Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Migrantů připlouvajících do Evropy je ve srovnání s loňskem desetkrát víc

Blízký východ

  16:42aktualizováno  16:50
LONDÝN - Počet migrantů připlouvajících do Evropy po moři se za prvních šest týdnů tohoto roku oproti stejnému loňskému období zdesetinásobil na více než 76 000. Informovala o tom v úterý Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Prudce vzrostl také počet těch, kteří během riskantní cesty zahynuli: během prvních šesti letošních týdnů jich bylo 409, zatímco před rokem to bylo 69.

Tito migranti nebezpečnou cestu přes Středozemní moře přežili. Stovky jiných za ni však zaplatily životem. foto: Reuters

IOM navíc uvedla, že neočekává pokles počtu migrantů mířících do Evropy. Řecko by příští měsíc mělo podle odhadů přijmout miliontého nově příchozího běžence od propuknutí nynější uprchlické krize.

Minulý rok doplulo k evropským břehům více než 1,1 milionu lidí prchajících před chudobou, válkou a útlakem na Blízkém východě, v Asii a v Africe. Většina z nich zamířila do Německa. Zhruba polovinu příchozích tvoří uprchlíci ze syrské války.

Tito migranti nebezpečnou cestu přes Středozemní moře přežili. Stovky jiných za...
Na Lesbu hledají útočiště další a další migranti. Na snímku jim pomáhají...

IOM informovala, že do Řecka letos zatím připlulo 70 365 běženců a do Itálie 5898. Údajně 319 uprchlíků zahynulo při pokusu překonat moře mezi Tureckem a Řeckem a dalších 90 na takzvané centrální trase mezi severoafrickým pobřežím a Tureckem.

V Egejském moři se utopilo 44 migrantů. Až stovka je nezvěstná

Druhá trasa, na níž se loni potopilo několik větších plavidel s migranty, je přitom považována za riskantnější. Koncem minulého roku ale prudce vzrostl počet úmrtí v Egejském moři, kde nyní téměř každodenně troskotají malé čluny.

Mluvčí IOM Joel Millman řekl, že organizace v dohledné budoucnosti neočekává pokles počtu běženců přicházejících do Evropy. „Je kolem nás více souběžných krizí najednou než kdy v minulosti,“ konstatoval Millman. „Podmínky v zemích, které živí migrační krizi, se do velké míry nemění, takže se domníváme, že počty zůstanou pravděpodobně stejné,“ dodal.

Pomoc zváží NATO

Žádostí o rozmístění svých lodí v této oblasti se podle úterního prohlášení svého generálního tajemníka Jense Stoltenberga bude vážně zabývat i NATO. Příliv uprchlíků z Turecka se ale zřejmě nepovede úplně zastavit, většina z nich je totiž ochotná vydat se do Evropy téměř za každou cenu, řekl při dnešní návštěvě Turecka český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

NATO dosud odmítalo hrát v přistěhovalecké krizi jakoukoli roli a vždy tvrdilo, že nemá mandát k tomu, aby střežilo hranice či bojovalo proti zločineckým sítím pašeráků běženců. Námořní misi NATO zmínila jako možnost pomoci při řešení krize v pondělí při setkání s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem německá kancléřka Angela Merkelová.

Autor: