Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Milan Štěch byl znovu zvolen předsedou Senátu

Česko

  11:27aktualizováno  14:11
PRAHA - Milan Štěch z ČSSD byl znovu zvolen předsedou Senátu navzdory výhradám části senátorů z klubů KDU-ČSL a Starostů, kteří ho odmítli podpořit kvůli podpisu pročínského prohlášení ústavních činitelů.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) při nedělní Terezínské tryzně. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Doufám, že vás, kteří jste mi v tuto chvíli hlas nedali z jakýchkoli důvodů, přesvědčím, že moje práce bude ve prospěch tohoto Senátu,“ řekl senátorům po zvolení staronový předseda horní komory. Za obdržené hlasy pak srdečně poděkoval.

Štěch byl jediným kandidátem a byl zvolen hned v prvním kole tajné volby. Horní komoru vede od roku 2010.

Senát rozhodne o novém vedení. Štěch nemá místo jisté kvůli pročínskému prohlášení

Štěch se hodlá zasazovat o to, aby byl Senát nadále komorou, kde se k věcem přistupuje odpovědně a s nadhledem a kde se nezneužívá schůze k jakýmkoli osobním vyřizováním rozporů. „Věřím, že Senát bude pokračovat v získávání důvěry občanů, jak se to dařilo v posledních šesti letech, a také věřím, že společně prosadíme některé změny, aby lidé si Senátu více všímali a aby posílil svoji pozici v ústavním systému,“ dodal.

Senátorské kluby KDU-ČSL a Starostové spolu s nezávislými už minulý týden oznámily, že Štěcha nepodpoří. Důvodem byl jeho podpis pod prohlášením o respektu k Číně a její územní celistvosti, v němž se ústavní činitelé zároveň distancovali od přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy některými českými politiky včetně lidoveckých.

Oba kluby mají dohromady 27 senátorů, Štěch tedy mohl aktuálně získat hlasy 52 ostatních senátorů včetně vlastního. Čtyři hlasy ze 78 odevzdaných byly neplatné, pro Štěcha tak patrně hlasovali i někteří lidovečtí senátoři. Jejich předseda Petr Šilar už dříve opakovaně upozornil na to, že rozhodnutí klubu nepodpořit Štěcha bylo přijato většinově.

Vedení horní komory je nyní kompletní

Místopředsedy Senátu byli zvoleni na středeční ustavující povolební schůzi Ivo Bárek (ČSSD), Miluše Horská (za KDU-ČSL), Jaroslav Kubera (ODS) a Jiří Šesták (za Starosty). Výsledky oznámil předseda volební komise Luděk Jeništa.

Největší podporu získal Bárek, dostal 75 ze 78 odevzdaných hlasů. Šestáka volilo 63, Kuberu 59 a Horskou 58 senátorů.

Na rozdělení pozic se už dřív dohodli předsedové pěti senátních frakcí. Sociální demokrat Bárek a Horská z klubu KDU-ČSL a nezávislých místa ve vedení Senátu obhajovali. Šesták z klubu Starostů obsadil křeslo po Zdeňku Škromachovi (ČSSD), který mandát ve volbách ztratil. Kubera nastoupil za Přemysla Sobotku (ODS), jenž se v říjnových volbách o místo senátora už neucházel.

Vizitka Milana Štěcha (63, ČSSD)

  • Místo a datum narození: 13. listopadu 1953, České Budějovice
  • Vzdělání: vyučil se strojním zámečníkem a absolvoval střední průmyslovou školu strojní Současná funkce: senátor (od 1996), předseda Senátu (od 2010)
  • Profesní kariéra: pracoval jako strojní zámečník, dílenský dispečer a mistr ve Škodě České Budějovice, v podniku působil i jako předseda odborů
  • Působení v odborech: v roce 1990 byl zvolen místopředsedou Odborového svazu KOVO, v letech 1994 až 2002 zastával funkci místopředsedy Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) a od dubna 2002 do dubna 2010 byl předsedou ČMKOS; od dubna 1994 do dubna 2010 byl také místopředsedou Rady hospodářské a sociální dohody (tripartity)
  • Politická kariéra: v roce 1996 poprvé usedl v Senátu za Pelhřimovsko a část Jindřichohradecka (ještě jako nezávislý na kandidátce ČSSD), mandát ve svém obvodu obhájil třikrát, v letech 2002, 2008 a 2014; dlouhodobě působil v senátním výboru pro zdravotnictví a sociální politiku, jehož byl místopředsedou; v letech 2008 až 2010 byl místopředsedou Senátu; po volbách třetiny senátorů v roce 2010, po kterých získala ČSSD nadpoloviční většinu 41 hlasů, byl zvolen prvním zástupcem sociální demokracie v čele horní komory od jejího obnovení v roce 1996 Členství v politických stranách: členem ČSSD je od roku 1997, před listopadem 1989 byl v KSČ Rodina: ženatý, má dceru a syna
  • Ostatní:Jako jediný ze senátorů zasedá v horní parlamentní komoře nepřetržitě od prvních voleb v roce 1996.
  • Funkci šéfa ČMKOS opustil na jaře 2010 na základně vlastního rozhodnutí. Uvedl, že se chce plně věnovat veřejné činnosti.
  • Odborům bylo pod jeho vedením (ale i pod vedením jeho předchůdce Richarda Falbra) vyčítáno napojení na sociální demokracii. Štěch k tomu říkal, že tím je jeho postoj čitelný, a navíc prý umí v případě potřeby dát přednost zájmům odborů před stranickými.
  • Z titulu funkce předsedy Senátu to byl právě Štěch, kdo v říjnu 2011 vyhlásil termín historicky první přímé volby prezidenta.
Autor: