Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ministr Kohout navštívil v Kyjevě demonstranty, sešel se i s Kličkem

Evropa

  20:59
Český ministr zahraničí Jan Kohout se ve čtvrtek v Kyjevě setkal s šéfem hnutí UDAR Vitalijem Kličkem a dalšími vůdci ukrajinské opozice. Šéf české diplomacie, který se v ukrajinské metropoli zúčastnil ministerské konference Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), navštívil rovněž kyjevské náměstí Nezávislosti. To je v těchto dnech centrem protivládních demonstrací.

Ministr Jan Kohout v ulicích Kyjeva s demonstranty foto: ČTK

Kohout s vedoucími představiteli opozičních stran hovořil o napjaté situaci na Ukrajině, kterou před dvěma týdny vyhrotilo rozhodnutí vlády ustoupit od podpisu asociační smlouvy s Evropskou unií. ČTK a Českému rozhlasu ministr řekl, že ukrajinská opozice hovoří v nynější krizi jednotně, i když je obtížné usoudit, kdo by se mohl stát jejím hlavním lídrem.

"V tuto chvíli cítím, že jednota opozice tady je," řekl s tím, že neví, jak dlouho takový stav vydrží. V centru Kyjeva se setkal se všemi opozičními předáky, tedy s Arsenijem Jaceňukem, který fakticky vede stranu Vlast vězněné Tymošenkové, šéfem národně orientované strany Svoboda Olehem Ťahnybokem i boxerským šampionem Kličkem. Právě Kličko je považován za muže s čistým štítem, který není zatížen korupcí ani zákulisními politickými obchody.

Tématem jednání byla dnešní schůze OBSE, kde Česká republika stejně jako ostatní země konstatovala, že ukrajinská vláda jako předsedající země této organizace by měla především respektovat dodržování lidských práv, svobody shromažďování a svobody vyjadřování.

"To, že tady došlo k brutálnímu rozehnání demonstrace, to, že lidé, kteří nejsou z ničeho vinni, jsou zavíráni a bude s nimi jakýsi soud, to je věc, která opravdu ohrožuje status Ukrajiny," řekl český ministr. Dodal, že nečinnost vlády, která nezahájí vážné rozhovory s opozicí, může vyústit v nějakou nepředvídatelnou situaci, která by destabilizovala nejen Ukrajinu.

Ministr Kohout dnes využil svého pobytu v Kyjevě i k návštěvě náměstí Nezávislosti, které se stalo centrem protivládního odporu. Český diplomat hovořil s demonstranty, atmosféra na náměstí mu prý připomínala listopad 1989 v Praze.

Ministr řekl, že lidé shromáždění v centru rozhodně nevypadají jako zmanipulovaný dav, jak o nich hovoří někteří poslanci vládní Strany regionů i některá média. "Je vidět, že jsou tady proto, aby vyjádřili svůj názor k dalšímu směřování Ukrajiny," řekl. Dodal, že demonstranti pro svou zemi žádají evropskou perspektivu.

Ministr zahraničí ČR Jan Kohout (vlevo) se svým německým protějškem Guidem Westerwellem na summitu OBSE v Kyjevě

Po návratu do Prahy chce Kohout hovořit s ukrajinským velvyslancem. "V nejbližší době si asi pozveme ukrajinského velvyslance, ne na koberec, ale abychom vyjádřili znepokojení nad situací," řekl ministr. Česká republika chce na zmíněné schůzce udělit doporučení k řešení vnitropolitické krize. Kohout dodal, že v diplomatické řeči je pozvání velvyslance a diskuze o situaci v jeho zemi dostatečně silný krok.

Téma kyjevských protestů bylo na konferenci OBSE podle Kohouta obsaženo v projevech prakticky všech západních politiků. Jediným, kdo se v projevu o demonstracích ve městě nezmínil, byl podle agentury Reuters ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Kvůli situaci na Ukrajině dnes také v Praze předali představitelé české pobočky mezinárodního hnutí Amnesty International petici ukrajinskému velvyslanectví. Podle Martina Balcara, který delegaci Amnesty International na velvyslanectví vedl, se podařilo nasbírat během dvoudenní akce 650 podpisů. Hnutí v petici žádá Ukrajinu o dodržování svobody shromažďování a řádné prošetření zákroku policie při protestech v Kyjevě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!