Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tajemný Melčák se ozval, stížnost k Ústavnímu soudu nestáhne

Česko

  13:49
PRAHA - Nezařazený poslanec Miloš Melčák nestáhne svou stížnost k Ústavnímu soudu, ve které se domáhá zrušení zákona zkracujícího současné volební období. "Já absolutně nepočítám s tím, že bych tu stížnost stáhnul. Tím pádem by se to celé znevěrohodnilo," řekl Rádiu Česko.

Miloš Melčák. foto: ČTK

Zákon umožnil vyhlášení předčasných voleb. Vykonatelnost vyhlášení ale prostřednictvím předběžného opatření ústavní soudci odložili. Zatím tak není zřejmé, kdy se volby uskuteční.

Politici se proto za pomoci odborníků urychleně snaží najít řešení, které by volby umožnilo. "Ale pochopitelně čekám, co připraví a držím jim palce, aby to bylo - jak se říká - navěky," dodal Melčák.

Melčák: Odpovědnost nese opozice i bývalá koalice

Zodpovědnost za protiústavní zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny nese podle stížnosti nezařazeného poslance Miloše Melčáka jak opozice, která svrhla vládu Mirka Topolánka (ODS), tak tehdejší vládní koalice.

Podle stížnosti měly oba politické tábory strach ze sestavování nových vlád za současného rozvržení sil, což je řešení, které po pádu kabinetu předpokládá ústava. Proto se prý dohodly na novém začátku v podobě předčasných voleb. Vyplývá to z textu stížnosti, který na svých webových stránkách zveřejnil Ústavní soud.

"Je zjevné, že opozice nedůvěřuje své schopnosti novou vládu ustavit a získat pro ni důvěru sněmovny. Je stejně tak zjevné, že dosavadní vládní koalice se naopak obává eventuálního úspěchu opozice s novou vládou; a proto společnými hlasy soutěž nedokončí, zruší ji a zahájí soutěž novou," stojí ve stížnosti, kterou jménem Melčáka podal advokát Jan Kalvoda.


Premiér Jan Fischer dnes řekl, že existují dvě varianty řešení ústavní krize, jedna počítá s dodržením říjnového termínu voleb, ale znamenala by podle ústavních znalců riziko zpochybnění. Druhá počítá s posunutím data voleb o měsíc. Ve sněmovně se nachází před konečným schvalováním senátní novela ústavy, která má vypsání předčasných voleb usnadnit.

Melčák také řekl, že současný vývoj kolem jeho stížnosti ho nepřekvapuje. "Překvapuje mě pouze pan prezident, který si neuvědomuje, že stejným zákonem může být zbaven mandátu během velmi krátké doby," dodal.

Politici zatím trestní oznámení na Melčáka nechystají

Politické strany zastoupené ve sněmovně zatím nechystají na poslance Miloše Melčáka trestní oznámení kvůli podezření z maření přípravy a průběhu voleb.

Přesto podle politiků trestní oznámení nakonec možná padne: "Nevylučuji, že své právo někdo využije. KSČM jako politická strana to neučiní, ale nedivil bych se, že to udělá víc občanů nezávisle na sobě a politické příslušnosti," sdělil předseda komunistů Vojtěch Filip. Obdobný názor má i předseda senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Každý občan této země, který má právo volit, má i právo podat jakékoli trestní oznámení na kohokoli, pokud zjistí, že byl zmařen úkon, to znamená volby. V Senátu se na toto téma nediskutuje v této chvíli," řekl Sobotka.

O žalobě uvažuje poslanec Jiří Janeček (ODS). Melčáka by rád žaloval o vynaložené náklady na volební kampaň. "Kdyby to šlo a věděl bych, že uspěji, tak bych ho zažaloval o náhradu ztrát, které jsme měli s volbami. Hlavně pro malé strany je to likvidační," prohlásil Janeček.

Zástupci ostatních stran jsou poněkud zdrženlivější. Nechtějí na Melčáka prostřednictvím trestního oznámení dále upozorňovat. "Myslím, že nemá smysl se zabývat politickými zkrachovalci. Nějaké žaloby by jim akorát udělaly dobře," řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "Myslím, že pana Melčáka již dějiny zažalovaly. Já říkám, že se opět jedná jen o podvozek, na kterém někdo něco přivezl," doplnil ho stranický kolega Vítězslav Jandák.

Podle zelených by trestní oznámení zbytečně eskalovalo situaci. "Je třeba zachovat chladnou hlavu a zvolit ústavně nejčistší řešení," prohlásil šéf zelených Ondřej Liška.


Myšlenka na stížnost k Ústavnímu soudu v něm vzklíčila v okamžiku, kdy se v Senátu nenašel dostatek senátorů, kteří by stížnost podali.

Autor: