Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Michael Kocáb ochrání Čečence před vyhoštěním

Česko

  14:58
PRAHA - Timur Borchašvili žil až do dubna ve strachu, že se bude muset vrátit na Kavkaz. Neuspěl totiž s žádostí o azyl v Česku, a hrozilo mu tudíž vyhoštění. Jako bývalému spolupracovníkovi zastřeleného někdejšího čečenského prezidenta Aslana Maschadova pro něj ale návrat domů mohl být životu nebezpečný.

Nový zmocněnec pro oblast lidských práv a exministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb foto: ČTK

Aby se podobné případy v budoucnu už neopakovaly, o to se zasadil před odchodem úřadující zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. Na samém konci vládnutí Fischerova kabinetu sepsal podnět, který by neúspěšné žadatele o azyl ochránil před nuceným návratem do Ruska.

Kocábova pomocná ruka Drama Čečence s gruzínským pasem je již rozpleteno. Letos v dubnu soud nařídil úřadům, aby přehodnotily zamítavý postoj k legalizaci Borchašviliho pobytu. Muž se musel od února, kdy měl opustit zemi, skrývat. Ochranu mu poskytl třeba i senátor Jaromír Štětina.

Jeho případ proto posloužil jako inspirace pro autory nového nápadu. "Případem zacházení českých úřadů s tímto uprchlíkem jsme se zabývali. Dokumentace jeho případu je jedním z podkladů pro jednání vlády," potvrzuje zmocněncův mluvčí Petr Koubek.
A co přesně má podnět rady změnit? "Navrhujeme uložit ministrům vnitra a spravedlnosti, aby žadatelé o mezinárodní ochranu z Čečenska stejně jako další cizinci čečenského původu byli navráceni do Ruské federace striktně na základě dobrovolnosti," stojí v materiálu zmocněnce.

Lidská práva se nedodržují ani dnes
 K přímluvě úředníky inspirovaly právě nelehké životní peripetie Čečenců. A nejen to. Ze zpráv organizací, které monitorují bezpečnostní situaci v Čečensku, vyplývá, že lidská práva se v zemi ani dnes příliš nedodržují. "Dochází k únosům civilistů, k mučení, nelidskému a ponižujícímu zacházení i k plánovaným vraždám," argumentují autoři podnětu.

Materiál nyní projedná vláda. Pokud jej ministři schválí, bude to znamenat pro neúspěšné žadatele o ochranu zásadní obrat. Zamítnutí úřadů by se totiž přestalo rovnat automatickému vyhoštění z Česka. A Čečenci by se tak stali prvními azylanty, kterým by se dostalo takového privilegia.

"Podle informací, které jsou mi v této chvíli dostupné, Rada vlády pro lidská práva obdobný podnět vztahující se ke konkrétní skupině státních příslušníků ještě nevznesla," říká ředitelka odboru pro lidská práva a rovnost žen a mužů Andrea Baršová.

Čečenci v kolonce "Ruská federace"
Kolik Čečenců každoročně o ochranu požádá, ze statistik nelze vyčíst. Figurují totiž v kolonce "Ruská federace". "Žadatelé jsou v systému evidováni dle státní příslušnosti, nikoli národnosti," vysvětluje Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra. Z Ruska přišlo za poslední rok padesát sedm žádostí o azyl. A v témže roce uspěli pouze dva žadatelé.

"Aktivitu Rady vlády pro lidská práva vnímáme jako nadbytečnou," hodnotí Kocábův podnět Řepka. "Situace v zemích původu je ministerstvem systematicky monitorována, ke každému žadateli je přistupováno individuálně, každá azylová žádost i možnost navracení jsou posuzovány na individuálním základě."

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...