Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Michail Chodorkovskij je na svobodě. Putin mu udělil milost

Svět

  9:57aktualizováno  14:34
MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal dekret o udělení milosti vězněnému ruskému podnikateli Michailu Chodorkovskému. Bývalý ropný magnát podle svého advokáta nedlouho poté opustil brány věznice v severoruské Karélii a zamířil do Německa za svou nemocnou matkou, uvedly světové agentury.

Michail Chodorkovskij foto: Reuters

Putin ve čtvrtek na závěr velké výroční tiskové konference překvapivě oznámil, že v nejbližší době někdejšího miliardáře omilostní. Sdělil přitom, že Chodorkovskij ho o to nedávno požádal s poukazem na vážné onemocnění matky. Putinovo sdělení vyvolalo rozpaky, protože Chodorkovskij v minulosti žádat o milost odmítal a jeho právníci i ve čtvrtek oznámili, že nic takového neučinil.

VÍCE ZDE:

List Kommersant v pátek napsal, že za Chodorkovským v těchto dnech přišli pracovníci zvláštních služeb a v nepřítomnosti advokátů ho upozornili, že se zhoršil zdravotní stav jeho matky, která onemocněla rakovinou. Zároveň ho informovali o další obžalobě, která se prý na něj chystá.

Pokud jde o možnost nového procesu s Chodorkovským, prezident Putin na čtvrteční tiskové konferenci zpochybnil smysl podobného kroku. Podle zdrojů citovaných Kommersantem se zdá, že tato informace byla vypuštěna jako strašák, který měl Chodorkovského přimět k sepsání žádosti o milost.

Vězeň Kremlu?

Chodorkovskému zbývalo osm měsíců do odpykání téměř jedenáctiletého trestu vězení za daňové úniky, praní peněz a údajné krádeže ropy. Opozice však někdejšího mocného podnikatele vnímá jako vězně Kremlu, kterému se znelíbil svými politickými ambicemi.

SEGEŽA

Segeža se nachází na severozápadě Ruska asi 700 kilometrů severně od Petrohradu. Městečko s necelým 29.000 obyvatel, usazené na západním břehu jezera Vygozero, nemá daleko k severnímu polárnímu kruhu.

Kreml v pátek oznámil, že Putin podepsal dekret o udělení milosti Chodorkovskému. Zároveň sdělil, že rozhodnutí vstupuje okamžitě v platnost. V té chvíli nicméně ještě nebylo jasné, kdy se někdejší miliardář skutečně dostane na svobodu. Následně agentura Interfax napsala, že Chodorkovskij už opustil vězení v karelském městě Segeža, kde si trest odpykával. Odvolala se přitom na úřady v Karelské autonomní republice.

"Michail Chodorkovskij odjel z trestanecké kolonie přibližně ve 12:20 (09:20 SEČ)," sdělil anonymní zdroj.

I když úřady propuštění dosud oficiálně neoznámily, o něco později zprávu bez bližších podrobností potvrdil advokát Chodorkovského Vadim Kljuvgant. "Vedení (kolonie) oficiálně potvrdilo zástupcům obhajoby, že Michail Chodorkovskij byl propuštěn a opustil kolonii," sdělil právník televizní stanici Dožď.

MICHAIL CHODORKOVSKIJ

  • V roce 2004 označil magazín Forbes Michaila Chodorkovského za nejbohatšího muže Ruska, jímž se stal mimo jiné jako šéf společnosti Jukos, největšího producenta ropy v Rusku. Záhy se z něj ale stal nejslavnější ruský vězeň, když byl odsouzen za daňové úniky, privatizační podvody, praní špinavých peněz a zpronevěru. Ruská opozice i organizace Amnesty International ale považují Chodorkovského (50) za vězně svědomí a oběť režimu prezidenta Vladimira Putina.
  • Ostrá kritika věznění Chodorkovského zaznívala občas i ze zahraničí, například z USA. Kampaň za jeho propuštění vedl mimo jiné i spisovatel a nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel. Zatčení, odsouzení a bankrot Jukosu totiž následovaly poté, co se ropný magnát znelíbil Kremlu kvůli své finanční podpoře poskytované opozici, ale i kvůli vlastním politickým ambicím.
  • Letos v červenci Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odmítl tvrzení Chodorkovského, že proces s ním byl politicky motivovaný. Soud ale konstatoval, že došlo k porušení práva na spravedlivý proces, když úřady zasahovaly do důvěrného vztahu mezi klientem a jeho právníkem a kontrolovaly jejich komunikaci. Podle evropského soudu bylo též porušeno právo na respektování soukromého a rodinného života, když byl Chodorkovskij poslán do věznice daleko od rodiny, která ho tak nemohla navštěvovat.
  • Za deset let Chodorkovskij vystřídal řadu cel a věznic, od pracovní kolonie nedaleko Čity na Dálném východě, kde šil rukavice, až po současnou věznici v kolonii Segeža v polární Karélii. Tam se muž, jehož majetek v roce 2004 odhadl magazín Forbes na 15 miliard dolarů (asi 300 miliard Kč), věnuje dělnickým profesím. Pracuje v krejčovské dílně nebo v továrně na výrobu plastů.
  • Michail Borisovič Chodorkovskij se narodil 26. června 1963 v Moskvě v rodině patřící ke střední vrstvě; jeho otec byl židovského původu. V roce 1986 vystudoval Chemicko-technologický institut, vzdělání si rozšířil na Moskevském institutu národního hospodářství. Byl členem Komsomolu i komunistické strany. Podnikat začal v polovině 80. let; nejdříve si otevřel kavárnu a později centrum pro vědeckou a technickou tvořivost mládeže, které se ale zabývalo také obchodem s počítači.
  • K pohádkovému majetku se Chodorkovskij dostal podobně jako další ruští oligarchové, kteří zbohatli na privatizaci v 90. letech. Už v roce 1988 ale Chodorkovskij založil banku Menatep, údajně první soukromou banku v zemi od roku 1917. V roce 1995 koupila Chodorkovského banka od státu za 350 milionů dolarů ropnou společnost Jukos. V letech 1998-2003 byl jejím generálním ředitelem a byl také členem předsednictva Svazu průmyslníků a podnikatelů.
  • V říjnu 2003 byl zatčen a obviněn z daňových úniků a privatizačních podvodů. V květnu 2005 jej soud uznal vinným v šesti ze sedmi bodů obžaloby v souvislosti s privatizací firmy na umělá hnojiva Apatit v roce 1994 a s úniky daní Jukosu i z osobních příjmů a odsoudil ho na devět let. V září 2005 mu byl v odvolacím řízení trest o rok snížen. Společnost Jukos poté zbankrotovala; firmu zničily požadavky státu na zaplacení miliardových daňových nedoplatků. Většina jejího majetku poté přešla na státní ruskou ropnou společnost Rosněfť.
  • V prosinci 2010 moskevský soud ve druhém procesu odsoudil Chodorkovského a jeho společníka Platona Lebeděva ke 14 letům vězení za údajnou krádež 218 milionů tun ropy a za praní špinavých peněz ve výši v přepočtu 446 miliard korun v letech 1998 až 2003. V květnu 2011 soud v odvolacím procesu snížil Chodorkovskému a jeho společníkovi Lebeděvovi trest na 13 let.
  • Trest, do něhož byl započten i předchozí osmiletý verdikt z roku 2005, loni v prosinci soud snížil o dva roky. Letos v srpnu tento jedenáctiletý trest ruský Nejvyšší soud snížil Chodorkovskému i Lebeděvovi o dva měsíce, podle čehož  měli vyjít na svobodu v srpnu 2014.
  • Chodorkovskij má s manželkou Innou dceru a chlapce-dvojčata a jednoho syna má i z prvního manželství; je již dědečkem. Koncem září jeho syn Pavel za otce převzal Cenu Lecha Walesy. Polský exprezident a vůdce protikomunistického hnutí Solidarita Walesa ocenil Chodorkovského jako člověka, který navzdory všem protivenstvím bojuje ve své vlasti za hospodářskou svobodu, občanská práva a sociální spravedlnost.

Michail Chodorkovskij

Autoři: ,