Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo: Šabatová v kauze Anna chybovala

Česko

  12:19
BRNO - Ministerstvo práce a sociálních věcí soudí, že někdejší zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová nesplnila oznamovací povinnost. Poté, co se loni seznámila s příběhem údajné třináctileté Anny - dítěte bez identity, měla kontaktovat sociální pracovníky. Ombudsman Otakar Motejl se ale domnívá, že zákon neporušila.

Šabatová. foto: ČTK

Někdejší zástupkyně ombudsmana kritiku odmítá a tvrdí, že ve věci postupovala podle svého nejlepšího vědomí. "Kdybych někoho, kdo se na mne obrátí s důvěrou a požádá mne o pomoc, udala orgánu, za jehož další počínání bych se nemohla zaručit, považovala bych to za neodpustitelné svinstvo a musela bych se až do konce života stydět. Takto musím sice konstatovat, že jsem se zmýlila, ale že se na sebe mohu podívat do zrcadla," uvedla k problému.

Motejl hájil Šabatovou s poukazem na zákon o sociálně-právní ochraně dětí. Připomněl, že ombudsman i jeho zástupce jsou povinni zachovávat mlčenlivost o věcech zjištěných při výkonu své funkce.

Šabatové podle ministerstva nehrozí žádný postih
Marie Vodičková, která si na postup Šabatové ve známé kauze stěžovala vedoucí Fondu ohrožených dětí, s názorem veřejného ochránce práv nesouhlasí. Také podle ministerských úředníků měla Šabatová informace o údajné Anně "vyhodnotit tak, že se jedná o dítě, na které se zaměřuje sociálně-právní ochrana dětí, a obdržené informace bezodkladně předat orgánu sociálně-právní ochrany".

Mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský sdělil, že za neohlášení informací nelze Šabatovou nijak potrestat. V médiích se spekulovalo o tom, že může za svoji nečinnost dostat pokutu. Podle zákona se ale přestupku nebo jiného správního deliktu může dopustit fyzická nebo právnická osoba, ale ne zástupce ombudsmana, který je v rámci práva vnímán jako správní orgán
Autoři: ,