Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Média píší o kriminálnících

Svět

  9:23
PRAHA - Tibeťané jsou pro běžné Číňany druhořadí lidé, říká Robert Mikoláš, zpravodaj Českého rozhlasu v Pekingu.

Tibet. foto: AFP

LN Jak o současném dění informují čínská média a nakolik je znát tamní cenzura?

 Všechno, co napíší čínská, ať už tištěná, nebo elektronická média, musí schválit tisková agentura Nová Čína. To, že došlo k protestům, přiznala agentura až minulé úterý, do pátku pak mlčela a spolu s ní i ostatní média. O násilnostech v pátek napsala, že za vše může hrstka kriminálníků. Jinak se Číňané nic konkrétního nedozvěděli. Dnes je v čínských médiích hlavní zpráva to, že násilné protesty ve Lhase odsoudil jedenáctý pančelama. Připomínám, že jde o syna komunistických funkcionářů, který byl vybrán čínskými úřady.

LN Mluví o protestech ve Lhase běžní Číňané? Je vůbec v ulicích Pekingu poznat, že se něco děje?

Ne, tady skutečně funguje státní mašinerie a mluví se jen o tom, že tím chtějí poškodit Čínu v očích zahraniční veřejnosti. Je to prý načasované kvůli olympijským hrám, aby protesty vrhly špatné světlo na Čínu. Číňané jsou navíc známi tím, že se příliš nestarají o nic okolo sebe. Příkladem je třeba zatčení nějakého novináře – tady to nikoho nezajímá, jen zahraniční novináře. Do Lhasy jezdí asi 300 000 čínských turistů. Tibet berou jako destinaci, která jim vždy patřila.

LN Jak se vůbec dívají obyčejní Číňané na Tibeťany?

Jako na druhořadé obyvatele. Tomu napomáhá i fakt, jaká práva mají Tibeťané ve vlastní zemi – nemohou například studovat tibetský jazyk na vysokých školách. Na školu se dostane jen člověk, který umí plynně čínsky, tedy v 99 procentech rodilí Číňané. Když jsem cestoval po Tibetu, byl jsem u jezera Namtso svědkem toho, že mě Číňané varovali před Tibeťany – zabíjejí prý lidi a jsou ozbrojení noži. Lidé jsou masírováni médii.

LN Někteří světoví atleti zvažují, že by kvůli čínskému zásahu v Tibetu bojkotovali olympijské hry v Pekingu. Myslíte, že blížící se hry mohou nějak ovlivnit postup čínských úřadů?

Pro Čínu je konání letní olympiády naprosto prestižní záležitostí. Dělají všechno proto, aby ukázali, že Čína je úžasnou a ekonomicky vyspělou zemí. Tato akce se jim v žádném případě nehodí, protože svět se nyní dívá na Čínu více než dříve. Peking mu nyní sice více naslouchá, myslím ale, že v otázce Tibetu svůj názor nezmění. Může se zvýšit tlak – z USA, ale i od hereckých osobností – to ale mělo přijít dřív. Jak říká předseda olympijského výboru Jacques Rogge: Teď už by to bylo nefér vůči sportovcům.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!