Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Mega-Mao. Čínská pole ‚ozdobila‘ monstrózní zlatá socha trůnícího diktátora

Svět

  11:14aktualizováno  11:26
PEKING - Čínským akciím se možná klepou kolena, leč sochařský um Říše středu rozhodně nestrádá. Alespoň tomu nasvědčuje gigantická zlatá socha zesnulého komunistického vůdce Mao Ce-tunga, jež se nově tyčí uprostřed holých polí provincie Che-nan.

Mega-Mao. foto: TwitterReprofoto

Bizarní pohled na zlatého „mega-Maa“ trůnícího uprostřed hnědé půdy umocňuje fakt, že právě Che-nan patřil mezi oblasti nejhůře postižené smrtícím hladomorem - jedním z nejděsivějších důsledků politiky Velkého skoku, jejíž architektem byl právě zesnulý diktátor.

Maovy zásluhy převažují nad chybami, myslí si 85 procent Číňanů

Jenže Maův kult osobnosti, pečlivě budovaný nejen po desetiletí jeho autoritářské vlády, ale i po jeho skonu v polovině 70. let, zapustil do kolektivní mysli Číňanů kořeny podobně pevné jako beton a ocel, z nichž je novodobý Čínský kolos vybudován. Mao Ce-tung zkrátka pro mnohé zůstává Velkým kormidelníkem - bez ohledu na to, kolik lidí připravil o život.

A tak se chenanští podnikatelé a zemědělci spojili, aby zesnulému vůdci Čínské lidové republiky vzdali náležitý hold.

Zlatá barva, jíž je téměř 37metrová socha pokryta, symbolicky znázorňuje nejen auru velkého Maa, ale dost možná také úctyhodnou částku, která na její výstavbu padla: trůnící diktátor přišel chenanské na 3 miliony jüanů (přes 11 milionů korun), informoval portál listu South China Morning Post.

Místní prý doufají, že se z gigantické sochy stane oblíbené poutní místo - turistika spjatá s předsedou Maem generuje v Číně miliony.

Vesničané bojují s úřady o sochu Stalina. Pomník vztyčili na dvorku důchodce

Jiní však zářivý pomník kritizují. Zatímco někteří považují za přinejmenším nevhodné uctívání člověka, jehož památka potřísnila krev milionů nevinných obětí Komunistické strany Číny, další dílo ironizují a tvrdí, že za tolik peněz mohli sochaři odvést lepší práci. „Nevypadá to jako předseda Mao. Nejspíš je to někdo z vesnice,“ vysmál se obličeji sochy jeden z uživatelů sociální sítě Weibo.

Podrobný přehled všech v Číně vysochaných Maů dokládá, že kolos v chenanském okrese Tchung-sü stane po svém dokončení rovnou na stříbrné příčce. Po 37,4metrové soše ve městě Čchung-čching, jež drží primát, bude tchungsüský pomník druhou nejvyšší poklonou Mao Ce-tungovi. Krutovládci, který zemřel už před čtyřiceti lety, svůj stín však na Čínu vrhá dodnes.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...