Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ministr Pecina ve své nové knize napadá svého předchůdce Langera

Česko

  19:13
BRNO - Tohle dílo by v zájmu klidných Vánoc někdejší šéf antimonopolního úřadu Josef Bednář a bývalý ministr vnitra Ivan Langer pod stromeček dostat neměli. Současný ministr vnitra Martin Pecina valchuje své předchůdce v nové knize. Přesněji v knižně vydaném rozhovoru o více než stovce stran.

Martin Pecina, od května ministr vnitra České republiky. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Jeho autorem je mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa. Své dílo pojmenoval Martin Pecina bez příkras. Obsáhlý rozhovor označuje za "sondu do života Pecinovy osobnosti".

Ministr Pecina je prvním členem Fischerova kabinetu, o němž podobné dílo vyšlo. Rozměrově nepřehlédnutelný činovník, který byl postupně členem ODS, ČSSD a nyní je nestraník, knihu ve středu sám uvedl v Brně.

Koupelnu mám velkou jako dříve kancelář

Kdo je Pecina

Martin Pecina (41) je od 8. května 2009 ministrem vnitra. Předtím působil čtyři roky jako předseda antimonopolního úřadu, v letech 1996-2003 jako náměstek ministra průmyslu. Do té doby podnikal. V letech 1994 až 1997 byl členem ODS, od roku 2001 do 2005 ČSSD. Je nositelem antiekologické ceny Ropák za prosazování další těžby uhlí v severních Čechách na úkor obcí.

Mimo jiné v ní popisuje svůj květnový nástup do funkce ministra vnitra.

"To, že je ministrova kancelář tak veliká, jako bylo na antimonopolním úřadu celé patro, bych snad ještě také pochopil. Skutečnost, že má ministr k dispozici vlastní sociální zařízení a odpočinkovou místnost, kde si může lehnout a prospat se, bych v případě šéfa rezortu vnitra, který velí v krizových situacích, možná ještě také pochopil. Ale masážní vana, která je v koupelně tak rozlehlé jako moje bývalá kancelář na antimonopolním úřadě, je pro mne skutečnost dost nepochopitelná," tvrdí Pecina v rozhovoru. A následně zdůrazňuje, že vybavení pořídil jeho předchůdce Ivan Langer (ODS), do něhož se i nyní stále častěji opírá.

Špatně dopadl i Pecinův předchůdce v antimonopolním úřadu Josef Bednář. Toho nynější ministr zkritizoval tak, že na něm nenechal nit suchou. Za neúměrné úspory, odchody lidí i nevhodné chování při předávání funkce. Jako perličku neopomněl zmínit zákaz, podle něhož v den jeho první návštěvy na budoucím pracovišti dostali zaměstnanci úřadu zákaz vycházet na chodbu, aby se s nimi nepotkal. A to, že museli pracovníci při vstupu předsedy do svých kanceláří vstávat.

Paroubek je skutečně výborným manažerem, tvrdí Pecina

U Langera i Bednáře Pecina na okraj připomněl i pozitivní rysy. Langer měl podle něj dobré nápady, Bednář zase antimonopolní úřad vedl tak dobře, že ani důkladná finanční kontrola nenašla žádné chyby.

Křest knihy ministra vnitra Martina Peciny. Vlevo autor Kristián Chalupa.

Mnohem lépe se Pecina vyjadřuje na adresu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který ho navrhl na předsedu úřadu i na ministra. "Jiří Paroubek je skutečně výborným manažerem, je to člověk s vysokou inteligencí, ale je však těžko uchopitelný lidsky," uvádí. Podle něj právě proto Paroubek na mnoho lidí působí nesympaticky, nicméně klidně by ho bral za šéfa. Na rozdíl od předsedy ODS Mirka Topolánka.

Spřátelil by se i s Eskymáky, tvrdí autor knihy

Rozhovor a několik vložených výpisků z poznámek se točí i kolem globálních problémů, prezidenta Klause či vztahů k Rusku. A také třeba toho, jak byl zván do vily v Toskánsku - aniž uvádí kým. A také nemůže Lidovým novinám zapomenout kritiku za to, že zvažoval být současně členem prozatímní vlády a chtěl si udržet post předsedy antimonopolního úřadu. Kritické články najdete zde (úhel pohledu Miloše Čermáka a politický diář Petra Koláře). 

"Tento rodilý Severomoravák z Havířova, který si tykal s velkou částí pracovníků úřadu, se vždy dokáže rychle aklimatizovat, třeba i za polárním kruhem mezi Eskymáky, neboť jeho snad největšími přednostmi jsou flexibilita a mimořádná schopnost komunikace doslova s každým," napsal v knize Chalupa.

Počet vydaných knih vydavatelství Computer Press neuvedlo, obvyklá cena činí podle jeho webových stránek 249 korun. Bez ohledu na politickou příslušnost čtenáře.