Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Mezi zavražděnými horolezci byli i dva Slováci

Svět

  10:34aktualizováno  14:41
ISLÁMÁBÁD/PRAHA - Nedělní útok teroristů na skupinu horolezců si vyžádal deset životů. Mezi obětmi byli údajně i dva Slováci: Anton Dobeš a Peter Šperka. Oba se účastnili ukrajinsko-gruzínské expedice. Útočníci se prý chtěli pomstít za zabití svého velitele během nedávného úderu amerického bezpilotního letounu. V souvislosti s násilným činem pákistánské úřady zadržely 20 podezřelých.

Radikálové zabili horolezce i jejich průvodce foto: ČTK

Pákistánské úřady oznámily, že identifikovaly těla deseti zahraničních turistů a místního průvodce, které o víkendu zabila skupina ozbrojených islamistů. Jsou mezi nimi i Slováci.

Jejich jména zveřejnil server SME.sk. Expedice se dále zúčastnili dva Číňané, tři Ukrajinci, jeden Litovec a jeden Pakistánec. Slovenský mluvčí ministerstva zahraničí Boris Gandel  nicméně informaci ještě oficiálně nepotvrdil. "Máme zatím jen neoficiální informace, které se různí. Náš konzul v Teheránuna celém případu intenzivně pracuje," uvedl Gandel pro TASR.

Oba Slováci byli zkušení horolezci. Peter Šperka pracoval jako záchranář Horské záchranné služby v Tatrách a absolvovat množství náročných výstupů. Zkušenosti s Himalájemi měl i Antonín Dobeš. Oba muži odcestovali společně 4. června do Kyjeva, kde se připojili k osmičlenné expedici. Tu vedl ukrajinský horolezec Igor Sverguna. S tím 6. června odletěli do Pakistánu do města Islámábád.

ČTĚTE DÁLE:

Celou skupinu i s průvodcem zabili ozbrojenci při útoku v odlehlém severním Pákistánu u jedné z nejvyšších hor světa. K útoku se přihlásila pákistánská militantní skupina Džundulláh, napsala agentura Reuters. Naopak podle agentur AP a AFP se k masakru přihlásila pákistánská odnož radikálního hnutí Taliban jako k odvetě za květnový útok amerického bezpilotního letounu, při kterém byl zabit její druhý nejvyšší velitel Valí Rahmán.

Útok se odehrál v odlehlém turistickém středisku správní oblasti Gilgit-Baltistán nedaleko základního tábora pod sněhem pokrytou horou Nanga Parbat, která je s výškou 8125 metrů devátou nejvyšší horou světa. Podle agentury AP šlo v zemi o jeden z nejhorších útoků na cizince za několik posledních let, který pravděpodobně poškodí cestovní ruch na hornatém pákistánském severu.

Agentura DPA s odvoláním na organizátory vysokohorských výprav uvedla, že všechny expedice na Nanga Parbat byly zrušeny a 51 lezců z 18 zemí, kteří se na hoře nacházeli, bylo vyzváno k sestupu. "Neznámí lidé vnikli do hotelu, kde přespávali zahraniční turisté, a začali střílet," řekl agentuře Reuters policejní důstojník Alí Šér. "Zabili deset osob a uprchli." Útok se stal kolem jedné hodiny ranní místního času (kolem 22:00 SELČ). Podle informací agentury AP ozbrojenci měli na sobě uniformy pákistánských polovojenských jednotek. V souvislosti s násilným činem pákistánské úřady zadržely 20 podezřelých, napsala agentura DPA.

"Nebyl to velký hotel, jen malá dřevěná chata, takže tam neplatila žádná zvláštní bezpečnostní opatření," citoval zpravodajský server CNN místního představitele Alího Šera. Turisty postříleli, sebrali jim telefony, peníze a pasy. Po ozbrojencích pátrá policie a armáda. Těla obětí byla v neděli přepravena do pákistánské metropole Islámábádu, odkud budou repatriována.

Cizinci jsou nepřátelé

K útoku se v telefonátu agentuře Reuters přihlásila pákistánská militantní skupina Džundulláh. "Tito cizinci jsou naši nepřátelé a my se hrdě hlásíme k odpovědnosti za jejich zabití. V budoucnu budeme v podobných útocích pokračovat," řekl mluvčí skupiny Ahmad Marvát.

Stejná skupina se přihlásila k sérii útoků na příslušníky šíitské menšiny v severním Pákistánu včetně přepadení autobusu v únoru 2012, při němž ozbrojenci zabili 18 cestujících. Pákistánský Taliban zase podle prohlášení svého mluvčího chtěl zabíjením cizincům světu vzkázat, aby se zasadil za ukončení útoků amerických bezpilotních letounů.

Místní úřady vyslaly do oblasti příslušníky bezpečnostních sil. Oblast je velmi odlehlá a nevedou do ní žádné sjízdné silnice, proto těla obětí bude muset přepravit vrtulník.

Oblast Gilgit-Baltistán, která hraničí s Čínou a pákistánskou částí Kašmíru, bývala považována za jednu z nejbezpečnějších v zemi. V posledních letech se ale stala dějištěm série útoků ozbrojenců proti šíitské menšině. Je to ale vůbec poprvé, co v této oblasti známé svou přírodní krásou byli napadeni zahraniční turisté.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!