Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo nesmí podepsat smlouvu na provoz letecké záchranky v Ústí

Česko

  13:16aktualizováno  15:28
PRAHA - Ministerstvo zdravotnictví zatím nesmí podepsat smlouvu na provoz letecké záchranné služby na stanovišti v Ústí nad Labem. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžné opatření. Ministr financí Andrej Babiš obvinil ministerstvo zdravotnictví z toho, že zakázku vypsalo pozdě.

Letecká záchranná služba Ústí nad Labem. foto: Martin Adamec, MAFRA

Informaci potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

„Pokud by ministerstvo nemohlo uzavřít smlouvu na provoz letecké záchranné služby v Ústí, bude ji od ledna zajišťovat vrtulník z Prahy,“ uvedl mluvčí ministerstva Ladislav Šticha. Ústečtí záchranáři to považují za nedostatečné.

Lesy ČR smí podepisovat další smlouvy v obřím tendru. ÚOHS zastavil řízení

„Momentálně máme dohodu s ministerstvem vnitra, že tak jako dosud zajišťuje pražská letecká záchranná služba služby pro Ústecký kraj v noci, tak by od 1. ledna dočasně rozšířila svoji působnost i na den,“ uvedl Šticha. „Vzhledem k letové dostupnosti letecké záchranné služby Praha pro území Ústeckého kraje vnímáme toto možné řešení jako nedostatečné pro poskytnutí potřebné péče občanům Ústeckého kraje,“ řekl mluvčí ústecké záchranné služby Prokop Voleník. O dalším postupu se bude záchranná služby v pondělí radit.

Oficiální zákaz ministerstvo zdravotnictví zatím nedostalo. „V tuto chvíli máme spíše obecnou informaci týkající se toho, že nám nebude povolena poslední smlouva,“ řekl mluvčí ministerstva. Termín pro vydání rozhodnutí podle něj vyprší v pondělí.

Vítězem tendru na Ústecku se stala slovenská firma Air Transport Europe, před ní v oblasti působila konkurenční DSA, která zakázku napadla u ÚOHS. Podle DSA nemají vrtulníky slovenského dopravce v Česku potřebnou certifikaci. Současná smlouva na provoz letecké záchranky vyprší na konci letošního roku. DSA napadla výsledky u čtyř stanovišť, kde neuspěla. Sama má provozovat stanoviště v Hradci Králové a Liberci. Předběžné opatření naopak ÚOHS zamítl v případě jihlavského stanoviště. U dalších dvou jsou už podle Švandy podepsány smlouvy a úřad tam nezahájil ani správní řízení.

Podle DSA hodnotící ministerská komise prokázala neznalost civilních leteckých předpisů a nerespektovala vlastní zadávací podmínky. DSA chce docílit toho, aby se posuzování vrátilo komisi, která nabídky odborně posoudí.

Výběrové řízení s předpokládanou hodnotou 1,2 miliardy korun bez DPH by mělo zajistit provozovatele šesti základen letecké záchranné služby v letech 2017 až 2020. Jediným kritériem výběru byla cena.

Nyní provozují osm z deseti základen letecké záchranné služby v Česku soukromé firmy DSA a Alfa-Helicopter, kterým koncem roku skončí smlouva. Základny v Praze a Plzni mají policie a armáda, nově by měly převzít i základny na jihu Čech a v Brně. V jižních Čechách se má stanoviště přesunout z Plané u Českých Budějovic do Bechyně, protože nový heliport v Plané je pro armádní stroje údajně malý.

O zbývajících šest základen by se v letech 2017 až 2020 měly podělit tři firmy. DSA by měla provozovat stanoviště v Hradci Králové a Liberci. Základny v Olomouci a Ústí nad Labem podle výsledku tendru měly připadnout slovenské firmě Air Transport Europe. Z Jihlavy a Ostravy mají létat záchranářské vrtulníky rakouské firmy Helikopter Air Transport. Alfa-Helicopter už dříve oznámila, že ukončí činnost.

Za problémem je ministerstvo zdravotnictví, tvrdí Babiš

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se vyjádřil, že sice nezná zdůvodnění ÚOHS, ale „zásadním problémem však je, že zakázka byla vypsaná pozdě. Bylo zřejmé, že se toto může stát. Zakázka měla být vypsaná mnohem dříve, neboť ministerstvo zdravotnictví vědělo, že smlouva končí 31. 12. 2016. Nebyl bohužel dostatečný prostor, aby se připravilo státní řešení,“ uvedl Babiš.

„Tendr byl vypsán včas, všechno běží podle plánovaného harmonogramu,“ řekl v reakci na kritiku mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha. Připomněl, že ze šesti stanovišť, která se v tendru soutěžila, je u pěti uzavřená smlouva. Provoz dalších čtyř zajistí stát.

„Samozřejmě, že je trochu paradoxní, že zrovna ministr financí se k tendru vyjadřuje tímto způsobem, protože to byl on a ministři za jeho hnutí, kteří výrazným způsobem do tendru zasahovali,“ uvedl Šticha. Babiš s končícím ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) se kvůli tendru na leteckou záchrannou službu dlouhodobě přeli. Kvůli tomu bylo rozhodnutí vlády o jeho vypsání opakovaně odkládáno.

Do budoucna bude podle Babiše nejlepším řešením, pokud bude leteckou záchrannou službu zajišťovat stát. Komise, v níž zasedli zástupci několika ministerstev, už dříve doporučovala, aby většinu stanovišť po roce 2020 převzal nově zřízený státní podnik.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...