Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Mengele utekl Mossadu kvůli akci Eichmann

Svět

  7:39
TEL AVIV - Husarský kousek se takřka před padesáti lety povedl agentům Mossadu. Přesně 26. května 1960 agenti izraelské zpravodajské služby dopadli u Buenos Aires Adolfa Eichmanna, hlavního organizátora „konečného řešení židovské otázky“.

Josef Mengele dopaden nikdy nebyl. foto: Reprofoto

Úspěch mise mohl být přitom ještě výraznější: Izraelci tehdy v Argentině dokonce vypátrali i Josefa Mengeleho. Nacistický lékař z Osvětimi jim ale nakonec unikl. Podrobnosti Mengeleho „nedopadení“ prozradil Rafael Ejtan, tehdy jeden ze šéfů „akce Eichmann“, nyní ministr pro důchodce v izraelské vládě.

Mengele stejně jako Eichmann bydlel – lépe řečeno skrýval se – v Buenos Aires. Agenti se mu dostali na stopu a začali plánovat jeho dopadení a převezení do Izraele spolu s Eichmannem. Proti této „dvojité akci“ se ale postavil přímo  šéf Mossadu Isser Harel.  Podle Rafaela Ejtana se o operaci „Eichmann a Mengele“ vedla ve vedení Mossadu intenzivní jednání. A tehdejší náčelník zpravodajské služby Harel byl proti zejména z jednoho důvodu – obával se, že rozdělení skupin pronásledovatelů Eichmanna by mohlo vést k tomu, že agenti nakonec „propásnou“ oba dva zločince. Prý tehdy Isser Harel doslova řekl: „Lepší vrabec v hrsti než dva holubi na střeše.“

Nacistický lékař Josef Mengele známý jako Anděl smrti byl jedním z nejcyničtějších a nejobávanějších válečných zločinců. Pro spoluzodpovědnost za smrt více než 400 tisíc lidí figuroval na prvních místech v seznamu nejhledanějších osob. V koncentračním táboře v Osvětimi prováděl tzv. selekce. Jediným pohybem prstu posílal desítky tisíc lidí do plynových komor a na vězních prováděl nelidské „vědecké“ pokusy, které je – pokud pokusy přežili – zmrzačily na celý život.

Dárek k narozeninám
Adolfa Eichmanna agenti Mossadu nedlouho po dopadení tajně převezli do Izraele. Harel měl údajně oznámit premiéru Davidu ben Gurionovi: „Mám pro tebe dárek k narozeninám. Eichmann je v našich rukách.“

Na veřejnost se však zatím zpráva o dopadení Eichmanna nedostala. Ben Gurion se tehdy zeptal, kolik lidí ví o úspěšné akci. Harel mu odpověděl, že asi sto. „To je příliš mnoho, toto tajemství se nedá dlouho udržet,“ měl usoudit ben Gurion. Rozhodl se proto zveřejnit, že byl Eichmann dopaden.

Zpráva vzbudila obrovský rozruch. Na Eichmannův proces do Jeruzaléma se začali sjíždět novináři z celého světa. Byli mezi nimi dokonce i zpravodajové z východního Německa – mezi ním a Izraelem do té doby nebyly žádné styky. I po převezení Eichmanna do Izraele Mossad plánoval „doplnit“ akci o dopadení Mengeleho. Izraelští agenti se vrátili do Argentiny – jenomže Mengele mezitím ze svého bytu v Buenos Aires zmizel.

Po dopadení Eichmanna si nejspíš uvědomil, že Izraelci mohou jít také po jeho „skalpu“, vystrašilo ho to a začal často měnit místo pobytu. Jeho nový úkryt se nepodařilo vypátrat. Hledali ho v Argentině i v jiných jihoamerických zemích, ale jako by se po něm slehla zem. Až o mnoho let později se zjistilo, že se „ďábelský doktor“ skrýval pod falešnými jmény v Paraguayi a poté v Brazílii. Po celou dobu svého pobytu v Latinské Americe dostával Mengele finanční podporu od své bohaté rodiny v Německu.

Zemřel až v roce 1979, bylo mu 68 let – a to nikoli smrtí, jakou by si býval zasloužil: koupal se v moři v brazilském městečku Embu, dostal infarkt či ho zasáhla křeč, a utopil se. Pochyby, zda to byl skutečně on, dlouho přetrvávaly. Koncem osmdesátých let se ale srovnáním DNA jeho kostí a dvou Mengeleho synů s určitostí potvrdilo, že mrtvé tělo patřilo „Andělu smrti z Osvětimi“.

Autoři:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...