Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Merkelová zřejmě neuspěla ve volbách

Svět

  18:18aktualizováno  20:50
BERLÍN - Německá kancléřka Angela Merkelová utrpěla další citelnou ránu. Její křesťanští demokraté (CDU) pravděpodobně přijdou po 58 letech o vládu ve spolkové zemi Bádensku-Württembersku, které dosud platilo za jejich baštu.

Angela Merkelová foto: Reuters

Podle odhadů výsledků zveřejněných německými televizemi ARD a ZDF po zavření hlasovacích místností, nezískala CDU s dosavadním koaličním partnerem, liberály z FDP, dostatek hlasů k udržení většiny ve stuttgartském zemském sněmu. Tu by naopak měli mít opoziční Zelení a sociální demokraté (SPD).

Konec jaderné energetiky v Německu?
Volby v Bádensku-Württembersku jsou letos v Německu ostře sledované, neboť jsou vnímány jako minireferendum o politice Merkelové a její středo-pravé koalice. Politologové nevylučují, že výsledek může mít výrazné dopady i na vládní politiku. Podle šéfa SPD Sigmara Gabriela znamená mimo jiné neodvratný konec jaderné energetiky v Německu, který jeho strana spolu se Zelenými prosazuje.

ČTĚTE TAKÉ:



Právě budoucnost využívání jádra byla ústředním tématem volebního klání v této bohaté spolkové zemi na jihozápadě Německa. Vládní koalice CDU/CSU a FDP totiž krátce před hlasováním dočasně odstavila sedm nejstarších reaktorů v zemi a nařídila bezpečnostní testy všech německých atomových elektráren, aby vyloučila podobnou havárii, s jakou nyní bojuje japonská jaderná elektrárna Fukušima 1.

Opozice i většina veřejnosti však za tím viděla jen předvolební kalkul, kterým se Merkelová snažila odvrátit hrozící volební neúspěch, a nikoli upřímnou snahu řešit problém jaderných elektráren, které většina Němců nechce. Z nevěrohodné energetické politiky vlády, která ještě na konci loňského roku prosadila prodloužení životnosti všech jaderných zařízení v zemi, nejvíce těžili protiatomoví Zelení. V Bádensku-Württembersku jim hlasy přihrál také odpor veřejnosti proti novému mnohamiliardovému nádraží
v metropoli Stuttgartu, prosazovanému dosavadním zemským premiérem Stefanem Mappusem z CDU.

Poprvé ekolog
Pokud oficiální výsledky potvrdí odhady založené na odpovědích voličů vycházejících z hlasovacích místností, mohl by ho v čele spolkové země vystřídat představitel Zelených Winfried Kretschmann. Bylo by to vůbec poprvé v dějinách Spolkové republiky, kdy by některou ze zemských vlád řídil člen této strany ekologů.

CDU podle odhadů neuspěla ani v druhých zemských volbách, které se konaly v sousedním Porýní-Falci. Svou pozici tam podle nich obhájila dosud vládnoucí SPD v čele s dlouholetým zemským premiérem Kurtem Beckem, který však bude nucen přizvat do koalice některou z dalších stran, pravděpodobně programově blízké Zelené.

Tato koalice se rýsuje i v Bádensku-Württembersku, ovšem s tím rozdílem, že více hlasů podle prognóz získali Zelení, a budou si tak zřejmě moci nárokovat křeslo zemského premiéra. Podle odhadů veřejnoprávní televize ZDF si připsali 24,4 procenta hlasů a SPD 23 procent. CDU oslovila 39,1 procenta voličů a FDP 5,1 procenta. Konečné výsledky obou hlasování mají být známy dnes v noci.

Německá kancléřka Angela Merkelová

Pro kancléřčinu CDU by to znamenalo ztrátu kontroly nad třetí spolkovou zemí během necelého roku. Loni přišla o vládu v lidnatém Severním Porýní-Vestfálsku, v únoru ji SPD vystřídala u moci také v Hamburku. Vládní koalice by tak zároveň ještě více oslabila v horní komoře německého parlamentu, kde zasedají zástupci vlád všech 16 německých spolkových zemí a která se podílí na schvalování důležitých zákonů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!