Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Milovníci salátů si potrpí na netradiční kombinace chutí

Jídlo

  11:32
Saláty patří k nejoblíbenějším pokrmům moderní gastronomie. Jejich tajemství tkví v kombinaci surovin. Důležitá je také čerstvost zeleniny. Zatímco v minulosti se mělo za to, že má spíše chuťové buňky "nabudit" k přijetí hlavního chodu, současní strávníci jej stále častěji vnímají jako plnohodnotné jídlo.

Salát, ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Moderní trend v salátech je dobrá kombinace. Žádané jsou s tuňákem, uzeným lososem, s dresinkem z parmazánu, ančoviček, s kuřecím masem nebo s krůtou. Je to vnímané jako hlavní jídlo, ale také osvěžení teplých pokrmů. Pak je to třeba i jednodruhová čerstvá zelenina," řekl šéfkuchař restaurace Prosecco Dušan Jakubec.

Většina salátů je považována za dietní a zdraví prospěšný pokrm. Obsahují málo kalorií a zasytí díky množství vody a vlákniny. Zelenina, která je hlavní surovinou pro přípravu salátů, obsahuje zároveň značné množství vitamínů. Příprava salátů je navíc kulinářsky i časově nepříliš náročná. Ve své nabídce je mají honosné restaurace i provozovny rychlého stravování.

"Současný trend je žít zdravě. Zejména v horkých dnech lidé chtějí něco lehčího a konzumují raději zeleninu než teplé vařené jídlo," uvedl Jakubec.

Upozornil, že velmi důležitá je kvalita surovin. "Rajčata, papriky a okurky musí být dobře vyzrálé. Chuť pak dodá zálivka nebo dresink," dodal. Zájemci o salát ovšem musejí počítat s tím, že dobře skombinovaný a chutný salát přijde někdy na stejnou - nebo i vyšší - cenu jako masitý pokrm. Za křupavé salátové listy přelité parmazánovým dresinkem s kuřecím masem, vejcem a krutony si prestižní pražská restaurace účtuje 149 korun.

Salátové listy s řeřichou potoční, přelité pesto majonézou s červenou cibulí, citrónem, křupavými krutony a vylepšené plátky lososa uzeného v dubovém kouři stojí téměř 180 korun.

Historie salátů: antické kuchyně i středověk
O tom, kdo se o vynález tohoto gastronomického divu postaral, se přou kuchaři z různých částí světa. Objevil se prý už v antické kuchyni a s oblibou jej servírovaly také středověké královské dvory.

Podle historických pramenů bývaly součástí středověkých salátů exotické přísady, například okvětní plátky růží, měsíčku či fialek. Oblíbený salát anglického krále Jindřicha IV. byl jednodušší - z brambor, sardinek a bylinkového dresinku. Skotská královna Marie si zase pochutnávala na salátu z uvařeného a nakrájeného celeru, hlávkového salátu, lanýžů, kerblíku, vařených vajec a hořčicového dresinku. Moderní kuchaři však původ salátu nijak zvlášť nezkoumají.

Češi milují šopák
"Nejde určit, který salát je italský a který je francouzský. Saláty se jí všude, kde je teplo. Používají se tam sušené tomaty, parmazán, kapary nebo olivy. Jsou oblíbené v Řecku, Itálii i ve Francii," uvedl Jakubec, který ve své restauraci preferuje italskou kuchyni.

Podle dosavadních průzkumů je v Česku nejoblíbenějším salátem šopský. Ze surovin si čeští jedlíci míchají nejlépe ty, které jsou k dostání celoročně, tedy rajčata, papriky, okurky a cibule. Loňský průzkum marketingové společnosti Opinion Window ukázal, že se salát stále častěji jí i mimo sezonu. Ženy si ho rády dávají jako hlavní chod, muži spíše jako přílohu k vydatnému jídlu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!