Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Migrační krize: summit V4 ve znamení ochrany balkánských hranic

Evropa

  10:12aktualizováno  11:07
BRUSEL - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je přesvědčen, že v současnosti má velký smysl pomáhat zemím na Balkáně zvládat migrační krizi. Šéf české diplomacie to řekl při příchodu na jednání se svými kolegy z EU v Bruselu. V souvislosti s výhradami Berlína vůči pondělnímu summitu zemí visegrádské čtyřky (V4) v Praze Zaorálek poznamenal, že podle něj nebude složité postoj České republiky Němcům objasnit.

Uprchlíci na makedonsko-srbské hranici- foto: ČTK

„My s Německem vedeme víceúrovňový dialog a jsme schopni se dohodnout na směřování v oblasti migrace, která bude součástí společného evropského postupu,“ poznamenal Zaorálek.

Slovenský prezident Andrej Kiska nepřímo varoval země V4, aby se v souvislosti s migrační krizí nedostaly do konfliktu s dalšími státy EU. "Jak ukazují nedávné krize, zejména ta poslední migrační, musíme se naučit, co to znamená spolurozhodovat a přebírat odpovědnost za celou EU. Je výborné mít vlastní názor, ale ještě lepší je mít schopnost přesvědčit o jeho správnosti ostatní partnery. Je dobré mít vlastní silný hlas, ale ještě lepší je mít silné spojence, kteří jsou ochotni mu naslouchat," uvedl Kiska. Dodal, že je užitečné neplést si pragmatičnost s politickou krátkozrakostí.

Slovenský premiér Robert Fico v sobotu prohlásil, že Německo si už kvůli summitu V4 stěžovalo u slovenského ministerstva zahraničí. Na českého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu se Německo kvůli summitu V4 obrátilo prostřednictvím svého velvyslance, který se zajímal o cíle a obsah jednání.

Ochrana hranic

Na pražské schůzce budou státníci jednat o posílení ochrany hranic mezi Bulharskem, Makedonií a Řeckem. Podle českého ministra má podobný postup v současnosti „velký smysl“. Je podle něj třeba, aby tyto státy dokázaly situaci zvládnout, byly lépe vybaveny a také aby jejich systémy byly schopny spolupracovat s těmi, které využívá Evropská unie.

Reportáž od Egejského moře: Uprchlíci obětují vše. A nikdo je nezastaví

„Takže komunikace se zeměmi západního Balkánu je stejně důležitá jako komunikace s Řeckem,“ podotkl Zaorálek, který prý při své nedávné návštěvě Atén pozval do Prahy řeckého premiéra Alexise Tsiprase. Česko, které nyní skupině V4 předsedá, si podle svého ministra zahraničí přeje, aby v koalici zemí, jež bude v roce 2016 zvládat migrační krizi, bylo také Turecko.

S Německem, kterému zřejmě vadila právě možná izolace Řecka v případě uzavření hranic jeho severních sousedů, je podle Zaorálka možné věc vyjasnit velmi rychle. Možnost se o věci bavit byla podle něj na nedávné bezpečnostní konferenci v Mnichově a je také dnes. „Nemáme zájem dělat politiku, která by někoho vylučovala a není nic obtížného o tom přesvědčit i Německo,“ poznamenal ministr.

Uprchlík podává oknem vlaku dítě ženě, po jejich příjezdu do severní Makedonie.
Pohnutá žena po vylodění na pobřeží Lesbu.

Desítky tisíc běženců

Příval migrantů mířících přes Turecko a Řecko do Evropské unie pokračuje, byť v zimě počet nově příchozích poněkud klesl. Svědčí o tom v pondělí zveřejněné údaje Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle nichž od začátku roku do soboty připlulo na řecké ostrovy v Egejském moři dalších 76 607 uprchlíků, většinou ze Sýrie.

Metalista Dani si chce v Evropě založit vysněnou kapelu. Zatím pomáhá jiným

V prvních dvou měsících loňského roku na těchto ostrovech zaznamenali „jen“ 4567 migrantů. Tehdy ještě velká migrační vlna nezačala, připomněla pro srovnání agentura DPA.

Podle mezivládní Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) riskantní plavbu organizovanou pašeráky lidí z tureckého pobřeží na nejistých přeplněných člunech zaplatilo od 1. ledna životem minimálně 320 lidí, včetně žen a dětí.

S příchodem zimy množství migrantů proudících přes Balkán do EU viditelně kleslo, ale řecká pobřežní stráž se obává blížícího se jara. Loni v říjnu připlulo z Turecka na řecké ostrovy 211 000 lidí, v listopadu více než 151 000 a v prosinci přes 108 000.

Autor: