Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Město s duchem Bauhausu: brněnský funkcionalismus v Amsterodamu

Design

  6:00
Nejen vila Tugendhat, ale také například hotel Avion, vila Stiassny, palác Morava a jiné skvosty moderní architektury jsou součástí putovní výstavy „Brno – město s duchem Bauhausu“, která se zaměřila na vynikající předválečnou architekturu. Po Tel Avivu, Bratislavě, New Yorku nebo indickém Čandígarhu se nyní zastavila v Amsterodamu.

Ernst Wiesner - Vila Stiassny foto: Centrum pro obnovu památek dvacátého století

Výstava představuje fenomén brněnského funkcionalismu z období 1918-1938, kdy Brno spolu s Prahou a Zlínem patřilo k centrům české a evropské funkcionalistické architektury. Jedinečným způsobem prezentuje Brno a jeho architektonický a umělecký genius loci v historických souvislostech. 

Prostřednictvím panelů s černobílými dobovými fotografiemi, které dávají výstavě zvláštní kouzlo a půvab, se představuje výběr těch nejpozoruhodnějších brněnských funkcionalistických realizací v soukromé, průmyslové i občanské výstavbě.

Ernst Wiesner - Vila Stiassny
Ernst Wiesner - Krematorium
Josef Kranz - Kino Avia
Bohuslav Fuchs - Pavilon města Brna na Zemském výstavšti

Návštěvníci se mohou seznámit s moderními skvosty jako je hotel Avion Bohuslava Fuchse, vila Tugendhat Ludwiga Mies van der Rohe nebo brněnské krematorium, palác Morava či vila Stiassny Ernsta Wiesnera, jejíž rozsáhlá oprava je před dokončením a má být zpřístupněna veřejnosti letos v listopadu. Samostatné panely jsou věnovány Josefu Kranzovi, Bedřichu Rozehnalovi a Janu Víškovi. 

Důležitou skupinu tvoří židovští architekti (Alfred Neumann, Zikmund Kerekes, Heinrich Blum, Endré Steiner, Zoltán Egri nebo Otto Eisler). Tito architekti vtiskli Brnu nezaměnitelný ráz moderního města, jehož funkcionalistické stavby dodnes inspirují. Proto nepřekvapí, že v tomto prostředí přijal Ludwig Mies van der Rohe zakázku na stavbu vily Tugendhat, která je jedinou památkou moderní architektury v České republice zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Mies van der Rohe byl nadšen nejenom vysokou úrovní moderní architektury v Brně, ale i řemeslnou kvalitou.

Josef Kranz - Kino Avia

Proč se právě Brno stalo jedním z funkcionalistických center tehdejší Evropy? „Silný ekonomický potenciál a zajímavá kulturní atmosféra přitahovaly do Brna mladé, talentované architekty, kteří vystudovali v Praze nebo Vídni a kteří využili šance, která jim byla nabídnuta,“ vysvětluje spoluautor výstavy a přední český historik Vladimír Šlapeta.  
„Šlo o snahu vyrovnat se s mezinárodní avantgardou směřující na Paříž, Amsterodam a Berlín, kterou většinou reprezentovali architekti vystudovaní v Praze, a měkkého vídeňského tradicionalismu, který byl zase reprezentován architekty, kteří přišli z Vídně,“ přiblížil profesor Šlapeta specifika brněnského funkcionalismu. Výstava akcentuje právě tyto silné mezinárodní vazby brněnské moderny. 

Kulturní vývozní artikl

Výstavu připravil autorský tým ve složení Petr Kroupa, Vladimír Šlapeta, Vlasta Loutocká, Miroslav Ambroz a Zdeněk Musil. V rámci výstavy, kterou v Nizozemsku zorganizovalo České centrum Rotterdam, byl promítnut i německý snímek „Haus Tugendhat“ režiséra Dietera Reinfartha a bude se konat přednáška profesora Šlapety na téma brněnský funkcionalismus.

Bohuslav Fuchs - Pavilon města Brna na Zemském výstavšti

„Výstavy architektury patří už tradičně k nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším projektům, je to náš kulturní vývozní artikl,“ sdělila Hana Schenková z Českého centra.  „O funkcionalistickou architekturu je v Nizozemsku obrovský zájem, mezi oběma zeměmi existovaly v meziválečném období v této oblasti čilé kontakty. Jsem ráda, že můžeme veřejnosti ukázat město Brno a jeho architekturu, která byla v řadě případů inspirována holandskou architekturou režné cihly,“ dodala Schenková.

Výstava, která byla původně připravena pro Bauhaus Center v Tel Avivu, kde sklidila velký úspěch,  byla již k vidění také v Praze, Brně, Bratislavě, New Yorku nebo v indickém Čandígarhu – městě, jehož urbanistický koncept navrhl Le Corbusier. „Do Indie, kde měla výstava velkou odezvu, se tento rok ještě  vrací a bude zařazena do prezentace České republiky v rámci Roku české a indické kultury 2014 na prestizních fakultách architektury v Ahmedabádu a Dillí,“ sdělil spoluautor výstavy Zdeněk Musil.  „Pro rok 2015 jednáme ještě o možnosti výstavy v Miláně během Světového EXPA 2015 a reálné je i putování  výstavního projektu po Německu (Berlín, Lipsko, Mnichov),“ dodal Musil.

V Akademii  architektury v Amsterodamu potrvá do 24. října.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.