Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Milice se neštítí bít děti a staré lidi, tvrdí íránská studentka

Svět

  22:31aktualizováno  25. června 15:31
ISFAHÁN/PRAHA - LN získaly díky e-mailu unikátní svědectví o situaci v Íránu od studentky Behnáz z Isfahánu. Celé jméno z obav o její bezpečí neuvádíme.

Ilustrační foto. foto: AFP

LN: Jakým způsobem potlačují basídžské milice (polovojenské jednotky střežící odkaz islámské revoluce – pozn. red.) současné nepokoje?

Brutálně bijí demonstranty. Obušky je mlátí do hlavy a do břicha, některé umlátili k smrti. Neštítí se utočit ani na děti či staré lidi. Mluví se o případu, kdy střelili těhotnou ženu, která pak porodila na ulici. Tady v Isfahánu jednoho člověka nejdříve zmlátili a pak ho shodili ze střechy. Dnes jsem byla na jeho pohřbu. Přitom se ani protestu nezúčastnil, pouze se díval. Rodina o okolnostech jeho smrti nesmí s nikým mluvit, vyhrožují jim. Jsem přesvědčena, že mnoho takových případů se ještě do budoucna vydere na povrch.

LN: Je na rodiny protestujících vyvíjen ze strany režimu nátlak?

Režim tvrdě tlačí na rodiny zadržených a zabitých demonstrantů. Když vidíte, jak se chovají k lidem na ulicích před očima všech, jak asi nakládají s těmi ve vazbě?

LN: Byly volby podle vás zcela zmanipulované, nebo šlo jen o jednotlivé případy?

Kdyby byly volby naprosto v pořádku, proč by se vláda tolik bránila jejich opakování? Dopadly by přece úplně stejně. Proč místo toho raději na ulicích zabíjejí tolik nevinných lidí?

LN Během minulého víkendu jedna z protestujících během demonstrace vykrvácela přímo před kamerou. Neda Agha-Soltanová se tak ve světových médiích stala symbolem současných nepokojů. Jak tento incident zasáhl Íránce? Informují oficiální média o této události?
Vůbec ne. Média jsou v Íránu pod striktní kontrolou vlády a miliony lidí protestujících proti jasné volební manipulaci ignorují nebo je vykreslují jako zdivočelý dav. Tato tragická událost, a také spousta dalších, které se ještě v zahraničních médiích neobjevily, se většiny lidí hluboce dotkla. Pokud vím, tak v Teheránu se chystá za Nedu vzpomínkový pochod.

LN Konají se nepokoje také v jiných městech mimo Teherán? Ano, minulý týden byly demonstrace také v Isfahánu, Širazu, Tabrízu a Mašhadu. U nás v Isfahánu místní úřady varují, že kdokoliv bude na protestních akcích zadržen, bude popraven. Protože kromě Teheránu jsou íránská města relativně malá, revoluční gardy mohou mnohem lépe kontrolovat situaci, infiltrovat mezi protestující a nakonec protestní hnutí potlačit. Nicméně nepokoje stále pokračují a v noci se v mnoha městech stále ozývá heslo protestů: „Alláh je veliký.“

LN Režim blokuje mobilní telefonní sítě, jak je to v Íránu s internetovým připojením? Jak mezi sebou protestující komunikují?
Mobily už všude kromě Teheránu fungují, blokováno je tam pouze odesílání SMS. Internet běží velmi pomalu a na mnoho stránek je zakázán přístup. Dost lidí však používá antiblokovací software, takže ti, co se nebojí, posílají zprávy a fotky do světa. Když nefungují mobily, tak se většinou domlouváme „tichou poštou“.

LN Je podpora reformního kandidáta Músávího omezena na mladou generaci, nebo ho volili i starší lidé?
Músáví je pro mnoho lidí pouze záminka. Protestů se účastní i ti, kdo vůbec nebyli volit. Rozhodli se tak, protože volby byly jedna velká lež a v podstatě státní převrat. Lidé vyšli do ulic, protože už mají dost 30letého útlaku islamistického režimu a zejména posledních čtyř let Ahmadínežádova prezidentství, během kterého trpěla ekonomika, mezinárodní vztahy a image Íránu, který se v očích světa stal teroristickým státem.

LN Jak se podle vás bude situace vyvíjet dále?
Ať už nepokoje vyjdou do ztracena, nebo ne, byly důležitým krokem v demokratizaci Íránu. Tak jako každá revoluce si i současné hnutí musí projít několika fázemi, než zvítězí. V této fázi si mnoho Íránců uvědomilo pravou tvář režimu. Alespoň doufám.

LN Na internetu se objevily záběry zničené knihovny, ve které byly rozmláceny všechny počítače. Víte, kde k tomuto útoku došlo a kdo ho provedl?
Stalo se to na kolejích několika univerzit. Vím o případech na teheránské, širazské a také isfahánské technické škole. Kromě ničení počítačů docházelo také k vyhazování studentů z vyšších pater a všechny tyto útoky mají na svědomí basídžské milice.

LN Povedlo se režimu demonstranty násilnými akcemi zastrašit?
Nesmíme zapomínat na to, že protesty mají i svá negativa. Mnozí ztratili své milované. Ale mladí Íránci, a zejména dívky, prokázali během protestů velkou odvahu a statečnost.

LN Kdo jsou hlavní Ahmadínežádovi spojenci?
Jde hlavně o ajatolláha Chameneího, část armády a kompletní Revoluční gardy. Dá se říci, že vládní úředníci jsou, co se týče podpory prezidenta, rozděleni do dvou zhruba stejně velkých skupin. Ve vysílání Hlasu Ameriky jsem slyšela, že bylo zadrženo 16 armádních velitelů, kteří podporovali protestující.

LN Jak se Íránci dívají na spíše opatrné reakce ze světa? Ocenili by mezinárodní podporu reformistů, nebo se domníváte, že by mohla být zneužita režimem k propagandě?
Určitě nám jakákoli podpora velmi pomůže. Vyzdvihla bych úsilí Íránců žijících v emigraci, velmi pomohli v šíření informací o tom, co se tu skutečně děje. Prohlášení kancléřky Merkelové a prezidenta Sarkozyho jsme také ocenili, přestože jejich odsouzení brutálních útoků na demonstranty nebylo dostatečné. Zejména od OSN očekáváme jasné rozhodnutí o případných sankcích. Írán je pátým největším exportérem ropy na světě a doufám, že země, které na tom vydělávají, nezůstanou jen u slov a podniknou nějaké kroky proti násilí režimu vůči vlastním lidem.

LN Co byste chtěla závěrem vzkázat našim čtenářům?
Existuje více mrtvých než jen Neda, kterou si Západ zvolil za symbol protestů. Režim jejich těla nepředal rodinám a jako příčinu úmrtí jim sdělil pouze „nehoda“ nebo něco podobného. Rodiny musí truchlit v tichu. Mnoho zraněných se vůbec nedostalo do nemocnice, protože byli zatčeni. Každý člověk má právo žít svobodně v demokracii. Írán bojuje za svou demokracii a nutně potřebuje větší tlak vlád či mezinárodních organizací proti současnému režimu.
Foto popis| Volby byly jedna velká lež a v podstatě státní převrat, říká v rozhovoru pro LN studentka Behnáz z íránského Isfahánu. Mnoho Íránců si podle ní uvědomilo pravou tvář režimu ajatolláhů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!