoládu, tak kvalitní

K Velikonocům neodmyslitelně patří čokoláda, a to nejen v podobě vajíček. Ne vždy se však pod barevným obalem skrývá skutečná čokoláda, často jde o sladkou směs různých náhražek. Na obalu je pak například napsáno, že jde o kakaovou pochoutku.

Zatímco pletení pomlázek a barvení vajíček se věnují rodiny s malými dětmi, dobré jídlo a odpočinek je jednotícím prvkem pro oslavy Velikonoc napříč generacemi.

Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy

Ale i "tradiční" velikonoční pokrmy a především jejich příprava prochází vývojem. Zatímco mnoho zejména starších žen bere pečení a vyvařování jako povinnost, jíž se odmítají zřeknout, i kdyby měly celé svátky strávit u plotny, mladší generace naopak vnímá přípravu jídla jako zábavu a relaxaci. Obvykle nevaří pravidelně, ale spíše "svátečně", a tak si velikonoční vaření umí vychutnat a nelituje času, který takto stráví. Někteří přitom neváhají investovat značné částky, jen aby se stali perfektními velikonočními hostiteli. Přitom na rozdíl od Vánoc neexistuje pro Velikonoce jeden univerzální pokrm, který by se podával ve všech rodinách. Obvykle k svátkům jara patří vajíčka ve všech podobách, nádivky, pečená masa, mazance, piškotoví beránci, ale objevují se také kopřivové saláty, polévky nebo špenát.

ČTĚTE TAKÉ:

Zájem o jehněčí roste

Změnami prochází i nákup surovin pro velikonoční pokrmy. Spolu s masivním nástupem farmářských trhů prakticky po celém česku roste zájem zejména o jehněčí maso. to bylo ještě nedávno tak trochu v zapomnění a na český jídelníček se dostávalo minimálně. "Jaro je spojeno s návratem mladých mas, tedy jehněčího a telecího. Je to dáno hlavně nabídkou, protože okolo Velikonoc se jehněčí objevuje i v supermarketech, i když jde většinou o mražené maso dovezené z Austrálie nebo Nového Zélandu," popisuje Marie Holobrátková, šéfredaktorka kulinářského časopisu Apetit.  Nejjednodušší je vyrazit za jehněčím masem na trh.

"S jehněčím samozřejmě počítáme. Patří mezi stálou jarní farmářskou nabídku," říká Jiří Sedláček ze sdružení Archetyp, jež stojí za farmářskými trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad a náplavce nedaleko Palackého mostu. Tyto farmářské trhy už běží naplno a postupně se během jara rozšiřuje jejich sortiment. "V nabídce máme také vajíčka, uzené maso a čerstvé bylinky do nádivky. Tu budou moci návštěvníci ochutnat již připravenou," dodává.

Podle Jiřího Sedláčka platí, že stále více čechů objevuje chuť a vůni skutečně poctivých potravin a nemají problém si za ně připlatit. Naopak se učí vyhledávat ovoce a zeleninu v sezoně, kdy jsou chuťově nejlepší.

Pažitka, medvědí česnek a ředkvičky

"Příchod jara znamená také více čerstvé lokální zeleniny a bylinek, které jsou k dostání právě na trzích nebo si je hodně lidí vypěstuje samo," říká Marie Holobrátková. K vyloženě jarní nabídce patří vedle pažitky a medvědího česneku jarní cibulka, ředkvičky a růžičková kapusta. "Na jaře je pravý čas vyměnit těžká jídla jako knedlozelovepřo nebo smažený řízek za lehčí," dodává.

ČTĚTE TAKÉ:

Zelenina a luštěniny mohou podle gastronomické novinářky plnohodnotně zastoupit škrobové přílohy – například v podobě čočky k vepřové kotletě nebo smetanového mangoldu k rybě.

Tradiční velikonoční dezerty: beránek a mazanec

Tradice se drží i u velikonočních dezertů. Svou popularitu si zachovává piškotový beránek a mazanec, ale přibývá také nových sladkých pokrmů. "Bez receptu na beránka a mazance bychom nemohli připravit žádné velikonoční číslo," směje se šéfredaktorka Apetitu. Podle ní ale Češi postupně přichází na chuť i zahraničním velikonočním dezertům – třeba muffinům, minidortíkům či mrkvovému koláči, v němž je právě čerstvá karotka nejlepší.

Stále ale platí, že jde spíš o experimenty kuchařských nadšenců a vytlačení klasického beránka nebo mazance z českého velikonočního stolu opravdu nehrozí.

Na co pozor při koupi mazance?

Velikonoční mazanec.

Ne všichni se však pouští do pečení a beránka nebo mazanec si raději koupí. Vždy je přitom dobré věnovat jejich výběru pozornost. "Na kvalitě mazance je hodně znát, zda byla použita čerstvá vejce, nebo sušená vaječná směs. Proto je na místě zajímat se o složení výrobku," vysvětluje Zdeněk Štefan z rodinného Štefanova pekařství, které patří ke stálým dodavatelům hned několika pražských farmářských trhů. Příliš dlouhý seznam použitých surovin a zejména nejrůznějších barviv, dochucovadel a konzervantů nevěstí nic dobrého. "Mazanec má být vláčný a krásně voňavý. Pak ho stačí jen namazat máslem nebo marmeládou – a ideální snídaně je hotová," shrnuje pekař.

Autoři:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...