Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Uprchlické kvóty? Jen šidítko pro veřejnost, kritizuje Sobotka bruselský verdikt

Evropa

  20:29aktualizováno  20:52
PRAHA - Povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků nejsou řešením migrační krize a nebudou fungovat, reagoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na úterní výsledek jednání ministrů vnitra zemí EU, kteří mechanismus kvót přijali většinou hlasů. Podle Sobotky je to špatné rozhodnutí a Česká republika udělala vše proti tomu, aby mu zabránila.

Bohuslav Sobotoka a Michal Chovanec foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

O dalším postupu české vlády se poradí s koaličními partnery na středečním jednání vlády. Prezident Miloš Zeman očekává, že středeční summit EU rozhodnutí ministrů vnitra změní.

Unie přehlasovala Česko a spol. Ministři vnitra schválili kvóty pro rozdělení 120 tisíc uprchlíků

„Kvóty nebudou fungovat a nijak nás neposouvají při řešení skutečných příčin migrační krize,“ uvedl v tiskovém prohlášení Sobotka. „Je to jen šidítko pro veřejnost v zemích, které jsou cílem současného migračního proudu,“ dodal.

Totéž prohlásil Sobotka před odletem ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) na jednání do Bruselu. Zdůraznil že proti kvótám bude vystupovat jak Chovanec, tak on sám na středečním summitu předsedů vlád EU. Výsledky úterní schůzky ministrů vnitra a českou reakci na ně projedná před svým odletem s koaličními partnery ANO a KDU-ČSL. „Zítra (Ve středu) se sejde vláda a poradíme se v koalici o dalším postupu,“ uvedl.

Premiéři jsou více než ministři

Podle prezidenta Zemana existuje šance, že by středeční summit předsedů vlád mohl rozhodnutí o kvótách změnit. „Já už jsem říkal, že premiéři jsou více než ministři vnitra. Domnívám se, že je ještě alespoň slabá naděje, že Evropská rada, která se skládá právě z premiérů, toto rozhodnutí revokuje. Je to ale slabá naděje, protože ta většina pro kvóty byla silná. Teprve budoucnost ukáže, jaká to byla chyba,“ řekl prezident.

Předseda hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš si stejně jako Sobotka nedovede představit vymahatelnost kvót a předpokládá, že Česko proti nim bude ve středu protestovat. „Kvóty, co se týká České republiky, nechtějí určitě ani běženci, ani my a očekávám, že Česká republika prostřednictvím pana premiéra (Bohuslava Sobotky) předloží nějaký konkrétní návrh komplexního řešení, který hlavně zabrání ilegálnímu přílivu uprchlíků a hlavně efektivně konečně začne bojovat proti pašerákům a uzavře ten prostor,“ řekl novinářům Babiš.

Kvóty na uprchlíky: Katastrofa, nebo solidarita?

Babiš si ale nemyslí, že Česko by mělo rozhodnutí ministrů vnitra napadnout u Evropského soudního dvora. „To určitě ne, myslím, že to musíme vyřešit za jedním stolem v rámci summitu,“ řekl.

Změnit rozhodnutí ministrů summitem je ovšem možné pouze teoreticky. Zatímco ministři v souladu s unijními pravidly mohli své usnesení přijmout většinou hlasů, při schůzkách premiérů může každý stát uplatnit právo veta. Proti zrušení kvót by se tedy nemohl postavit žádný stát, mimo jiné žádná se zemí, která v úterý pro kvóty hlasovala.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek s principem kvót také nesouhlasí. „Místo aby EU nejdříve ze všeho ucpala díru v lodi, rozdá všem ešusy, aby rozlívali vodu rovnoměrně do všech částí trupu,“ komentoval výsledek úterního jednání. Kvóty podle něj narušují suverenitu států a jsou nelogické. Evropa se podle něj musí soustředit na pomoc uprchlíkům v zemích, odkud pochází, zajistit své hranice a bojovat proti pašerákům.

Bělobrádek také vyjádřil lítost nad tím, že Polsko nehlasovalo v souladu s předem dohodnutou pozicí zemí visegrádské skupiny (V4), které Česko předsedá. „Mrzí mě, že Polsko hlasovalo v rozporu s tím, na čem se shodla V4,“ napsal v SMS. Země V4 před úterním jednáním několikrát společně deklarovaly odpor vůči kvótám.

Mnohem ostřeji než čeští politici reagoval na schválení kvót slovenský premiér Robert Fico. „Dokud budu předsedou vlády Slovenské republiky, povinné kvóty na slovenském území nebudou uplatněny,“ prohlásil šéf kabinetu na zasedání výboru pro evropské záležitosti slovenské sněmovny. Fico dodal že je připraven vstoupit s Bruselem do právního sporu.

Přerozdělování uprchlíků podle kvót odmítly kromě Česka a Slovenska také Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo hlasování. Ministr Chovanec rozhodnutí členských zemí před novináři označil za prohru zdravého rozumu.

Co říká česká opozice

I opoziční politici odmítají přerozdělování uprchlíků na základě kvót.

  • Podle předsedy ODS Petra Fialy by nyní vláda měla usilovat o zneplatnění rozhodnutí.
  • Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil považuje přijetí kvót za porážku Evropy.
  • Hnutí Úsvit-Národní Koalice požaduje referendum o vystoupení z EU.

"Žádám vládu, aby využila všech možných legislativních a politických prostředků k zneplatnění tohoto rozhodnutí," uvedl Fiala. Rozhodnutí ministrů vnitra EU je podle něj v rozporu s pravidly, na základě kterých ČR do EU vstupovala. Dodal, že EU použila k prosazení kvót vydírání a silové řešení, což je nepřijatelné. "Evropská unie tímto krokem popírá také zásady platné ochrany občanských a lidských práv a ještě více zvyšuje nedůvěru, kterou v ní naši občané mají," míní předseda ODS.

Podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) prosazení kvót ukázalo, že EU ztratila demokratický charakter a "stala se nástrojem moci silných proti menším". "Pevně věřím, že česká vláda dostojí svým slibům a obrátí se na Evropský soudní dvůr, a že ten bude rozhodovat nikoliv politicky, ale podle evropského práva," prohlásil. EU podle něj úterním krokem popřela sama sebe a nakročila do propasti.

Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil poukázal na negativní důsledky úterního rozhodnutí ministrů. "Přinese pouze nárůst protievropských nálad ve střední a východní Evropě, nikoli řešení uprchlické krize," uvedl pro média. Schválení kvót je podle něj "porážkou Evropské unie". Dodal, že uprchlíci nebudou respektovat umístění do jiných zemí, než do kterých sami chtějí.

Hnutí Úsvit - Národní Koalice chce na kvóty zareagovat referendem o vystoupení z EU. Úterní rozhodnutí ministrů vnitra označilo za "německý diktát" a přirovnalo jej k mnichovské dohodě. "

Autor: