Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Michael Bloomberg byl potřetí zvolen starostou New Yorku

Svět

  7:27aktualizováno  9:35
NEW YORK - Americký miliardář Michael Bloomberg se stal potřetí starostou New Yorku. Hlasování ale bylo relativně těsné. V průzkumech vedl osmý nejbohatší muž USA, který do kampaně vložil rekordních 100 milionů dolarů, nad svým demokratickým rivalem Billem Thompsonem o více než deset procent. Nakonec ale zvítězil pouze poměrem 51 ku 46 procentům.

Michael Bloomberg byl zvolen starostou NY na třetí funkční období. foto: AFP

Splnily se tak zřejmě předpovědi analytiků, kteří před volbami uváděli, že volby do značné míry budou referendem o Bloombergovi. Řadě voličů totiž vadilo, že úřadující starosta loni změnil pravidla, aby mohl kandidovat potřetí.

Thompson na to v závěru své kampaně často poukazoval s tím, že osm let s Bloombergem stačilo. Svému republikánskému protivníkovi také vytýkal nárůst nájmů či počtu bezdomovců ve městě. Kritici Bloombergovi také vyčítají, že nepředvídal krizi na Wall Streetu. To by se prý člověku, který zbohatl na prodeji ekonomického zpravodajství prostřednictvím informační a tiskové agentury Bloomberg LP, stát nemělo.

Přesto se demokratu Thomsonovi nedávaly příliš velké šance, i kvůli tomu, že jeho kampaň byla ve srovnání s Bloombergovou téměř neviditelná.

Michael Bloomberg byl zvolen starostou NY na třetí funkční období.

Bloomberg byl do čela nejlidnatějšího amerického města poprvé zvolen v listopadu 2001, a to mimo jiné i díky podpoře tehdy oblíbeného starosty, republikána Rudolpha Giulianiho. Další volby pak vyhrál v roce 2005.

Několikrát změnil svou politickou příslušnost, do roku 2001 byl demokratem, k republikánům se hlásil mezi lety 2001 a 2007 a od roku 2007 kandiduje jako nezávislý.

Jako starosta pracuje za symbolický dolar ročně. Jeho přívrženci jej chválí za to, že se v New Yorku zasadil o zákaz kouření, který v metropoli platí pro skoro všechna pracoviště, včetně barů a restaurací. Podařilo se mu udržet relativně nízkou kriminalitu, zásluhy má na zlepšení výsledků městského školství i na kvalitnějším zdravotní péči. Proslul také tažením proti nelegálně drženým zbraním.

Vizitka staronového starosty New Yorku Michaela Bloomberga (67)

Datum a místo narození: 14. února 1942, Medford na předměstí Bostonu; pochází z židovské rodiny s ruskými a polskými předky. Vzdělání: Vystudoval elektrotechniku na Univerzitě Johnse Hopkinse a Harvardovu obchodní školu (titul MBA).
Současná funkce: starosta New Yorku, nejlidnatějšího města USA; poprvé byl zvolen v listopadu 2001 (přísahu složil 1. ledna 2002) mimo jiné i díky podpoře tehdy oblíbeného starosty, republikána Rudolpha Giulianiho, v době, kdy se město probíralo ze šoku po teroristických útocích z 11. září; další volby pak vyhrál v roce 2005.
Politická příslušnost: demokrat (do roku 2001), republikán (2001 až 2007), nezávislý (od roku 2007).
Kariéra: generální partner u investiční banky Salomon Brothers (zaměstnán od roku 1966), po propuštění s odstupným deset milionů dolarů založil v roce 1981 informační a tiskovou agenturu Bloomberg LP. Ta se vypracovala na celosvětovou síť konkurující zavedeným finančním a tiskovým agenturám jako je Reuters či Dow Jones.
Majetkové poměry: Podle časopisu Forbes je se jměním 16 miliard dolarů osmým nejbohatším Američanem. Podle encyklopedie Wikipedia vlastní 88 procent společnosti Bloomberg LP.
Rodina: rozvedený, se Susan Brownovou má dcery Emmu a Georginu; devět let žije s přítelkyní Dianou Taylorovou, jeho vztahy se pravidelně propírají ve společenských rubrikách.
Ostatní: Bloomberg nechal loni změnit zákon, který mu umožnil kandidaturu pro třetí období, což dříve nebylo možné. Odůvodnil to tím, že v těžké době hospodářské krize je na radnici třeba zachovat kontinuitu. Za kampaň letos ze své kapsy utratil přes 100 milionů dolarů, nevyužívá příspěvků sponzorů.
Jako starosta pracuje za symbolický dolar ročně.
Kritici Bloombergovi vedle změny volebního zákona vytýkají, že nepředvídal krizi na Wall Streetu. To by se prý člověku, který zbohatl na prodeji ekonomického zpravodajství, stávat nemělo. Za jeho působení také vzrostlo zadlužení města ze 43 na 60 miliard dolarů. Někteří jej považují za arogantního člověka, zastupujícího horní vrstvu, která rychle zbohatla na Wall Streeut.
Bývalý kuřák Bloomberg se zasadil o zákaz kouření, který v New Yorku platí pro skoro všechna pracoviště, včetně barů a restaurací. Podařilo se mu udržet relativně nízkou kriminalitu, zásluhy má na zlepšení výsledků městského školství i kvalitnější zdravotní péči. Proslul tažením proti nelegálně drženým zbraním. Bloomberg učinil také několik opatření za New York zelenější.
V roce 2005 byl hybnou silou kandidatury města na pořádání olympijských her v roce 2012, nakonec ale vyhrál Londýn.
O filantropovi Bloombergovi se od roku 2007, poté co opustil republikány, spekulovalo jako o možném nezávislém kandidátovi v loňských prezidentských volbách. Sám to posléze vyloučil.
Napsal autobiografickou knihu Bloomberg o Bloombergovi (1997).

Autoři: ,