Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Miliony bezdomovců a rostoucí vliv radikálů. Záplavy ničí Pákistán

Svět

  15:40
ISLAMABÁD - Nejhorší záplavy v historii Pákistánu připravily o střechu nad hlavou už přes čtyři milionu lidí a počet těch, kteří potřebují naléhavou pomoc, stoupl na osm milionů. Úkoly humanitárních organizací nezřídka přebírají islamisté a extrémistické myšlenky se v jedné z nejchudších zemí světa šíří stejně rychle jako voda..

Záplavy v Pákistánu foto: Reuters

Islámské charitativní organizace jsou podle výpovědi svědků schopnější v poskytování pomoci a mnohé z nich jsou napojené na radikály. Panují proto obavy, že Taliban v zatopených oblastech zvýší svůj vliv.

"Nedovolíme Talibanu využít krizeve svůj prospěch," řeklOběti povodní čekají na potravinovou pomoc pákistánský ministr vnitra Rahmán Málik v rozhovoru pro zpravodajský server BBC.

Islamisté nicméně situace využívají minimálně k dalším útokům na zaplaveném severozápadě země, kde s nimi pákistánská vláda již několik let svádí těžké boje. Od úterka povstalci přepadli několik policejních stanovišť v oblasti města Péšávar a zabili přitom nejméně dva civilisty, kteří působili v protitalibanských milicích.

"Policejní složky jsou zaneprázdněné záchrannými pracemi po povodních a ozbrojenci se pokusili této situace využít k útoku na Péšávar. Policisté ale byli bdělí a připravení," řekl šéf péšávarské policie Liakat Alí Chán.

Oběti povodní čekají v táboře na výdej jídla

"Věříme, že mezinárodní společenství nebude nečinně přihlížet, protože miliony obětí záplav nadále živoří pod otevřeným nebem a čelí nedostatku potravin a pitné vody," prohlásil mluvčí Oddělení pro humanitární záležitosti OSN Maurizio Giuliano.

Povodně v Pákistánu

Povodně zasáhly pětinu pákistánského území a poznamenaly životy minimálně desetiny obyvatel Pákistánu, jehož populace čítá 170 milionů lidí.

4,6 milionu osob zůstaly po záplavách bez střechy nad hlavou a nyní jsou natěsnány v provizorních stanových městečcích a v dalších útulcích. Podle vyjádření OSN se k mnohým z postižených nedostala ještě vůbec žádná pomoc.

Podle vysokého komisaře OSN by obnova Pákistánu po povodních mohla stát deset až 15 miliard dolarů a trvat až pět let.

Dětský fond OSN (UNICEF)  vzhledem ke kritické situaci chystá pětinásobně zvýšit svůj původní požadavek 47 milionů dolarů na záchranné operace. Islámábád bude potřebovat mezinárodní pomoc ještě řadu měsíců. Voda v zatopených regionech zůstane s největší pravděpodobností stát i po skončení dešťů, což představuje obrovské riziko šíření malárie, průjmových onemocnění a cholery, zvlášť pak u dětí.

Záplavy v Pákistánu

Meteorologové varují, že záplavy neustoupí do konce srpna. Podle místních úřadů nyní velká voda ohrožuje mimo jiné starověké město Mohendžodáro, které je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Ruiny jednoho z největších center harappské kultury, které bylo postaveno kolem roku 2600 před naším letopočtem, by mohla voda zcela zničit. Město je totiž vystavěné převážně z nepálených cihel.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...